Jazz na Starówce 2023 – Grażyna Auguścik & Kuba Stankiewicz Quartet w projekcie The Music of Victor Young

Grażyna Auguścik
Fot. Materiały prasowe organizatora

Kuba Stankiewicz
Fot. Amadeusz Majerczyk (materiały prasowe organizatora)


 
15 lipca 2023, godzina 19:00,
Rynek Starego Miasta,
Warszawa.

Wstęp wolny

W najbliższą sobotę, 15 lipca 2023, w kolejnej odsłonie festiwalu Jazz na Starówce 2023 wyjątkowy koncert. Wystąpią – Grażyna Auguścik & Kuba Stankiewicz Quartet w projecie The Music of Victor Young

Grażyna Auguścik – wokal
Kuba Stankiewicz – fortepian
Tomasz Wendt – saksofon
Wojciech Pulcyn – kontrabas
Sebastian Frankiewicz – perkusja

Dama polskiego jazzu o międzynarodowej renomie i kwartet wybitnego pianisty należącego do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych wystąpią z programem poświęconym słynnemu amerykańskiemu kompozytorowi o polskich korzeniach.

Victor Young napisał muzykę do ponad 300 filmów. 22 razy był nominowany do Oscara (choć dostał go tylko raz, i to pośmiertnie – za film „W 80 dni dookoła świata” z 1956 r.). Kilka z jego melodii zyskało status przebojów i to właśnie jazzmani zapewnili im nieśmiertelność. Te słynne melodie napisane przez Younga tworzą dziś część Great American Songook („Stella by Starlight” , „My Foolish Heart„, „When I Fall in Love” ), a wykonywały je takie sławy jak : Ella Fitzgerald, Nat King Cole, Charlie Parker, Miles Davis , Stan Getz, Bill Evans , czy Frank Sinatra.

Grażyna Auguścik. Renomowana wokalistka, aranżerka, kompozytorka, producentka i liderka własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków uznana za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej.

Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty Sunrise Sunset w 1988 roku trafia do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu jazzowych i projektach nagraniowych innych artystów, prowadząc równocześnie własną wytwórnię płytową w wytworni GMA Records.

Jej płyta „Pastels” ( 1996) przygotowana wspólnie z pianistą Bogdanem Hołownią, uznana zostaje przez National Public Radio za jedną z najlepszych jazzowych płyt roku w USA. Z kolei album „Fragile” znalazł się na prestiżowym TOP 20 Jazz Album roku 2000. Dwukrotnie, w latach 1998 i 2002 występuje na jednym z największych festiwali jazzowych na świecie Chicago Jazz Festiwal, Chicago World Music Festival (2001,2002 i 2004), Concord Jazz Festival w Japonii ( 2002 – 16 koncertów wspólnie z braćmi Breckerami) czy Elite Jazz Festival.

Płyta „River” wydana w 2002 r. uznana została za jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych, stawiając artystkę w gronie piętnastu najlepszych wokalistek jazzowych w USA (Twirlie Nomination). Otrzymuje też prestiżową nominacje dla najlepszej wokalistki 2002 r. w 22nd Annual Chicago Music Awards.

W roku 2003, 2004, 2005, 2006 i 2016 pismo Jazz Forum Magazine w plebiscycie czytelników przyznaje jej tytuł najlepszej polskiej wokalistki jazzowej. Udział w Fujitsu Concord Jazz Festival 2002 przynosi TOP VOCAL AWARD a płyta „Homage for Brazil” nagrana dla japońskiej wytwórni Pony Canyon Records zostaje umieszczona przez magazyn „Swing Journal” na liście TOP 20 JAZZ ALBUMS w Japonii. Jej koncert z muzyką Chopina, który odbył się w Milenium Park w Chicago, zgromadził dziesięciotysięczną publiczność i uznany został przez Chicago Tribune, za jeden z najlepszych koncertów ostatnich trzydziestu lat.

Artystka własnym nazwiskiem firmowała dotychczas czternaście płyt.

Współpracowała z muzykami tej miary co: Michael i Randy Brecker, Jim Hall, Toots Thielemans, John Medeski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Patricia Barber, Paul Wertico, John McLean, Kurt Rosenwinkel, Paulinho Garcia, Andrzej Jagodziński i wielu innych.

Dla swojej twórczości inspiracje znajduje w muzyce klasycznej, etnicznej i latynoamerykańskiej.

www.grazynaauguscik.com

Kuba Stankiewicz. Ceniony muzyk, kompozytor, od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych.

W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), gdzie został wyróżniony nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. W USA współpracował z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa.

W połowie lat osiemdziesiątych grał w zespołach Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego.

Już debiut płytowy pianisty, „The Northern Song„, został „Jazzową płyta roku 1993” według czytelników Jazz Forum, a autorski album Spaces z 2012 r., otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka jazzowa . Pod koniec lat dziewięćdziesiątych powstał album „Ulice wielkich miast” z piosenkami Agnieszki Osieckiej, później „Chopin Songbook„, W roku 2012 po długiej przerwie wydał płytę z własnymi kompozycjami „Spaces„, która nominowana była do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2013 , w kategorii „jazzowy album roku”. Pózniej pojawiąja się kolejne znakomite płyty jak „Kilar” , w 2014 roku nagrany w Los Angeles – wraz z Peterem Erskine’m i Darkiem Oleszkiewiczem – płytę z utworami Victora Younga, później kolejne znakomite albumy – The Music Of Victor Young (2014), The Music Of Bronislaw Kaper (2016), The Music Of Henryk Wars (2017).

Współpracował z wybitnymi artystami jak m.in. Scott Hamilton, Art Farmer, Artie Shaw, Sheila Jordan, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski.

Serdecznie zapraszamy

Krzysztof i Iwona Wojciechowscy

szefowie festiwalu, Fundacja Jazz Art.

www.jazznastarowce.pl
www.facebook.com/festiwaljazznastarowce