Tyrmand. Pisarz o białych oczach

UWAGA: PREMIERA!
TYRMAND. PISARZ O BIAŁYCH OCZACH

O kultowym pisarzu, jego Warszawie i pokręconych losach z okazji premiery biografii artysty rozmawiają autor książki, MARCEL WOŹNIAK i SYLWIA CHUTNIK.
Wtorek, 13 października, 19.00

UWAGA! Spotkanie z udziałem publiczności!

Zapraszamy do udziału w rozmowie na miejscu,
przy ul. Dąbrowskiego 81.

Zadbamy o Wasze bezpieczeństwo.
Drzwi otwieramy o 18:30. (wcześniej przemeblowujemy salę).
Start wydarzenia: o 19:00.

Rozmowę można oglądać na żywo także na Faceboooku i kanale You Tube Big Book Cafe oraz w kanale Facebook Wydawnictwa Marginesy.

Książkę będzie można kupić na spotkaniu w Big Book Cafe, a także on-line na ksiegarnia.bigbookcafe.pl
Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Marginesy

O KSIĄŻCE

Podróż śladami Leopolda Tyrmanda i ludzi, których wyobraźnią zawładnął, to scenariusz hollywoodzkiego filmu.

Marcel Woźniak i Andrzej Rumianowski prezentujący nową książkę Marcela Woźniaka:
TYRMAND, pisarz o białych oczach

Warszawskie zaułki, kalifornijskie bezdroża, nowojorski zgiełk i moskiewskie mrozy. „Tyrmand. Pisarz o białych oczach“ to reporterska biografia wielkiej legendy Warszawy, autora „Złego“ i niesamowita historia znikania i powrotów.
Gdy NKWD przystawia mu pistolet do głowy, Tyrmand w ostatniej chwili ucieka od zsyłki na Sybir. Gdy czeka go komora gazowa, zmienia tożsamość z polskiego Żyda na Francuza i jedzie do nazistowskich Niemiec. W Polsce jego książki znikają z księgarń w godzinę. Marek Hłasko nazywa go geniuszem, Witold Gombrowicz – spadkobiercą romantycznej tradycji, a Tadeusz Konwicki i Maria Dąbrowska pochłaniają „Złego“ w jedną noc.

Nowa biografia Tyrmanda to opowieść o optymizmie i wierze w szczęście, gdy nie ma się żadnych szans.
O Złym, który okazuje się Dobrym, oraz o całej szajce Złego.
Jest w niej rzeźbiarka, która lepi Tyrmanda z gliny. Jest dziennikarz, którego od Tyrmanda dzieli śnieżyca.
Jest siwy autostopowicz, Zbyszek Herbert, agenci CIA, Sławomir Mrożek oraz człowiek gotowy pisać o Tyrmandzie arię operową. Jak potoczą się ich losy? Znikające dokumenty, zagubiony grób, tabliczka na oceanicznej wyspie, skarpetki, jazz, mroczna Warszawa, tajemnicze zdjęcie sprzed wojny… i jeden Tyrmand – pisarz o białych oczach.

O AUTORZE

MARCEL WOŹNIAK – pisarz, scenarzysta telewizyjny, dziennikarz. Biograf Leopolda Tyrmanda, autor kryminałów „Powtórka“ (2017), „Mgnienie“ (2017) i „Otchłań“ (2018) oraz licznych opowiadań.

Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, współpracuje z Instytutem Literatury w Krakowie.
Podczas podróży śladami Tyrmanda odwiedził oba wybrzeża USA, Rosję, Litwę i Niemcy.

SYLWIA CHUTNIK

Pisarka, publicystka i działaczka społeczna. Z wykształcenia kulturoznawczyni, doktor nauk humanistycznych.
Autorka pięciu powieści – za pierwszą, „Kieszonkowy Atlas Kobiet“, otrzymała w 2009 r. „Paszport Polityki“.
Była też trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej „Nike“, a w 2018 roku otrzymała nagrodę m. st. Warszawy za działalność literacką i społeczną.

W dorobku pisarskim ma też książki historyczne: „Warszawa Kobiet” oraz najnowszą – „Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954-1955“, w której podążając literackim tropem Leopolda Tyrmanda, czytając gazety, przepisy prawne, oglądając plakaty, zdjęcia i filmy, słuchając przemówień polityków i piosenek, odtwarza codzienne życie Warszawy w jednym z najbardziej intrygujących okresów historii miasta.
O książce „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” napisała: „Tyrmanda nigdy dość. I kiedy wydawało się, że o tym pisarzu wiemy wszystko, to Marcel podkręcił temperaturę i wygrzebał nigdy dotąd niepublikowane materiały, ślady i fakty. Z reporterską precyzją nakreślił wojenne losy i dopełnił białe plamy w biografii. Jego książka to również fascynująca opowieść o pracy reportera, kiedy kartka z archiwum, powtórna kwerenda czy skan wysłany w mejlu potrafią połączyć tropy i zapleść je w jedną, spójną historię”.

ZAPRASZAMY DO BIG BOOK CAFE!!! WSTĘP WOLNY!

Na spotkanie przygotujemy salę zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa, dbamy o dezynfekcję i reguły dystansu.
W Big Book Cafe obowiązują maseczki oraz dezynfekowanie rąk.
W razie pytań, prosimy o kontakt.
bigbookcafe.pl/kontakt