16. SAVOY

Oprac. Andrzej Rumianowski w oparciu o książkę Krzysztofa Karpińskiego „BYŁ JAZZ KRZYK JAZZ-BANDU W MIĘDZYWOJENNEJ POLSCE”

100 lat temu, podczas kolejnego otwarcia warszawskiego lokalu „Oaza” mieszczącego się w kamienicy Lesserów przy ul. Wierzbowej 9, wystąpił jazz-band saksofonisty Zygmunta Karasińskiego.

29 listopada 1922 roku przyjęto za datę pierwszego koncertu jazzowego w Polsce.

We wczesnym okresie międzywojennym muzyka jazzowa była popularna także poza granicami Warszawy, we Lwowie, Wilnie, Krakowie, Łodzi, Zakopanem, Krynicy, Juracie, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy, Toruniu, Lublinie…

Hotel Savoy w Warszawie, widok z 1906 roku.

Zbudowany w 1905 r. dla hotelarza i restauratora Stanisława Foka, sześciopiętrowy, secesyjny budynek, pod adresem Nowy Świat 58, górował wśród otaczających go kamienic.
Zaprojektowany przez specjalizującego się w secesji architekta Bronisława Czosnowskiego, posiadający 56 pokoi hotel został ozdobiony przez Emila Lindermana „młodopolskimi” freskami z motywami kwiatowymi.

Gazetowa reklama Hotelu Savoy, widok z 1906 roku.

Hotel Savoy
Nowy Świat 58, telefon 38-85

Urządzony z największym komfortem; pierwszorzędna restauracya. Czytelnia., Światło elektryczne. Winda. Centralne ogrzewanie. Wentylacja elektryczna. Telefony. Omnibusy. Kąpiele przy apartamentach i oddzielnie.
Cena numerów: od 1 rubla do 10 na dobę.

Sala restauracyjna Hotelu Savoy, widok z 1906 roku.

To tutaj przed wojną zaczął działać pierwszy w mieście dancing.

Kamienica przy ul.Nowy Świat 58. w miejscu Hotelu Savoy, widok dzisiejszy.

Wojnę budynek przetrwał w dobrym stanie, jednak w trakcie odbudowy stolicy w latach 50-tych obniżono budynek z sześciu do dwóch pięter oraz pozbawiono dawnego wystroju.

Dzisiaj działa w nim klub i restauracja „Savoy Hotel Club & Restaurant„, zajmując dwie niższe kondygnacje, oraz Wyższa Szkoła Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza.