URBANATOR DAYS 2019

  Oprac. Ewa Kałużna, Fot. Hans Kumpf , Fot. A Rumianowski

Michał Urbaniak
Fot. Hans Kumpf

           
           
        
           
           
        


Michał Urbaniak
fot. Andrzej Rumianowski


           
           
        
           
           
        

Michał Urbaniak
fot. Andrzej Rumianowski

URBANATOR DAYS 2019

w Łodzi 7-8 listopada 2019 w Warszawie 9-10 listopada 2019

Łódź

7 listopada 2019, godz. 16:00, warsztaty w ŁDK, ul. Traugutta 18
Zapisy na warsztaty www.urbanatordays.com

8 listopada 2019, godz. 19:00, Koncert finałowy w Teatrze Nowym,
ul. Więckowskiego 15
Bilety w kasie teatru oraz na www.nowy.pl

Warszawa
9 listopada
2019, godz. 15:00, warsztaty w Ośrodku Kultury Ochota,
ul. Grójecka 75

Zapisy na warsztaty www.urbanatordays.com

10 listopada 2019, godz. 20, Koncert finałowy w Och-Teatrze,
ul. Grójecka 65

Bilety w kasie teatru oraz na www.ochteatr.com.pll

Renomowani jazzmani amerykańskich scen przyjadą do Łodzi na 13. edycję Urbanator Days, na zaproszenie MICHAŁA URBANIAKA, światowej klasy skrzypka i saksofonisty, jedynego Polaka, który dostąpił zaszczytu nagrywania z Davisem i pojawił się na jego kultowej płycie „Tutu„.

Po raz 13. Michał Urbaniak spotka się z młodymi muzykami, by, wraz z mistrzowską kadrą z Nowego Jorku, zarazić ich miłością do jazzu, a następnie zagrać wspólny koncert.

URBANATOR DAYS to wydarzenie, które corocznie przyciąga wielu młodych pasjonatów. Prawdziwa gratka dla tych, którzy pragną grać, śpiewać, rapować, oswoić się ze sceną, jak i dla miłośników jazzu, chcących obejrzeć ich w akcji, podczas jam session i koncertu finałowego z gwiazdami.

Idea Urbanatora, realizowana od 2005, zrodziła się w Nowym Jorku, i zaowocowała współpracą z wydawnictwami wytworni Hip Bop Records, potwierdzając pozycję festiwalu także na amerykańskim rynku.

Celem wydarzenia jest spotkanie i wymiana energii twórczych w trakcie warsztatów muzycznych, prowadzonych pod okiem najwybitniejszych artystów międzynarodowej sceny soulu, jazzu i rapu. Zwieńczeniem warsztatów jest koncert finałowy profesjonalnych muzyków oraz jam session z udziałem warsztatowiczów.

Wymyśliłem Urbanator Days, ponieważ chciałem dodać odwagi tym, którzy mają pasję. Tej muzyki i towarzyszącej jej emocji nie da się opowiedzieć – ona przeszywa duszę, trzyma przy życiu, ale potrafi też zabijać, gdy jest się wrażliwym. Koncert przypomina chodzenie nad przepaścią po kładce, ale po drodze można jeszcze poszaleć!” – mówi Michał Urbaniak.

Dlaczego Michał Urbaniak przygotowuje jedno z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć muzycznych właśnie w Łodzi? „Spędziłem tu pierwsze 18 lat życia. Wszystkie pierwsze grzechy popełniłem właśnie w Łodzi” – wspomina artysta, i podkreśla, że nie wyobraża sobie, by na urbanatorowej mapie mogło zabraknąć miasta, w którym wychowywał się, również muzycznie.

Od ubiegłego roku Urbanator Days odbywają się też w Warszawie. Także i w tym roku, po 2-dniowej wizycie w Łodzi, Urbanator zawita do Warszawy. 9 listopada zaprosi na warsztaty o godz. 15, w Ośrodku Kultury Ochota, który jest współorganizatorem wydarzenia, a 10 listopada, w Och-Teatrze, o godz. 20, odbędzie się koncert Urbanatora, z udziałem uczestników warsztatów i profesjonalnych muzyków, zaproszonych do projektu.

Do tej pory, w Urbanatorze udział wzięły takie tuzy muzyczne, jak perkusiści Lenny White, Frank Parker, Troy Miller, basiści All McDowell, Otto Williams, keyboardziści Jon Dryden, Xantone Blacq, Paweł Tomaszewski, gitarzyści Femi Temowo, Ed Hamilton, Jane Getter, trębacze Tom Browne, Michael Patches Stewart oraz raperzy Solid, Andy Ninvalle, OSTR. Efektem ich spotkań były kolejne płyty, które ukazywały się nakładem wytwórni Hip Bop Records.

W lutym 2018 ukazała się najnowsza płyta Urbanator Days „Beats & Pieces”, która jest zapisem niezwykłego projektu, czyli wspólnego muzykowania Mistrza ze swoimi uczniami

Michał Urbaniak wyjaśnia w „Poranku Dwójki31 stycznia 2018, że Urbanator Days – to są swoiste anty-warsztaty, podczas których młodzi muzycy uczą się zrywać ze schematami, poznają wagę rytmu w muzyce, ale też mają szansę wystąpić z doświadczonymi artystami z całego świata

W tym roku gośćmi Michała Urbaniaka będą m.in. FRANK PARKER, OTTO WILLIAMS i raper WALTER WEST.

OTTO WILLIAMS to gitarzysta basowy z Nowego Jorku. Uczył się w High School of Music and Art w Nowym Jorku oraz w The Jazz Mobile także w Nowym Jorku. Występował na scenach całego świata.

Michał Urbaniak odkrył go, gdy basista miał 19 lat.

Po latach muzyk, w którym polski mistrz jazzu dostrzegł potencjał, zaczął grać z takimi artystami i zespołami, jak: Ray Charles, Chaka Khan, Bobby Brown, Amy Winehouse, Sia Furler, Lee Ryan, Tyler James, Keziah Jones, Jhelisa Anderson, Peter White, Mindi Abair, Marc Antoine, Cartel, Roy Ayres, Sarah Jane Morris, Michal Urbaniak, I.G. New Sector Movements, Curlew, Steve Spacek i Masaki Ueda.

Nagrywał z takimi artystami, jak: Sia Furler, Kalashnekoff, Keziah Jones, Michał Urbaniak, Xantone Blacq, mosty Eugene’a „Hideaway”, Curlew, Steve Swindle, Masaki Ueda, Fumiaki Miyamoto,

W Łodzi i Warszawie gitarzysta podzieli się doświadczeniem ze zdolną młodzieżą, a następnie zaprezentuje swoje umiejętności podczas koncertu finałowego.

FRANK PARKER to, pochodzący z Chicago, perkusita, który był trzykrotnie nominowany do Grammy, za albumy „Jazz at The Crossroads” (1992), „The Third Degree” (1994) i „Man In the Air” Kurta Ellinga (2003).

Naukę gry na fortepianie i perkusji rozpoczął już w wieku 5 lat.

W 1991 został wybrany najlepszym perkusistą jazzowym w ramach Programu Jazzowego Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki Illinois. W tym samym roku otrzymał stypendium do Western Illinois University, które ukończył w 1995.

W 1997 rozpoczął współpracę z Williamem Russo w ramach Chicago Jazz Ensemble, a także otrzymał zaproszenie do pracy z legendą muzyki R&BJerrym „Icemanem” Butlerem. Następnie dołączył do Orbert Davis Quartet i Patricia Barber Group.

W 1999 dołączył do Kurt Elling Quartet, z którym występował na arenie międzynarodowej przez pięć lat, zyskując nominację do nagrody Grammy, za płytę „Man In the Air„.

Pracował jako nauczyciel gry na perkusji na Uniwersytecie Columbia College.

Występował na najlepszych światowych estradach z takimi artystami, jak Freddie Hubbard, Kurt Elling, czy Joe Lovano.

Koncertował w USA, Kanadzie, Europie, Ameryce Południowej Australii i Azji. Wziął udział w najważniejszych światowych festiwalach jazzowych, w tym North Sea Jazz Festival, Chicago Jazz Festival, Sante Fe Jazz Festival, Montreal Jazz Festival, JVC Jazz Festival, Made in Chicago Jazz Festival, Monterey Jazz Festival, Pescara Jazz Festival, International Association of Jazz Educators Convention (IAJE) i wielu innych.


Mieszka w USA i Europie.

W Polsce współpracuje z Michałem Urbaniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Bartkiem Prucnalem, Darkiem Ziółkiem, Wojtkiem Kamińskim, Maciejem Fortuną. Prowadzi również własny zespół – The Frank Parker Quartet.

W 2009 Frank i trębacz Maciej Fortuna utworzyli projekt muzyczny Frank Parker & Maciej Fortuna. Frank jest także członkiem The Maciej Fortuna Quartet, który został nominowany do Fryderyka 2011, za album „Lost Keys„, oraz Maciej Fortuna International Quartet, z którym nagrał płytę „Zośkaw 2016.

Kompozycje Franka zawierają elementy różnych stylów muzycznych, jak: jazz, funk, dance, pop, afro, latin i electro.

Nazwiska kolejnych członków mistrzowskiej kadry poznamy wkrótce.

Frank Parker Project Live in Łódź 2018

Frank Parker – drums

Piotr Krzemiński – trumpet

Wojtek Stanisz – bass guitar

The Maciej Fortuna International Quartet – „Lipka” from the album „Zośka”, Official 2016

Maciej Fortuna – trumpet

Mack Goldsbury – sax

Erik Unsworth – bass

Frank Parker – drums

Urbanator in Olesno – Otto Williams Bass Solo, Live 2012

Michal Urbaniak – „Manhattan Man” feat. Otto Williams, Derren Quinland, Nat Townsley, Audio 2018