Andrzej Schmidt

Oprac. Ewa Kałużna, fot. Andrzej Rumianowski

28 lipca urodziny świętuje

ANDRZEJ SCHMIDT

(ur. 1922) – pionier polskiego jazzu, najwybitniejszy polski znawca jazzu i jego historii, wieloletni dziekan Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej (w czasach, gdy było to praktycznie jedyne w Polsce miejsce, gdzie zawodowo uczono grania jazzu), krytyk, prelegent, edytor nagrań, niezrównany gawędziarz. Jest autorem wielu audycji radiowych oraz artykułów w periodykach muzycznych.

Od 1969 jest wykładowcą historii jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczy we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Zbigniewa Czwojdy oraz Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Grzegorza Motyki.
Publicysta „Jazz Forum”, recenzent, działacz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Andrzej Schmidt jest autorem bestsellerowego dzieła „Historia jazzu”. Dzieje tej książki sięgają roku 1983, kiedy to w numerze 83. „Jazz Forum” Andrzej Schmidt rozpoczął publikację swoich „Refleksji historycznych” – wielce ciekawych rozważań o tle historycznym narodzin jazzu w USA, sięgając do początków białego osadnictwa w Ameryce aż po wojnę domową i dzieje Nowego Orleanu.
Po raz pierwszy książka ukazała się w trzech częściach – „Rodowód” (1988), „Krystalizacja i rozwój” (1992) i „Zgiełk i furia” (1997).

W 1999 ukazało się dwadzieścia osiem płyt cyklu „History of Jazz” w opracowaniu Andrzeja Schmidta, z jego komentarzami i czytanymi przezeń fragmentami trzech tomów. Bardzo to cenne wydawnictwo. http://jazzforum.com.pl/…/ar…/andrzej-schmidt-historia-jazzu

W 2009 wydano jednotomową pozycję, bogato ilustrowaną, uzupełnioną i poszerzoną, znacznie bogatszą ikonograficznie i prezentującą szerszy zakres historyczny niż poprzednia publikacja 3-tomowa. Trzeba przy tym pamiętać, że wiedza gromadzona przez Schmidta – to owoc badań, prowadzonych przez wiele dziesiątków lat w warunkach PRL-owskiej zgrzebności, przy bardzo ograniczonej dostępności do nagrań i publikacji ze świata.
„Historia jazzu” Andrzeja Schmidta – to jedyna w języku polskim publikacja, przedstawiająca historię jazzu, począwszy od jego powstania aż do roku 2000, na szerokim tle historyczno-społecznym.
„O dogłębnym potraktowaniu tematu informuje dokładny spis treści:
Część I „Rodowód” – zawiera rozdziały: Ameryka brytyjska, Muzyka brytyjska w koloniach, Z Afryki Zachodniej do Ameryki, Początek muzyki negro-amerykańskiej, Czarni obywatele i twórcy, Nowy Orlean 1718-1895.
W części II „Krystalizacja i rozwój” omówione są zagadnienia dalszej historii jazzu: Okres formatywny, Dojrzewanie i ekspansja, Era jazzu, W cieniu depresji, Okres swingu, Drugi plan swingu, Bebop, Cool i jego odmiany, Hard bop (soul, funky), Lata sześćdziesiąte, Dekada jazz-rocka, Lata osiemdziesiąte, Jazz w Europie, Jazz w Polsce.
Pozycję wzbogaca ponad 400 fotografii, szereg przykładów nutowych, wybrana bibliografia, dyskografia oraz indeks nazwisk i nazw.
Andrzej Schmidt ciągnie swoją opowieść niemal do dnia dzisiejszego, ostatnie rozdziały poświęcając nawet jazzowi w krajach byłego bloku socjalistycznego. Ryzykowny zabieg, bo przecież nie sposób napisać choćby kilku słów o wszystkich, którzy muzykę tworzą dziś, bez narażenia się na zarzut, że kogoś pominięto albo że czyjś biogram jest rażąco niekompletny.
Lektura nie zastapi oczywiście słuchania muzyki, ale zapewni wrażenia porównywalne z wizytą w filharmonii (gdzie, jak wiadomo, jazz zagościł już dawno temu)”. http://zdzezemlzej.blogspot.com/…/jazz-bez-znieczulenia.html

Opowieść Andrzeja Schmidta o początkach jego drogi naukowej – „60 lat jazzu w Gliwicach” – Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club, 2014 https://www.youtube.com/watch?v=aAR511zDkJ0

JUBILATOWI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT + VAT!!!

Fot. Andrzej Rumianowski