Courtney Pine Band, Jazz na Starówce


Oprac. Ewa Kałużna , Fot. Jarek Rerych

Courtney Pine
Fot. Jarek Rerych

Courtney Pine - saksofon / ewi
Fot. Jarek Rerych

Robbie Fordjour - perkusja
Fot. Jarek Rerych

Chris Cobbson - gitara
Fot. Jarek Rerych

Vidal Montgomery - bass
Fot. Jarek Rerych

Samuel Dubois - steelpans
Fot. Jarek Rerych


Jazz Na Starówce 31 sierpnia 2019

Courtney Pine Band - House of Legends

COURTNEY PINE BAND wystąpił 31 sierpnia 2019 na Rynku Starego Miasta w Warszawie, na zakończenie tegorocznej edycji festiwalu Jazz na Starówce.

Courtney Pine to chodząca legenda zaawansowanego saksofonu, multiinstrumentalista, kompozytor, jeden z najbardziej wpływowych i ekscytujących współczesnych muzyków europejskich. Saksofonista, który z równą wirtuozerią gra na sopranie, tenorze, jak i na barytonie.

Courtney Pine (ur. 1964) jest Brytyjczykiem. Jego rodzina pochodzi z Jamajki. Młodość spędził w Londynie, gdzie uczęszczał m.in. do Kingsbury High School i pobierał naukę gry na różnych instrumentach.

Dość późno rozpoczął karierę muzyczną. Grał reggae i funky, w 1981 koncertował m.in. z Clint Eastwood and General Saint. W 1985 założył słynny brytyjski big-band - Jazz Warriors.

W 1986 ukazała się jego debiutancka płyta "Journey to the Urge Within".

Wkrótce Pine stanął na czele "brytyjskiego odrodzenia jazzowego", charakteryzującego się m.in. znaczącym udziałem pokolenia czarnych brytyjskich muzyków jazzowych w nowych dokonaniach jazzu.

Courtney Pine wydał do tej pory 18 albumów. Koncertuje na całym świecie, wraz ze swoim zespołem, grając w salach koncertowych i na festiwalach - od Fuji Rock, Montreux po Cape Town.

Występował i nagrywał z takimi sławami jazzu, jak Cassandra Wilson, ale też z ikonami rocka i popu, jak Mick Jagger i Elton John.

Jego słynne występy miały miejsce m.in. podczas 70. urodzin Nelsona Mandeli na stadionie Wembley w 1988, a także na koncercie galowym BBC1 Windrush w 1998. W 2014, pod auspicjami UNESCO, odbył się koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu, na którym Courtney Pine grał razem ze znanym amerykańskim pianistą, Herbie'em Hancockiem. Wydarzenie było transmitowane przez wiele światowych stacji telewizyjnych. Z kolei na zamówienie Tate Museum w Londynie, Pine skomponował i wykonał utwór, zainspirowany twórczością Henri Matisse'a, w ramach programu "Matisse Live from Tate Modern".

Za zasługi dla muzyki jazzowej został mianowany oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego. Otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Westminster oraz doktorat honoris causa Uniwersytetu w Southampton. Jest też laureatem prestiżowych nagród - BBC Jazz Awards i Mercury Music Prize.

Na słynny już projekt muzyczny House of Legends składają się jazzowe kompozycje Pine’a, do których - jak muzyk zaznacza na swojej stronie internetowej - inspiracje czerpał z kultury brytyjskiej społeczności afro-karaibskiej.

Oprócz klasycznie jazzowych utworów, zespół Pine'a zaprezentował muzykę funky i reggae, taneczne rytmy calypso i soca oraz karaibski zouk.

Courtney Pine Band wystąpił w składzie:
Courtney Pine - saksofon / ewi
Robbie Fordjour - perkusja
Vidal Montgomery - bass
Chris Cobbson - gitara
Samuel Dubois - steelpans.

W trakcie całej tegorocznej, jubileuszowej edycji Jazzu na Starówce, wystąpili:
- słynny trębacz Enrico Rava ze swoim Special Edition
- młody brytyjski pianista Ashley Henry
- wokalistka China Moses, córka Dee Dee Bridgewater
- Terje Rypdal z kwartetem, reprezentujący znakomity jazz skandynawski
- Gary Guthman Quartet and Sasha Strunin w programie "Białoszewski. Autoportrety", z premierowym materiałem.

Mocne polskie akcenty stanowili:
- Adam Bałdych Quartet z "Sacrum Profanum"
- Wojtek Mazolewski Quintet z projektem "Komeda"
- Aga Zaryan z kwartetem, prezentująca utwory z najnowszego albumu "High and Low".

Gratulacje i podziękowania dla organizatorow i uczestników!