Swingujące 3-miasto

Oprac. Ewa Kałużna



Organizowane od trzech lat kameralne koncerty, odbywają się w co drugi czwartek: 9.07.2020, 23.07.2020, 6.08.2020, 20.08.2020, 3.09.2020, w urokliwej atmosferze starego ogrodu otaczającego zabytkową Willę Claaszena – siedzibą Muzeum Sopotu, przy ul. Poniatowskiego 8.
(JazzForum)

W koncertach wystąpią:
9.07.2020 – Urowski Wide Point: Paweł Urowski (bg, db), Adam Lemańczyk (p), Tomasz Wendt (sax), Mateusz Krawczyk (dr)
23.07.2020 – Joanna Knitter Quartet: Joanna Knitter (voc), Artur Jurek (key), Krzysztof Paul (g), Piotr Góra (dr)
6.08.2020 – Bukowski/Kisiel: Skład zespołu: Dominik Bukowski (vib), Dominik Kisiel (p)
20.08.2020 – Dranicki/Jurek Quartet: Leszek Dranicki (g, voc), Artur Jurek (Hammond org), Darek Herbasz (sax), Roman Ślefarski (dr)
3.09.2020 – Algorhythm: Emil Miszk (tp), Szymon Burnos (key), Piotr Chęcki (sax), Sławomir Koryzno (dr)

Cykl letnich koncertów, noszących wspólny tytuł „Swingujące 3-miasto”, ma na celu jest prezentację muzyki jazzowej, tworzonej aktualnie w Trójmieście (Gdańsk – Sopot – Gdynia). Chodzi w nim również o uświadomienie, że Trójmiasto, tak jak przez dziesięciolecia, jest nadal jednym z najbardziej kreatywnych ośrodków jazzowych w Polsce.

Muzeum Sopotu i otaczający je ogród usytuowane są tuż przy sopockiej plaży, i sąsiadują z nadmorską promenadą, którą tradycyjnie spacerują tysiące wczasowiczów. Sam fakt, że „tuż za płotem” gra muzyka, której posłuchać można bezpłatnie i w niemal piknikowej atmosferze, jest magnesem, przyciągającym międzynarodową widownię.
Fakt, że występujące formacje prezentują zawsze wysoki poziom, powoduje, że podczas koncertów nierzadko dzieje się magia. Przykładem jest pianista Sławek Jaskułke, który właśnie podczas takiego koncertu zdecydował się nagrać płytę.

Ukazały się dwie kompilacje, dotyczące tej serii koncertów – „Był Gdańsk 01” z 2012 oraz „Swingujące 3-miasto 02” z 2020. Ta druga jest wyborem nagrań, udostępnionych nieodpłatnie przez artystów, którzy dotychczas brali udział w cyklu. W efekcie, na płycie znaleźli się przedstawiciele trzech pokoleń muzyków, działających na terenie Sopotu, Gdańska i Gdyni – muzycy z największym stażem, jak Wojciech Staroniewicz, Maciej Grzywacz, Dominik Bukowski, Cezary Paciorek, Adam Wendt, Janusz Mackiewicz, Sławek Jaskułke, a także ci, którzy depczą im po piętach – Algorythm, Tomasz Chyła, Ilona Damięcka, oraz młode wilki – Marcin Janek czy Immortal Onion. Pozwoliło to pokazać, jak zróżnicowany jazz gra się w Trójmieście.

Muzeum Sopotu powstało w 2001. Jego zadaniem jest dokumentowanie historii miasta, działalność dydaktyczna, a także stymulowanie miejscowego środowiska kulturalnego. Siedzibą jest eklektyczna willa, zbudowana w 1904, dla rodziny bogatego gdańskiego przedsiębiorcy, Ernsta Claaszena. Po wojnie willa była wakacyjną rezydencją przedstawicieli ówczesnej władzy, a później siedzibą poradni.
Na parterze willi, w zrekonstruowanych wnętrzach, typowych dla gdańskiej architektury przełomu XIX i XX w., znajduje się ekspozycja stała, w której obejrzeć można oryginalne meble, obrazy i codzienne wyposażenie wnętrz z tamtych czasów.
Na piętrze organizowane są wystawy, których głównym tematem jest historia kurortu i jego mieszkańców. Obecnie trwa wystawa „Pod słońcem pokoju. Wolnomularstwo w Sopocie” (do 31 sierpnia 2020). Odbyły się już wystawy „Cisza przed burzą – Lato 1939 w Sopocie”, „Społeczność żydowska w Sopocie”, „Kasyno w Sopocie 1919-1944” oraz „Ale Jazz – Wspomnienie Festiwali Jazzowych ’56 i ’57”.
Od 2017 Muzeum Sopotu organizuje stałe cykle koncertów jazzowych, które pierwotnie nosiły nazwę „Młody Jazz 3-miasta”, a obecnie funkcjonują pod szyldem „Swingujące 3-miasto”. Nad ich programem czuwa kurator wydarzeń, Marcin Jacobson.

Więcej na https://app.evenea.pl/organizator/muzeum-sopotu-287317…

Koncert 9 lipca 2020, godz. 18
WidePoint
Adam Lemańczyk – piano. synthesizer
Tomasz Wendt – soprano sax, tenor sax
Paweł Urowski – bass guitar, bass
Mateusz Krawczyk – drums
8 września 2019 formacja wydała album „Wide Point”:
„Picasso” from „Wide Point” 2019

„Milenium” from „Wide Point” 2019

Rejestracji dokonasz na evenea.pl