12. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Warszawa,

Agnieszka WIlczyńska

Andrzej Jagodziński
Fot. Arkadiusz Mikulski

Agnieszka Wilczyńska, Grażyna Auguścik, Adam Cegielski (zasłonięty), Robert Majewski, Czesław „Mały” Bartkowski, Henryk Miśkiewicz

Adam Cegielski

Leszek Żądło

Leszek Kułakowski

Mariusz Bogdanowicz, Leszek Żądło, Jacek Pelc

Jacek Pelc

Mariusz Bogdanowicz

12. FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ KRZYSZTOFA KOMEDY

Warszawa, 26-28 września 2021

W niedzielę, 26 września 2021,

Fundacja JAZZ ART zaprezentowała dwa świetne koncerty w Studiu im. Lutosławskiego.

Pierwszą część wieczoru, „TRIBUTE to KOMEDA”, wypełniły głównie piosenki – „Kołysanka Rosemary”, „Każdy swoją szafę ma”, „Crazy Girl”, „Prawo i pięść”, w wykonaniu:
Agnieszka Wilczyńska, Grażyna Auguścik – vocal
Henryk Miśkiewicz – alto sax, sprano sax
Robert Majewski – trumpet
Andrzej Jagodziński – piano
Adam Cegielski – bass
Czesław „Mały” Bartkowski – drums.

Podczas drugiego koncertu, „WYGNANIE z RAJU”, wystąpił Leszek Żądło Jazz Ensemble, w składzie:
Leszek Żądło – tenor sax, soprano sax
Leszek Kułakowski – piano
Mariusz Bogdanowicz – bass
Jacek Pelc – drums.

Zagrali muzykę z musicalu Komedy „Wygnanie z Raju” z 1962, stworzonej na podstawie odnalezionych rękopisów.

Akcja musicalu toczy się na planecie Raj oraz na Ziemi, w pierwszym dniu pobytu na niej człowieka.

W 1962, autor piosenek, Andrzej Tylczyński, oraz Krzysztof Boruń, jeden z najważniejszych pisarzy fantastyczno-naukowych w Polsce, przewidzieli szalony rozwój informatyzacji. Swoje idee zamknęli w formie libretta musicalu „Wygnanie z Raju”. Piosenki do musicalu skomponował Jerzy Abratowski, napisanie zaś muzyki baletowej powierzono Krzysztofowi Komedzie. Ten przygotował stosowne kompozycje, zaś o pomoc w napisaniu aranżacji i orkiestracji zwrócił się do swojego przyjaciela, Adama Sławińskiego.

Pełen zapis nutowy musicalu odnalazł Piotr Tylczyński, porządkując archiwum ojca, Andrzeja Tylczyńskiego.

Na podstawie materiału źródłowego, nie zmieniając dramaturgii muzycznej Komedy, autorską suitę stworzył Leszek Żądło. Przy współpracy Matthiasa Preißingera, przetworzył aranże orkiestrowe na skład kwartetu jazzowego, uwalniając przestrzeń dla indywidualnych improwizacji na tematy źródłowe Komedy.

Płyta „Wygnanie z Raju” formacji Leszek Żądło Quartet ukazała się w 2019. Skład na płycie:
Leszek Żądło – soprano sax, tenor sax
Leszek Kułakowski – piano
Piotr Kułakowski – bass
Jacek Pelc – drums

Na bis, muzycy w niedzielę zaserwowali „Kołysankę Rosemary”, ostatni utwór z płyty.

„Wygnanie z Raju” – Live 2016

Zapowiedź festiwalu