10. Czesław Żak – z Paryża do Warszawy


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY


E-wystawa
„DEKADY JAZZU, lata 20-te, 30-te, BYŁ JAZZ”
opracowana przez Krzysztofa Karpińskiego, autora książki pt.:
„Był jazz, krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce”
.


Wystawa w ciekawym i lapidarnym skrócie dokumentuje międzywojenny rodowód polskiego jazzu, ilustrując to archiwalnymi fotografiami artystów, najważniejszych miejsc i kopiami dokumentów związanych z historią jazzu.


Orkiestra Czesława Żaka.

Wydawnictwo nutowe Czesława Żaka, 1927 r.


 

W roku 1927 powstała „L’Orchestre Symphonique se Transformant en Jazz” skrzypka, aranżera i kompozytora Czesława Żaka, absolwenta konserwatoriów muzycznych w Warszawie i Paryżu.


Czesław Żak


 

Studiując w Paryżu Czesław Żak udzielał się muzycznie w lokalach „Cafe de la Paix” i „Grand Grill Room”. Stąd jego zamiłowanie do wszystkiego co francuskie.


Papier firmowy Czesława Żaka


 

Orkiestra wykonywała muzykę rozrywkową z elementami jazzu. Muzycy sami nazywali siebie orkiestrą dancingowo – jazzową. Koncertowali na terenie całego kraju, nawet w teatrze świetlnym o nazwie „Paryski” w Częstochowie, skąd pochodził Czesław Żak.


Medal uzyskany przez Czesława Żaka, Konkurs Orkiestr Jazzowych, Warszawa, 1933 r.


 

W 1933 r. zespół wziął udział w Konkursie Orkiestr Jazzowych w Warszawie, zdobywając pierwszą nagrodę, złoty medal oraz dyplom, a jego szef otrzymał drugą nagrodę za najlepszy utwór muzyczny. Orkiestra koncertowała też na antenie Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu.


POPRZEDNI WSZYSTKIE ODCINKI NASTĘPNY