Jubileusz 65-lecia Festiwalu Jazz Jamboree

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

W roku 2023 przypada jubileusz 65-lecia Festiwalu Jazz Jamboree

Leopold Tyrmand otwierający I Festiwal Jazz Jamboree, rok 1958.
Fot. Andrzej Zborski FOTONOVA East News

Jaz Jamboree, to nazwa wymyślona przez L. Tyrmanda, dla festiwalowych koncertów w warszawskim klubie studenckim Stodoła, Hali GwardiiFilharmonii Narodowej.

Afisz Festiwalu „Jazz Jamboree” w 1958 r. w Warszawie
Archiwum Muzeum Jazzu

18 września 1958 Janusz Zabiegliński otworzył Jazz Jamboree w Stodole, grając na klarnecie słynny utwór Stephena FosteraOld Folks at Home” znany jako „Swanee River”. Ta stara murzyńska pieśń, napisana w 1851, stała się znakiem rozpoznawczym Jazz Jamboree.
Od tamtego czasu niemal wszystkie festiwale rozpoczynały się od odegrania tej melodii.

Programy Festiwalu „JAZZ 58” w Warszawie
Archiwum Muzeum Jazzu

W programie festiwalu Leopold Tyrmand napisał:
„Co będziemy robić w Stodole? Będziemy słuchać jazzu! Jazz stał się spoiwem i symbolem środowisk, które powstały samorzutnie, naturalnie, drogą naturalnego doboru i wyboru”.

Jerzy Skarżyński. Plakat Festiwalu „JAZZ 58
Archiwum Muzeum Jazzu

Pierwszy Festiwal Jazz Jamboree miał miejsce w Warszawie 18 września 1958 roku.
Zorganizowany był przez grupę działaczy środowisk artystycznych: Gdańska, Warszawy i Krakowa, jako odpowiedź na zakaz przeprowadzenia kolejnego, trzeciego festiwalu, JAZZ 58 w Trójmieście.

Afisz Festiwalu „JAZZ 58” w Krakowie
Archiwum Muzeum Jazzu

Festiwal, przez pierwsze dwa lata miał swą kontynuację także w Krakowie pod nazwą Jazz 58 i Jazz 59

Plakat festiwalu Jazz Jamboree 1965.
Proj. Wiesław Bakal

Na oficjalną zmianę nazwy festiwalu trzeba było jednak czekać 8 lat,
gdy to na plakacie pojawił się napis: „Jazz Jamboree 65” .

Festiwal Jazz Jamboree przez wiele, wiele lat pozostawał corocznie wyczekiwanym „oknem wolności na świat” .
Goszcząc Gwiazdy Światowego Jazzu, stał się najważniejszym wydarzeniem jazzowym w Polsce i jednym z ważniejszych festiwali w Europie.
Dla młodych polskich muzyków jazzowych możliwość występowania na nim była wyróżnieniem, a dla znanych gwiazd jazzu był to obowiązek.