14. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy


Oprac. Radosław Czapski na podst. materiałów prasowych organizatora, www.fmfkk.pl. Fot. www.lucaciarla.com, www.espeneriksentrio.com, https://rggtrio.com

14. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy 2023


 
14. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy 2023

29 września rusza w Warszawie 14. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Tegoroczna oferta programowa obejmuje trzy dni festiwalu i zapowiada się bardzo ciekawie.

Usłyszymy zróżnicowane stylistycznie projekty komedowskie i różnorodne interpretacje w wykonaniu uznanych polskich i zagranicznych artystów różnego pokolenia.

Festiwal popularyzuje dorobek muzyczny ikony polskiego jazzu z różnych muzycznych perspektyw. Jest miejscem dialogu i konfrontacji polskich oraz zagranicznych artystów których inspiruje twórczość „Chopina polskiego jazzu” .

Specjalne koncerty z udziałem polskich gwiazd jazzu, uznanych artystów polskich i zagranicznych, premiery, wystawy, projekcje filmów, to atrakcje trzydniowego festiwalu.

Festiwal ma piękny dorobek artystyczny.

Na festiwalu wystąpiły polskie i europejskie gwiazdy jazzu, wybitni artyści w specjalnych, premierowych projektach m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Jerzy Milian, Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, Andrzej Jagodziński, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Lora Szafran, Krzesimir Dębski, Janusz Olejniczak, Motion Trio, Atom String Quartet, Paweł Kaczmarczyk, Marcin Wasilewski Trio, Adam Bałdych, Marcin Masecki, Piotr Orzechowski, Wojtek Mazolewski Quintet, EABS & Michał Urbaniak, Piotr Schmidt Quintet.

Zagrały zespoły i uznani artyści z prestiżowych europejskich wytwórni ACT i ECM Radio String Quartet Vienna, Oleś Brothers & Christopher Dell , Ketil Bjørnstad, Tore Brunborg, Bobo Stenson, Tord Gustavsen, Enrico Pieranunzi, Danilo Rea, Daniele di Bonaventura.

Gośćmi festiwalu byli wybitni twórcy – reżyserzy i krytycy filmowi jak: Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Janusz Majewski, Andrzej Bukowiecki, Jerzy Płażewski, Janusz Wróblewski.

PROGRAM

Piątek, 29 września 2023

Od godz. 18.00

Wystawa fotografii „Oni grają Komedę”

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Na ekspozycję złożą fotografie wybitnych polskich i europejskich muzyków grających Komedę, wśród nich m.in. Tomasza Stańko, Michała Urbaniaka, Danilo Rea, Enrico Pieranunziego, Torda Gustavsena. Wszystkie pochodzą z poprzednich edycji festiwalu i wykonane są przez Krzysztofa Wojciechowskiego, pasjonata fotografii jazzowej.

Luca Ciarla
fot. www.lucaciarla.com


 

Godz. 19.00

Koncert LUCA CIARLA Quartet – Cinema amore mio

Kreatywny i zaskakujący skrzypek, multiinstrumentalista który z łatwością przekracza granice między gatunkami, podążając nowatorską ścieżką muzyczną, balansując między improwizacją, tradycyjnymi i współczesnymi dźwiękami.

W wykonaniu jego zespołu artysty usłyszymy tematy filmowe, w tym kilka kompozycji Komedy w oryginalnych aranżacjach.

„…Jeden z najciekawszych obecnie skrzypków na międzynarodowej scenie, wykorzystujący i konfrontujący różne brzmienia i gatunki, nigdy nie tracąc swojego niepowtarzalnego stylu.”

La Repubblica

Luca Ciarla, zwycięzca kilku konkursów we Włoszech i za granicą, w 1999 roku został nagrodzony przez prestiżową nowojorską Chamber Music America.

Przez lata współpracował z takimi artystami jak : Greg Cohen, Chris Jarrett, Joshua Bell, Danilo Rea, Luciano Biondini, Fabrizio Bosso, Sergio Cammariere, Javier Girotto.
Po nagraniach dla kilku prestiżowych wytwórni Luca Ciarla zakłada Violipiano, która zajmuje się jego działalnością artystyczną.

Jego niepowtarzalny styl pozwolił mu z sukcesem występować na festiwalach i przeglądach koncertowych muzyki jazzowej, klasycznej w niemal 70 krajach na całym świecie; od Montreal Jazz Festival , Performing Arts Center w Hongkongu, Celtic Connections w Szkocji , Villa-Lobos Festival w Rio de Janeiro, po Melbourne Jazz Festival.

Pisało i mówiło o nim wiele mediów krajowych i międzynarodowych, m.in.: La Repubblica, New York Times, Rai 1, Il Fatto Quotidiano, The Sydney Morning Herald, Radio Rai 2, TGcom Mediaset, Il Giornale della Musica, RTHK Hong Kong, Neue Musikzeitung i wiele innych.

www.lucaciarla.com

Espen Eriksen Trio
fot. www.espeneriksentrio.com


 

Godz. 20.30

Koncert ESPEN ERIKSEN TRIO – Czas Komedy (Norwegia)

Koncertem „Czas Komedy” Espen Eriksen Trio przedstawi autorską wizję kompozycji Krzysztofa Komedy.

Norweska formacja jest sztandarowym zespołem doskonale oddającym kreatywny, artystyczny i wizerunkowy obraz dzisiejszego „scandinavian touch of jazz”, i kwintesencją „nordic sound”.

Prestiżowy brytyjski magazyn The Milk Factory porównał trio Espena Eriksena do zespołu Torda Gustavsena i trio E.S.T. Esbjörna Svenssona, ale „poziom przejrzystości i wszechstronności sprawia, że trio jest całkowicie wyjątkowe „.

Liderem trio jest pianista i kompozytor Espen Eriksen, który zaprosił do współpracy kontrabasistę Larsa Tormoda Jenseta oraz perkusistę Andreasa Bye’a. Espen Eriksen dołączył do elity skandynawskiego jazzu i stał się sensacją europejskich festiwali.

Wydali sześć uznanych przez krytyków płyt dla norweskiej wytwórni Rune Grammofon. Trio współpracuje z brytyjskim saksofonistą Andym Sheppardem, co zaowocowało albumem Perfectly Unhappy i wieloma wyprzedanymi trasami koncertowymi w Europie.

www.espeneriksentrio.com

Sobota, 30 września 2023

Od godz. 18.00

Wystawa fotografii „Oni grają Komedę”

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Na ekspozycję złożą fotografie wybitnych polskich i europejskich muzyków grających Komedę, wśród nich m.in. Tomasza Stańko, Michała Urbaniaka, Danilo Rea, Enrico Pieranunziego, Torda Gustavsena. Wszystkie pochodzą z poprzednich edycji festiwalu i wykonane są przez Krzysztofa Wojciechowskiego, pasjonata fotografii jazzowej.

RGG Trio
fot. https://rggtrio.com


 

Godz. 20.00

Koncert RGG feat. Robert Majewski & Łukasz Poprawski – Astigmatic Project

Jeden z ważniejszych i cenionych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego (Łukasz Ojdana – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja).

Usłyszymy specjalny projekt koncertowy poświęcony kultowej płycie „Astigmatic” – jednemu z najważniejszych wydawnictw w historii polskiej muzyki jazzowej – kanon polskiego jazzu.

Trio perfekcjonistów, którzy każdy dźwięk i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość sama w sobie.

To ostatnia grupa koncertowa Tomasza Stańki . Ich zaproszenia do nagrań przyjęli wybitni muzycy jak: Evan Parker i Trevor Watts, Samuel Blaser, Verneri Pohjola.

Muzycy RGG, wraz z zaproszonymi gośćmi, znakomitymi muzykami, z elokwencją i gracją tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej związanej z Komedą, która w ich interpretacji w oczywisty sposób przekracza granice jazzu. Unikatowość tego pomysłu polega na ujęciu płyty „Astigmatic” w taki sposób, aby nadal można było mówić o muzyce Komedy, mimo zmiany aparatu wykonawczego i indywidualnej koncepcji realizacji całości. W konsekwencji konstrukcja klasycznego tria fortepianowego, poprzez rozwinięcie formuły do kwintetu, nabiera świeżego znaczenia, gdzie kluczem jest synteza inspiracji związana ściśle z twórczością Krzysztofa Komedy.

https://rggtrio.com

Niedziela, 1 października 2023

Godz. 17.00
Projekcja filmu dokumentalnego
„Komeda. A soundtrack for a Life” w reżyserii Claudii Buthenhoff – Duffy.

Kino Atlantic

Niemiecko – polsko- szwajcarsko – finlandzki esej filmowy , jest refleksją na temat muzyki filmowej Komedy i jej odniesień do jego życia.

W filmie Krzysztofa Komedę wspominają m. in.: Henning Carlsen, Tomasz Stańko, Jerzy Skolimowski, Andrzej Wajda, Zofia Komedowa. Ilustracją są materiały archiwalne oraz fragmenty filmów fabularnych, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda.

Film otrzymał Nagrodę Specjalną FIPA D’ARGENT w kategorii PERFORMING ARTS na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych FIPA w Biarritz, oraz nominację na festiwalu Millenium Docs Gravity 2010.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Serdecznie zapraszają

Iwona i Krzysztof Wojciechowscy

szefowie festiwalu, Fundacja Jazz Art.

www.fmfkk.pl

Festiwal dofinansowany ze środków – MKiDN w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „ Kultura- Interwencje 2023″, budżetu Województwa Mazowieckiego

Partnerzy festiwalu – Włoski Instytut Kultury, Max Film SA , Kino Atlantic, STOART, ZAIKS

Patroni medialni – TVP Kultura, Jazz HD, Jazz Forum, Serwis Warszawa.Naszemiasto.pl, Muzeum Jazzu

Autor, Organizator – Fundacja Jazz Art


Poniżej przedstawiamy program XIV odsłony festiwalu:

Piątek, 29 września, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie

      ● od 18:00 – Wystawa fotografii pt. Oni grają Komedę
      ● 19:00 – Koncert Luca Ciarla Quartet – Cinema amore mio
      ● 20:30 – Koncert Espen Eriksen Trio – Czas Komedy

Sobota, 30 września, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie

      ● od 18:00 – Wystawa fotografii „Oni grają Komedę
      ● 20:00 – Koncert RGG feat. Robert Majewski & Łukasz PoprawskiAstigmatic Project

Niedziela, 1 października, Kino Atlantic ul. Chmielna 33 w Warszawie

      ● 17:00 – Projekcja filmu dokumentalnego „Komeda. A soundtrack for a Life

Na wszystkie powyższe wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.