Andrzej Tyszko

Oprac. Ewa Kałużna, Fot. ney gallery and prints the faces of music andrzej tyszko

    ANDRZEJ TYSZKO, (ur. 7 lutego 1952),
wybitny fotografik, autor plakatów, okładek płyt, zdjęć koncertowych i portretów muzyków.

Głównym tematem fotografii Andrzeja Tyszko są ludzie. Ukazuje ich w sposób szlachetny, a zarazem odważny i nowoczesny. Jego receptą na dobry portret jest odnalezienie cząstki samego siebie w fotografowanej osobie.

Dzięki dużej wrażliwości i wyostrzonej umiejętności wnikliwego postrzegania, wykonane przez Andrzeja Tyszko portrety to wyjątkowo piękne i głębokie w swoim wyrazie wizerunki polskich i zagranicznych muzyków.

Zgrabnie balansuje między sztuką wysoką a fotografią komercyjną.

Zawsze próbowałem być pomostem pomiędzy sztuką i reklamą. Żeby tam przemycić elementy, które nie są czystą, instrumentalną fotografią, ale też trochę piękna – jakieś inne spojrzenie, trochę niespełnienia, niepewności. Bardzo sobie cenię improwizację i spontaniczne działanie
– opowiada Andrzej Tyszko

https://ninateka.pl/film/sztuka-ekranowana-tyszko


Pierwsze projekty artystyczne realizował na początku lat 70., będąc współzałożycielem 4-osobowej Grupy TwórczejZwyczajna 44.

Owocem ich pracy było pięć socrealistycznych wystaw, stanowiących odzwierciedlenie otaczającej twórców rzeczywistości PRL-owskiej.

W swoich pracach sprzeciwiali się bezdusznej szarości życia, w której przyszło im dojrzewać.

Drugim obszarem zainteresowań Grupy był akt.

Powstały cztery interesujące wystawy, dotyczące tego tematu, w których widoczna była z jednej strony fascynacja twórców otwartą i bezpretensjonalną nagością, a z drugiej – poszukiwanie indywidualnej interpretacji tego ponadczasowego tematu.

W latach 1974-1980 powstało łącznie dziewięć tytułów wystaw, które były eksponowane w ponad 30 miastach Polski.

W pełni profesjonalną działalność Andrzej Tyszko rozpoczął na początku lat 80. Do 1987 stworzył ponad 60 okładek płyt i wiele plakatów dla najwybitniejszych postaci polskiej sceny muzycznej.

W latach 1987-1990, na zamówienie Norweskiego Stowarzyszenia Jazzowego, wykonał portrety całej plejady norweskich jazzmanów.

Po powrocie do Polski, w 1990 założył autorskie studio fotografii reklamowej – „Tyszko Fotografia„.

Bardzo szybko stał się jednym z najbardziej wziętych i cenionych fotografików.

Niezależnie od działalności komercyjnej, Andrzej Tyszko przez całą swoją drogę artystyczną nieprzerwanie uprawia fotografię aktu, w której najbardziej interesuje go czysta forma. Za pomocą ciała, światła i czasu, tworzy odkrywcze, bardzo malarskie, pełne dramatyzmu i poezji obrazy.

Do najsłynniejszych prac artysty, obok cykli portretów gwiazd muzyki jazzowej i rockowej, należą właśnie nastrojowe akty, które swoją szczególną aurę zawdzięczają oryginalnemu operowaniu światłem.

Jak przyznaje artysta, do tworzenia aktów podchodzi bardziej jak malarz niż jak fotograf:

Malarstwo uwielbiam. Ja w ogóle chciałem być malarzem, i to moje malowanie światłem powstało z zazdrości malarzom„.

Album „Twarze Muzyki – fotografia 1982-2015„, autorstwa Andrzeja Tyszko, który ukazał się w 2015, prezentuje elitę polskiej sceny muzycznej. Zawiera 150 wyjątkowych fotografii 70 muzyków i zespołów tamtych czasów.

Album podzielony został na cztery rozdziały – Pop & Blues, Rock, Jazz oraz Muzyka poważna.

Andrzej Tyszko prezentuje również ponad 40 okładek płyt własnego autorstwa z tamtego okresu.

W rozdziale Jazz znalazły się portrety oraz okladki albumów muzyki jazzowej: Tomasz Stańko, Tomasz Stańko C.O.C.X., Tomasz Stańko i Freelectronic, Janusz Muniak, Krzesimir Dębski, Osjan, Milo Kurtis, Mathieus Sadowski, Zbigniew Namysłowski, Namysłowski The Q, Witold Szczurek, Witold Szczurek Basspace, Andrzej Kurylewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Walk Away, Bernard Maseli, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, Time Kilers, Sesja 70, Antymos Apostolis, Andrzej Jagodziński, Kazimierz Jonkisz, Jarosław Śmietana , Paff, Smile Acoustic Trio i Krzysztof Herdzin

Zarówno polska muzyka rozrywkowa, jazzowa, jak i poważna, od lat charakteryzują się bardzo wysokim poziomem. O mniejszym powodzeniu krajowych wykonawców na arenie międzynarodowej decydowały zwykle warunki polityczne, finansowe czy bariera językowa.

Ostatnie kilkanaście lat realnego socjalizmu oraz początki przemian ustrojowych lat 90. w Polsce, to był dobry czas dla rodzimej muzyki.

Doskonały moment, by ważne treści zamienić w emocje, wyrażane w tekstach i dźwiękach. I takie też są fotografie muzyczne Andrzeja Tyszko.

Niektóre z gwiazd, uwiecznionych na tych fotografiach, nadal są aktywne na scenie, a inne zostały całkiem lub częściowo zapomniane.

Album fotograficzny ze zdjęciami muzyków pozwala ocenić, jak czas zmienił młode i często zbuntowane twarze artystów, gwiazdorów i rebeliantów tamtych czasów.

Na kartach albumu nie zabrakło reprodukcji okładek płyt. Mimo, iż w przypadku muzyki najistotniejsze są dźwięki i treść, to jednak ogromną rolę odgrywa również aspekt wizualny wydawnictw muzycznych, w tym – okładki płyt i fotografie muzyków.

W czasach popularności formatów cyfrowych, projekty Andrzeja Tyszko z tamtych lat nabierają jeszcze większego znaczenia.

Twarze Muzyki” to starannie przygotowany i wydany album, który można przeglądać na wiele sposobów. To prawdziwa sztuka i prawdziwa opowieść o ludziach muzyki. Wydawnictwo powinni docenić pasjonaci fotografii, miłośnicy muzyki, dokumentaliści minionych czasów, i każdy, kto chciałby zobaczyć, jak zmieniała się polska scena muzyczna na przestrzeni lat.

Autor opowiada o albumie:

Wydanie tego albumu jest dla mnie wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ jest on ukoronowaniem 33 lat pasjonującej pracy z muzykami. Bardzo im dziękuję. To oni są prawdziwymi bohaterami tego albumu. Mimo, że z jednymi widziałem się tylko raz, a z innymi pracuję i przyjaźnię się od lat trzydziestu, to każde zdjęcie w tym zbiorze jest owocem artystycznego połączenia, dowodem zaistnienia magicznej chwili, bez której dobry portret powstać nie może.
Większość zdjęć zrobiłem w latach 80., w okresie stanu wojennego. W tym zniewolonym, biednym, szarym, reglamentowanym świecie, muzyka była najlepszym sposobem na demonstrowanie swojej odrębności, a zarazem wentylem dla stłumionego gniewu młodego pokolenia.
Nowi idole zawładnęli sercami i umysłami młodzieży,a mnie przypadł w udziale przywilej pracy z nimi. Każda sesja była nową znajomością, nowym wyzwaniem, nową podróżą. Dziś ogarnia mnie poczucie radości i satysfakcji, że ja tam wtedy byłem, i mogłem coś własnego i pozytywnego do tej nowej fali wnieść. Dla mnie był to także czas odkrywania swojego fotograficznego widzenia i rozumienia ludzi. Wtedy tego nie dostrzegałem, ale dziś widzę, że ten okres ukształtował mnie nie tylko zawodowo, ale także na wielu innych poziomach życia.
Dziś, w epoce komputerów, można wyprodukować każdy obraz. Ale w tamtych czasach komputerów nie było. Wszystkie, zaprezentowane w albumie zdjęcia, powstały w sposób czysto fotograficzny


(twarzemuzyki.pl).

„Twarze muzyki” Andrzeja Tyszko 2016


„Andrzej Tyszko – Sztuka Ekranowana” 2014


„Andrzej Tyszko – Sztuka Ekranowana” Full Film Ninateka 2010


https://ninateka.pl/film/sztuka-ekranowana-tyszko


JUBILATOWI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT !!!

7 lutego 2020r., swoje
68. urodziny świętuje
wybitny fotografik, autor
plakatów, okładek płyt,
Jego portrety to wyjątkowo
piękne wizerunki muzyków
.