15 – 1955 Turniej Jazzu, Zofii Lach

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY



 

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.

Składa się z 43 sukcesywnie publikowanych odcinków.

Wystawa jest opracowana na podstawie materiałów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU, a przede wszystkim w oparciu o historyczne wycinki prasowe, podarowane przez Barbarę Szałwińską, wdowę po Julianie Wicku Szałwińskim, niegdysiejszym wiceprezesie klubu Hybrydy (Wicek od wiceprezesa).

Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.


Program „Turnieju Jazzu”. Październik 1955r.
Archiwum Muzeum Jazzu

STOŁECZNE PRZEDSIĘBIORSTWO IMPREZ ESTRADOWYCH

PROGRAM
,,TURNIEJ JAZZU”
K R A K Ó W
Ł Ó D Ź
STALINOGRÓD
WARSZAWA

Warszawa, Październik 1955 r.

Turniej Jazzu była to idea późniejszej żony Krzysztofa KomedyZofii Lach, w owym czasie – w roku 1955, impresario zespołu Andrzeja Kurylewicza.

 

KOMEDA – Osobiste życie jazzu”, Magdalena Grzebałkowska

„Dyrektor ówczesnego Centralnego Przedsiębiorstwa Imprez Artystycznych zapalił się do tego pomysłu i dzięki temu dało się przeforsować koncepcję Turniejów Jazzu.

Zakontraktowani muzycy występują w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Stalinogrodzie.”


Express Wieczorny, październik 1955r.
Archiwum Muzeum Jazzu

Express Wieczorny, październik 1955r.

Po dwudniowej zaciętej ,,walce” zespół Wicharego ze Stalinogrodu i Carmen Moreno zwycięzcami turnieju jazzowego w Hali Gwardii.
W SOBOTĘ 15.X i wczoraj odbywał się w hali ,,Gwardii” zacięty czwórmecz zespołów jazzowych, które zjechały do Warszawy, celem rozegrania walki o pierwszeństwo.
Turniej jazzowy wywołał wielkie zainteresowanie wśród miłośników tego rodzaju muzyki. Od wieczornych godzin popołudniowych przed halą gromadziły się tłumy publiczności, a bilet na imprezę można było kupić za skromną cenę … kilkudziesięciu złotych.

W turnieju jazzowym spotkały się zespoły: Kurylewicza z Krakowa, ,,Melomani” z Łodzi, zespół Wicharego ze Stalinogrodu (Katowice, przyp. Muzeum) oraz zespół J. Mazurkiewicza z Warszawy. Oprócz tych zespołów w spotkaniach indywidualnych brali udział soliści: Wanda Warska z Krakowa, Carmen Moreno i Janusz Galadkowski ze Stalinogrodu, Zbigniew Kurtycz i J. Johnson z Warszawy.

Licznie przybyłej publiczności szczególnie podobały się świetnie wykonane typowo jazzowe przeboje piosenkarki Carmen Moreno, której przyznano palmę pierwszeństwa. C. Moreno wyprzedziła znacznie pozostałe konkurentki. Dzielnie broniła się jedynie p. Johnson.

Spośród instrumentalistów wyróżnił się piękną i wysoką technicznie zaawansowaną grą na klarnecie Lesław Lic z krakowskiego zespołu Kurylewicza.

Ostatni kwadrans przed końcem spotkania upłynął pod znakiem zaciętej ,,walki” między znanym w okolicy zespołem Mazurkiewicza, a stalinogrodzkim zespołem Wicharego.
Nienagannie zagrana i dobre opanowanie techniki przeważyło szalę zwycięstwa na korzyść zespołu ze Śląska.


Turniej Jazzowy w hali Gwardii 17.10.1955.
Archiwum Muzeum Jazzu

JAZZOWY
TURNIEJ

Cała plejada stylów – nowo-orleański, dixieland, swing, be-bop, cool. Dla laików nic nie mówiące terminy, ale 5 tysięcy miłośników zebranych na turnieju synkopy w Hali Gwardii w Warszawie oceniło je z pełnym uznaniem.

Zaledwie 4 orkiestry, a każda młoda, pełna temperamentu, wibrująca rytmem i radością.
Solista krakowskiego zespołu Kurylewicza, Zbigniew Gadomski śpiewa basem, gra na puzonie i gitarze. Perkusista Łódzkich ,,Melomanów” zadziwiał zręcznością i wyczuciem rytmu, a wykonany przez niego na bębnach ,,Drums bop” nagrodziła publiczność huraganem braw.

U Wicharego ze Stalinogrodu wspaniały trębacz i urocza solistka Carmen Moreno.
Warszawski Mazurek z młodzieńczym zapałem bronił barw stolicy i uwodził publiczność dźwiękami saksofonu bezkonkurencyjnego chyba w Polsce Jana Walaska.
Nareszcie pełna rehabilitacja jazzu. Brak tylko jeszcze dobrych polskich melodii i piosenek.

Carmen Moreno trudno jeszcze śpiewać po polsku, ale piosenka o Piotrusiu wypadła naprawdę świetnie.


Turniej Jazzowy, Hala Gwardii, październik 1955.
Z. Gadomski – puzon, S. Kalwiński (Drążek) – trąbka, L. Lic – klarnet
Archiwum Muzeum Jazzu


Programy ogólnopolskich imprez „Stołecznego Przedsiębiorstwa Imprez Estradowych” 1955-56
Archiwum Muzeum Jazzu

 

Po Turnieju Jazzu w Krakowie, Łodzi, Stalinogrodzie i Warszawie (grudzień 1955.), kolejnymi imprezami przeprowadzonymi przez „Stołeczne Przedsiębiorstwo Imprez Estradowych” były:
3 x JAZZ w Krakowie, Stalinogrodzie, Warszawie (grudzień 1955.)
Kabaret Jazzowy HOT – A…B…C… Jazzu w Warszawie (listopad 1956.).

Express Wieczorny, październik 1955r.


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY