65-lecie Festiwalu Jazz Jamboree. 1958-2023.

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

WSZYSTKIE E-Wystawy WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY

W roku 2023 przypada jubileusz 65-lecia Festiwalu Jazz Jamboree

Przyjęło się uważać, że pierwszy Festiwal Jazz Jamboree miał miejsce w Warszawie w roku 1958.
Zorganizowany był przez grupę działaczy środowisk artystycznych: Gdańska, Warszawy i Krakowa, jako odpowiedź na zakaz przeprowadzenia kolejnego, trzeciego festiwalu, JAZZ 58 w Trójmieście.

Festiwal, przez pierwsze dwa lata miał swą kontynuację także w Krakowie pod nazwą Jazz 58 i Jazz 59

Jaz Jamboree, to nazwa wymyślona przez L. Tyrmanda, dla festiwalowych koncertów w warszawskim klubie studenckim Stodoła, sportowej Hali Gwardii i Filharmonii.

Na oficjalną zmianę nazwy festiwalu trzeba było jednak czekać 8 lat, gdy to na plakacie pojawił się napis: „Jazz Jamboree 65” .

Festiwal Jazz Jamboree przez wiele, wiele lat pozostawał corocznie wyczekiwanym „oknem wolności na świat” .
Goszcząc Gwiazdy Światowego Jazzu, stał się najważniejszym wydarzeniem jazzowym w Polsce i jednym z ważniejszych festiwali w Europie.
Dla młodych polskich muzyków jazzowych możliwość występowania na nim była wyróżnieniem, a dla znanych gwiazd jazzu był to obowiązek.

WSZYSTKIE E-Wystawy WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY