Rafał Olbiński
80-te urodziny

Oprac. Andrzej Rumianowski, fot. Andrzej Rumianowski

10 września 2023 roku warszawska Opera Kameralna zaprosiła do Teatru Polskiego na 80-te urodziny Rafała Olbińskiego.

Urodziny światowej sławy malarza, rzeźbiarza, grafika i scenografa uświetniła miłosna kantata sceniczna niemieckiego kompozytora Carla Orffa.
Kantata oparta na średniowiecznym zbiorze pieśni zatytułowana jest: „Carmina Burana” .

Ze ścian foyer holu przy widowni teatralnej zaproszonych gości witały grafiki Jubilata.

Wieczór poświęcony jubileuszowi Rafała Olbińskiego rozpoczęło spotkanie z samym Artystą, który przedstawił fragmenty swojej jeszcze nieopublikowanej książki: „Nowy Jork, w poszukiwaniu niestraconego czasu„. Książka ta zawiera zbiór anegdot, czyli wesołych opowiadań.

Rafał Olbiński nienawidzi być poważny, uknuł kiedyś nawet taką złotą myśl: „Powaga jest maską miernoty” .

Spektaklem „Carmina Burana” w Teatrze Polskim Opera Kameralna otworzyła swój sezon koncertowy 2023/24.

Scenografię spektaklu stanowiły oczywiście dzieła Rafała Olbińskiego, którego osoba (w zielonym garniturze) pojawiła się także na scenie.

Po spektaklu spotkaliśmy się na uroczystym bankiecie w saloniku na pierwszym piętrze.

Uroczysty bankiet z okazji 80-tych urodzin Rafała Olbińskiego rozpoczęły przemówienia.
Jubilat otrzymał kosz kwiatów od Muzeum Jazzu Polska YMCA.

Andrzej Rumianowski, Wiceprezes Polskiej YMCA i Prezes Fundacji Muzeum Jazzu, otrzymał autograf Rafała Olbińskiego.

Teraz przyszła pora na portret z MistrzemAndrzej Rumianowski i Rafał Olbiński przed „ścianką”.