1. TYRMAND 1920. Narodziny

W sobotę, 16 maja  2020 roku. rozpoczęliśmy publikację pierwszej e-wystawy Muzeum Jazzu, w odcinkach.
Pierwsza e-wystawa poświęcona jest patronowi Fundacji Muzeum Jazzu - Leopoldowi Tyrmandowi

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Mary Ellen Tyrmand, fot. Marcel Woźniak

Rok 2020, uchwałą Sejmu RP, ustanowiony został Rokiem Leopolda Tyrmanda

16 maja 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda, zaś 19 marca 2020. minęła 35. rocznica jego śmierci. Leopold Tyrmand to pisarz, literat, a także niestrudzony popularyzator jazzu. Jest patronem Fundacja Muzeum Jazzu przy Polskiej YMCA. Z okazji Roku Leopolda Tyrmanda, Muzeum Jazzu przedstawia wystawę internetową pt. Stulecie urodzin Leopolda Tyrmanda, wykonaną w oparciu o materiały zgromadzone w Cyfrowym Archiwum Muzeum Jazzu, dzięki ofiarności Matthew Tyrmanda, Mary Ellen TyrmandJerzego Dudusia Matuszkiewicza, we współpracy z Marcelem Woźniakiem, biografem Leopolda TyrmandaPawłem Brodowskim, redaktorem naczelnym Jazz Forum.

Fotografia ślubna Mieczysława i Maryli Tyrmandów
fot. Arch. Mary Ellen Tyrmand

Mieczysław i Maryla Tyrmandowie, rodzice Leopolda Tyrmanda pochodzili z rodzin warszawskich Żydów. Dziadek Leopolda ze strony ojca miał fabryczkę lin, zasiadał także w radzie Synagogi Nożyków przy ulicy Twardej. Matkę jego Marylę wychował bogaty brat ojca, po śmierci tegoż.

Leopold Tyrmand jako dziecko
fot. Arch. Mary Ellen Tyrmand

Leopold Tyrmand urodził się 16 maja 1920 roku.

Trzy dni po Leopoldzie na świat przyszedł jego przyjaciel, Karol Wojtyła. Dwa miesiące wcześniej 19 marca 1920 roku Józef Piłsudski został marszałkiem. Trwała wojna polsko-bolszewicka.
Dwa tygodnie przed narodzinami Leopolda polska armia zdobyła Kijów.

Leopold lat 6, za nim stoi jego matka, Maryla Tyrmand

Kamienica przy ulicy Trębackiej 5 w przedwojennej Warszawie
fot. Arch. Mary Ellen Tyrmand

Ojciec Leopolda, Mieczysław Tyrmand wytwarzał skórzane torby i buty. Państwo Tyrmandowie mieszkali przy ul.Trębackiej 5, na warszawskim Starym Mieście, niedaleko pomnika Adama Mickiewicza.

Ulica Trębacka w przedwojennej Warszawie,
w perspektywie pomnik Adama Mickiewicza
fot. Arch. Muzeum Jazzu

Marcel Wożniak w miejscu, gdzie przed wojną stała kamienica z adresem Trębacka 5
fot. Arch. Marcela Woźniaka

Warszawa, ulica Trębacka 5, tej kamienicy już nie ma.

Na fotografii pisarz Marcel Woźniak, autor książki „Biografia Leopolda Tyrmanda Moja śmierć będzie taka, jak moje życie”

Ciekawym zbiegiem okoliczności jest fakt, że pod adresem Trębacka 5, w miejscu po zburzonej kamienicy, w której ongiś mieszkali państwo Tyrmandowie, stał parterowy murowany barak, pozostawiony po odbudowie Teatru Wielkiego i w tym baraku w latach 1961-1966 mieścił się studencki Klub Stodoła.