3. 1947 Jazz Club Polska YMCA Łódź, Melomani

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.

Składa się z 43 sukcesywnie publikowanych odcinków.

Wystawa jest opracowana na podstawie materiałów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU, a przede wszystkim w oparciu o historyczne wycinki prasowe, podarowane przez Barbarę Szałwińską, wdowę po Julianie Wicku Szałwińskim, niegdysiejszym wiceprezesie klubu Hybrydy (Wicek od wiceprezesa).

Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.

Budynek łódzkiej YMCA.
Fot. współczesna, Andrzej Rumianowski, Archiwum Muzeum Jazzu

4 kwietnia 1947 roku w budynku łódzkiej YMCA, przy ul. Moniuszki 4a założono Jazz Club Polska YMCA, pod nazwą Klub Miłośników Muzyki Rozrywkowej „Melomani”.
Założycielami klubu byli:
Janusz Cegiełła,
– Marek Sart,
– Romuald Żyliński
.

Klub Melomanów 1948 r.
Archiwum Muzeum Jazzu

Równocześnie z klubem powstał zespół muzyczny o tej samej nazwie, który po latach stał się jednym z symboli polskiego jazzu. Oprócz założycieli grali tam także:
Jerzy Brodzki,
– Marian
i Tadeusz Suchoccy,
– Witold Sobociński

Andrzej Idon Wojciechowski.

Zarząd Klubu Melomanów 1948 r.
Archiwum Muzeum Jazzu

„W 1947 roku centrum amerykańskie i genewskie YMCA obsypało ognisko w Łodzi darami, wśród których była pokaźna liczba płyt gramofonowych z wysokiej klasy odtwarzaczem (…) Byłem jazzem oczarowany, przyciągała mnie niezwykła moc tej muzyki. Nie tylko mnie. (…)”

Andrzej Wojciechowski „To Był Jazz”. Fundacja Wytwórnia Łódź 2012

Łódź 1948. Muzycy klubu Melomanów: J. Brodzki, M. Suchocki, M.Sart, J.Smuga.
Archiwum Muzeum Jazzu

„W Klubie Melomani, który rozpoczął swoją działalność z chwilą otrzymania amerykańskich płyt, było wielu muzyków.
O jazzie nie mieliśmy większego pojęcia, ale „firma” się rozwijała.”

Archiwum Muzeum Jazzu

Pamiętam, że w roku 1949 do Łodzi przyjechał Jerzy Matuszkiewicz, saksofonista tenorowy i pojawił się w naszym Klubie. Zdawał do Szkoły Filmowej. Niestety w tym samym roku YMCA została zamknięta.

Andrzej Wojciechowski „To Był Jazz”. Fundacja Wytwórnia Łódź 2012

W roku 1949 do „Melomanów” dołączył Jerzy Duduś Matuszkiewicz. Z nim w składzie, ale już bez Janusza Cegiełły zespół zagrał kilka koncertów, w tym samym roku, 1949 nastał okres Katakumbowy, YMCA została rozwiązana, Jazz Club Polska YMCA zlikwidowano, a Melomani „zeszli do podziemia”, stając się najsłynniejszym z „katakumbowych” zespołów jazzowych.