Artur Dutkiewicz Trio – NOWOSIELSKI Audiovisual w Warszawie

 
Oprac. Radosław Czapski na podst. www.arturdutkiewicz.pl

Artur Dutkiewicz Trio – NOWOSIELSKI Audiovisual w Warszawie

Artur Dutkiewicz
Fot. Józef Woźniak. Arch. arturdutkiewicz.pl

 
15 listopada 2023, środa, 19:00 – 20:00
Warszawa, Teatr Oratorium, ul. Kawęczyńska 53

W koncercie wystąpią:
Artur Dutkiewicz – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja

W 100 rocznicę urodzin rok 2023 został ogłoszony rokiem Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku a także filozofa i teoretyka sztuki.

Jego malarstwo stało się inspiracją dla pianisty improwizatora Artura Dutkiewicza do przedstawienia utworów o charakterze kontemplacyjnym, skomponowanych na fortepian, kontrabas i perkusję, łączących elementy muzyki improwizowanej, współczesnej, klasycznej i jazzu. Powstał projekt „NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium”.

Inspiracją muzyczną jest twórczość mistrzów z kręgu polskiej i światowej muzyki odwołującej się do sfery sacrum, takich jak: Wacław z Szamotuł, Henryk Mikołaj Górecki, Hildegarda z Bingen, Arvo Part, Komitas – kompozytor ormiański, śpiewy z różnych tradycji np. śpiew cerkiewny, gregoriański, bizantyjski, sanskryckie mantry a nawet medytacyjna muzyka Johna Coltrane’a.

Muzyka Artura Dutkiewicza łączy świat zewnętrzny z wewnętrznym otwierając przestrzeń na połączenie z samym sobą a tym samym z całym wszechświatem.

Kompozycje, w których dominuje piękno powściągliwości, czerpią z tradycji wschodu i zachodu, podobnie jak sztuka Jerzego Nowosielskiego łączy sacrum i profanum wschodu i zachodu.

Podczas koncertów wyświetlane są, zsynchronizowane z dźwiękiem, tworzone „na żywo” przez malarza i artystę wizualnego – Andrzeja Wąsika kolaże i wizualizacje z fragmentami obrazów Jerzego Nowosielskiego w formie wielkoformatowych videoprojekcji.

Połączenie prezentacji dzieł Jerzego Nowosielskiego z kontemplacyjną muzyką Artura Dutkiewicza tworzy wyjątkowe audiowizualne misterium, które jesienią 2023 usłyszymy i zobaczymy w kilkunastu salach koncertowych w Polsce.

Obrazy Jerzego Nowosielskiego użyte w wizualizacjach pochodzą ze zbiorów Galerii Starmach w Krakowie oraz Cerkwi Prawosławnej Zaśnięcia NMP w Krakowie (fot. Marian Curzydło)