XI Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Oprac. Materiały prasowe Fundacji JazzArt


11 i 13 kwietnia w Sali Koncertowej PR im. Witolda Lutosławskiego oraz w 12 kwietnia w Novym Kinie Wisła odbędzie się XI edycja FESTIWALU MUZYKI FILMOWEJ KRZYSZTOFA KOMEDY .
Ten rok jest wyjątkowy , obchodzimy bowiem 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Festiwal jest miejscem do konfrontacji twórczości „Chopina polskiego jazzu”, oraz okazją do spotkań polskich i europejskich artystów których inspiruje twórczość polskiej ikony jazzu.

Koncerty i premiery z udziałem polskich i europejskich gwiazd jazzu i jazzowych odkryć, różnorodne wystawy, pokazy filmów z muzyką Komedy, to atrakcje festiwalu.

PROGRAM FESTIWALU


11 kwietnia - Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, godz. 19.00

Koncert DANILO REA TRIO Cinema Music Films - Włochy
Danilo Rea – fortepian, Enzo Pietropaoli - kontrabas, Fabrizio Sferra - perkusja
Jeden z najwybitniejszych włoskich pianistów jazzowych o międzynarodowej renomie zagra włoskie kompozycje mistrzów muzyki filmowej oraz utwory K. Komedy w swojej aranżacji .

Danilo Rea. Jeden z największych włoskich muzyków , pianista wszechstronny, gra jazz, muzykę klasyczną i muzykę popularną. Wśród artystów, z którymi współpracował na scenie i podczas nagrań są największe nazwiska jazzu jak:
Chet Baker, Phil Woods , Michael Brecker, Billy Cobham, Brad Mehldau, Danilo Pérez . Jego solowe koncerty fortepianowe, z jego improwizacjami obejmującymi dowolny repertuar, podbijają publiczność na całym świecie.

To pianista - wirtuoz. Jego gra jest pełna zaskakujących momentów wielkiej lirycznej, improwizacji, które spowodowały, że porównywany jest do Keitha Jarretta, jednak w przeciwieństwie do amerykańskiej gwiazdy, Rea czerpie inspirację z włoskiej tradycji muzycznej - jazzu i muzyki klasycznej.

We Włoszech jest uważany za „największego poetę wśród muzyków jazzowych”, dlatego nazywany jest ”poetą fortepianu”.
11 i 13 kwietnia w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego KOMEDA - wystawa MUZEUM JAZZU Premierowa wystawa jest szkicem życiorysu artysty, wykonanym na podstawie: listów, fotografii, wycinków prasowych i publikacji o Krzysztofie Komedzie. Całość uzupełniają plakaty i afisze. Ekspozycja obejmuje etap europejski i amerykański jego kariery, pochodzi z kolekcji Muzeum Jazzu w Warszawie.WYSTAWA POLSKI PLAKAT JAZZOWY

Na wystawie zostaną zaprezentowane w zdecydowanej większości plakaty z lat 60., 70. i 80., czyli złotego okresu polskiej szkoły plakatu z kolekcji Galerii The Art. of Poster Piotra Dąbrowskiego, współzałożyciela International Vintage Poster Dealers Association w Nowym Jorku.
12 kwietnia - Nove KINO Wisła , godz. 20.15
Projekcja filmu Do widzenia, do jutra Janusza Morgensterna z muzyką K. Komedy
Błyskotliwy debiut reżyserskiJanusza Morgensterna z 1960 r., uhonorowany I nagrodą za reżyserię na MFF w Stratford i nagrodą "Srebrnego Bumerangu" za zdjęcia na festiwalu w Melbourne. Scenariusz napisał wspólnie z Bogumiłem Kobielą , Wilhelmem Machem i Zbigniewem Cybulskim. W rolach głównych występują: Zbigniew Cybulski i Teresa Tuszyńska.

Pokaz poprzedzi spotkanie z krytykiem filmowym, publicystą tygodnika Polityka, Januszem Wróblewskim.13 kwietnia - Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, godz. 19.00 Koncert SŁAWEK JASKUŁKE SEXTET KOMEDA RECOMPOSED Projekt Komeda Recomposed napisany przez Jaskułke na sextet jazzowy, jest interpretacją i odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy, ikonicznej płyty Astigmatic, najważniejszego albumu w historii polskiej szkoły jazzowej. „ Dzieło Jaskułke imponuje rozmachem aranżacji, wciąga dramaturgią, odkrywając jego tematy muzyczne”.
Sławek Jaskułke. Należy do czołowych polskich pianistów jazzowych o międzynarodowej renomie. Jest jednym z najoryginalniejszych talentów polskiego jazzu ostatniego dziesięciolecia. Improwizator, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Jest doktorem sztuk muzycznych, wykładowcą Katedry Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ma za sobą występy na największych scenach muzycznych i festiwalach jazzowych, m.in.: Berlin Jazz Fest, North Sea Jazz Rotterdam, Symphony Hall Chicago, Carnegie Hall Nowy Jork, International Performing Arts Center Moskwa.
13 kwietnia - Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, godz.20.30 Koncert WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET KOMEDA Wojtek Mazolewski Quintet „Komeda” to najnowszy projekt stworzony w hołdzie dla jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych – Krzysztofa Komedy. Zespół ciekawie i energetycznie łączą tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu nawiązujące do mistrzów jazzu, łączą elektronikę i współczesne brzmienia. Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez fanów i krytyków.
Wojtek Mazolewki. Basista i kompozytor, jeden z współtwórców yassu, lider zespołów Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet . Autor muzyki filmowej i teatralnej. To jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych , który prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu. Laureat wielu prestiżowych nagród , muzyczny partner m.in. Tomasza Stańki, Johna Zorna, Tima Berne, Marcina Maseckiego, Wojtka Waglewskiego .
Jego studyjny album zespołu „Polka” uzyskał w Polsce status Platynowej Płyty. Amerykański magazyn DownBeat przyznał płycie Worldwide Deluxe Edition pięć gwiazdek .
O fenomenie WMQ piszą polskie i zagraniczne media.Fundacja JazzArt: Iwona Strzelczyk-Wojciechowska i Krzysztof Wojciechowski zapraszają