Trasa koncertowa SYMPHOSPHERE


Oprac. Ewa Kałużna, Fot. Jarek Rerych


7 - 15 października 2019. trasa koncertowa

SYMPHOSPHERE
Leszek Możdżer, Tia Fuller, Lars Danielsson


Artystom towarzyszyła Santander Orchestra pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego.

LESZEK MOŻDŻER należy od lat do grona najwybitniejszych pianistów jazzowych w Europie. Pozostaje jednym z najciekawszych twórców, którzy nieustannie poszukują nowych artystycznych wyzwań, eksperymentując i eksplorując nowe muzyczne terytoria.

Tym razem słynny polski pianista i szwedzki kontrabasista, LARS DANIELSSON, postanowili połączyć siły.
Wraz z amerykańską saksofonistką, TIĄ FULLER, a także perkusistą WOJCIECHEM BULIŃSKIM, gitarzystą WOJTKIEM "MONTEREM" ORSZEWSKIM (aka Vojto Monteur), oraz SANTANDER ORCHESTRA, pod dyrekcją MACIEJA SOMPOLIŃSKIEGO, zapraszają do wyjątkowego muzycznego uniwersum.

SYMPHOSPHERE to projekt, łączący improwizacje jazzowe z bogatymi możliwościami orkiestry symfonicznej i elektronicznymi brzmieniami.
Połączenie śmiałe i zaskakujące, a zarazem niezwykle oryginalne, bo odkrywające nowe dźwiękowe przestrzenie, z całą paletą najróżniejszych kolorów i odcieni.

Całość można opisać, jako minimalistyczne techno z narkotycznymi zapętleniami i dźwiękowymi pejzażami, w których łatwo się zatracić.

TIA FULLER to saksofonistka (sopran i alt) oraz flecistka, znana m.in. ze współpracy z wielką gwiazdą R’n’B, Beyonce.

Występowała podczas światowej trasy koncertowej The Beyonce Experience, pojawiła się też w kilku najważniejszych amerykańskich telewizyjnych show, i zagrała z wokalistką w Białym Domu przed prezydentem Barackiem Obamą.

Muzykę ma we krwi. Jako córka jazzowych muzyków (ojciec Fred - kontrabasista, mama Elthopia - wokalistka), Tia od dziecka uczestniczyła w próbach zespołu rodziców i słuchała ich ulubieńców - Johna Coltrane’a, Sarah Vaughan czy Charlie'ego Parkera.

Fuller chętnie zapraszana jest do współpracy przez takie gwiazdy, jak: Geri Allen, Chaka Khan, Jill Scott, JAY-Z, Pattie Labelle, Dionne Warwick, Erykah Badu, Aretha Franklin.

Grała także z orkiestrą, znanego z 50. Jazzu nad Odrą trębacza, Jona Faddisa. W ankiecie krytyków Down Beatu w kategorii Rising Star zwyciężała trzykrotnie - jako alcistka i flecistka w 2013 i jako sopranistka w 2014.

LARS DANIELSSON to szwedzki basista, wiolonczelista, kompozytor i aranżer. Jest dobrze znany i ceniony na międzynarodowej scenie jazzowej za swoją liryczną grę i mocny groove.

Jest muzykiem o szczególnie szerokich zainteresowaniach. W konserwatorium w Göteborgu studiował klasyczną wiolonczelę, dopiero później w jego głowie i punkcie absolutnego skupienia pojawił się jazz.
Jako basista ma wyjątkowo zaokrąglony dźwięk, który jest równie liryczny, jak potężny.

W swojej dotychczasowej karierze współpracował m.in. z Randym i Michaelem Breckerami, Johnem Scofieldem, Jackiem DeJohnette, Mike'em Sternem, Billym Hartem, Charlesem Lloydem, Terri Lyne Carrington i Dave'em Kikoskim.
Był także członkiem Trilok Gurtu Group.

W Polsce Lars Danielsson jest rozpoznawalny przede wszystkim dzięki współpracy z Leszkiem Możdżerem.
Zanim nagrali w duecie rewelacyjne płyty "Pasodoble" (2007) i "Tarantellę" (2008), wspólnie z Zoharem Fresco tworzyli trio Możdżer-Danielsson-Fresco, nazwane przez Leszka "Dream Team".

Diamentowy album tego zespołu marzeń to "The Time" (2005) oraz podwójnie platynowy "Between Us And The Light" (2006). Lars Danielsson mówi o współpracy z Możdżerem, że to jego "życiowy projekt".

SANTANDER ORCHESTRA to orkiestra symfoniczna, składająca się z najbardziej utalentowanych muzyków z całej Polski, którzy rozwijają swój warsztat pod okiem znakomitych dyrygentów i tutorów - zarówno na próbach, jak i koncertach.
To niezwykła szansa na zdobycie unikalnych doświadczeń i sprawdzenia się podczas występów przed dużą publicznością.
Młodzi artyści występują podczas prestiżowych wydarzeń, m.in. w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena oraz w najnowocześniejszych salach koncertowych w Polsce.

Terminy koncertów:
7.10.2019 - Warszawa, Teatr Wielki Opera Narodowa
8.10.2019 - Lublin, Filharmonia Lubelska
9.10.2019 - Katowice, NOSPR
13.10.2019 - Szczecin, Filharmonia im. M. Karłowicza
15.10.2019 - Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
Posłuchajmy:
"Symphosphere" - Live at Enter Enea Festival 2018
Tia Fuller - sax
Leszek Możdżer - piano
Lars Danielsson - double bass, bass guitar
Bodek Janke - drums
Vojto Monteur - guitar
Collegium F conducted by Marcin SompolińskiProfesjonalną fotorelację z koncertu w katowickim NOSPR przygotował Jarek Rerych. Dziękujemy!