Dni Szpaderskiego w Łodzi, część pierwsza

Oprac. Ewa Kałużna, fot. Marek Kowal

Oryginalny zestaw perkusyjny, wykonany przez Zygmunta Szpaderskiego sześćdziesiąt lat temu.

Szyld informacyjny warsztatu Zygmunta Szpaderskiego
Fot. Marek Kowal

Kamienica przy Piotrkowskiej 86, gdzie na I piętrze Zygmunt Szpaderski miał swój warsztat. Tutaj 20 września 2019 zostanie odsłonięta tablica pamięci Zygmunta Szpaderskiego.
Fot. Ewa Kałużna

Warsztaty perkusyjne z okazji Szpaderski Days 2019.
Oryginalna perkusja, wykonana przez Zygmunta Szpaderskiego sześćdziesiąt lat temu.

Fot. Marek Kowal

W roku 2019 przypada 105 rocznica urodzin łodzianina, Zygmunta Szpaderskiego (ur. 1914, zm. 2008), najpopularniejszego w Polsce wytwórcy perkusji w latach 60., 70. i 80.

To on był konstruktorem pierwszej perkusji legendarnych Melomanów.

Zestawy perkusyjne produkcji Szpaderskiego cieszyły się w Polsce przez całe lata ogromną popularnością i zasłużoną renomą. W czasie swojej kariery zawodowej Zygmunt Szpaderski wykonał kilka tysięcy perkusji dla artystów, tworzących w różnych gatunkach muzyki.

Był również znanym wytwórcą pałek perkusyjnych oraz kotłów orkiestrowych.

Jego sławny warsztat znajdował się w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 86.

Pierwszego dnia wydarzenia Szpaderski Days, 19 września 2019, w Łódzkim Domu Kultury zorganizowano wystawę, poświęconą legendarnemu twórcy instrumentów perkusyjnych, gdzie zgromadzono wiele historycznych dokumentów, archiwalnych zdjęć.

Był zestaw perkusyjny sprzed 60-ciu lat, różne instrumenty, w tym piła, na której lubił grywać Zygmunt Szpaderski.

Podczas Dni Szpaderskiego odbyły się także warsztaty perkusyjne.