Jazz na Starówce 2023 – Krzesimir Dębski – String Connection Plus

Krzesimir Dębski
fot. Andrzej Rumianowski

Grafika festiwalu Jazz na Starówce 2023

 

Warszawa, Rynek Starego Miasta
29 lipca 2023 (sobota , godz. 19.00)
Wstęp wolny

W najbliższą sobotę rewelacyjny koncert na festiwalu – Krzesimir DębskiString Connection Plus . Koncert z okazji jubileuszu 50-lecia wyjątkowego artysty.

Lider legendarnego zespołu String Connection , jednej z najważniejszych formacji fusion lat 80. , po 10 latach wraca na festiwal z zaskakującym składem :
Krzesimir Dębski – skrzypce
Andrzej Olejniczak – saksofon
Andrzej Jagodziński – fortepian
Piotr Wrombel – fortepian
Zbigniew Wrombel – kontrabas
Krzysztof Przybyłowicz – perkusja
Adeb Chamoun – instrumenty perkusyjne

Krzesimir Dębski. Wybitny kompozytor, wirtuoz skrzypiec, pianista, dyrygent, aranżer. Porusza się równie swobodnie w świecie jazzu i muzyki klasycznej.

Jest laureatem I nagrody na międzynarodowym konkursie Jazzowym w Hoeilaart, nagród czytelników Jazz Forum dla Najalepszego Muzyka, Kompozytora, Skrzypka Roku. Znalazł się w ankiecie Down Beat wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata.

Laureat I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart (Belgia, 1983).

W latach 80. wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka, Kompozytora i Aranżera Roku” w ankietach magazyny Jazz Forum. W roku 1985 znalazł się w dziesiątce najlepszych skrzypków jazzowych w ankiecie „Down Beat”. Współpracował z wieloma muzykami światowej sławy, jak: Charles Tolliver, John Blake , Diddier Lockwood.

Nagrał kilkanaście autorskich płyt. Ma na koncie ponad 60 utworów m. in.: operę, 2 symfonie, 4 oratoria, 11 koncertów i dziesiątki przebojów. Jest laureatem konkursów kompozytorskich, m.in. Kanadyjskiej Akademii Filmowej. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów i seriali telewizyjnych. W USA film „Maszyna Zmian” z jego muzyką był nominowany do Emmy Award ’98. W roku 2000 otrzymał „Fryderyka” (Kompozytor Roku) oraz „Philip AwardMiędzynarodowej Akademii Filmowej za muzykę do „Ogniem i mieczem” , a w 2001 nagrodę za muzykę do „W pustyni i w puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji.

Prof. Dr. hab. Krzesimir Dębski jest wykładowcą kompozycji i aranżacji na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

String Connection. Zespół – legenda, jedna z najważniejszych formacji fusion lat 80. Grupa została utworzona przez skrzypka i kompozytora Krzesimira Dębskiego w 1981. Zespół natychmiast zyskał uznanie fanów i krytyków, wkrótce wystąpił na Jazzie nad Odrą i Jazz Jamboree.

W 1983 zdobył I nagrodę na prestiżowym festiwalu Hoeilaart w Belgi; w latach 1983-86 był najwyżej notowanym zespołem elektrycznym w rankingu Jazz Top magazynu „Jazz Forum”.

Zespół nagrał ok. dziesięciu albumów, koncertował w Europie, USA i Kanadzie, wylansował kilka hitów, które stały się jego muzycznymi wizytówkami.

www.kdebski.eu

Serdecznie zapraszamy

Krzysztof i Iwona Wojciechowscy

szefowie festiwalu, Fundacja Jazz Art.

www.jazznastarowce.pl

www.facebook.com/festiwaljazznastarowce