Kasia Nova, jej album „Kochać” w wywiadzie dla Jazz Forum

Oprac. Radosław Czapski na podstawie Jazz Forum 4-5/2024

W numerze 4-5/2024 Jazz Forum ukazał się wywiad Adama Dobrzyńskiego z Kasią Novą, będący okazją do prezentacji czytelnikom jej nowego albumu „Kochać”. Przedstawiamy fragmenty tego wywiadu.

Serduszko puka w rytmie cza cza. Wykonawca: Kasia Nova, Kompozytor: Romuald Żyliński Słowa: Janusz Odrowąż

Okładka numeru 4-5 2024 JazzForum, w którym ukazał się wywiad Adama Dobrzyńskiego z Kasią Novą


 

W numerze 4-5/2024 Jazz Forum ukazał się wywiad Adama Dobrzyńskiego z Kasią Novą, będący okazją do prezentacji czytelnikom jej nowego albumu „Kochać”. Przedstawiamy fragmenty tego wywiadu.

Adam Dobrzyński: „…Nagrywała z wieloma światowej sławy głosami, wspomnę tylko Martina Cintrona z formacji No Mercy czy Thomasa Andersa z Modern Talking. Po dobrze przecież przyjętej płycie „Nova” z 2008 roku, brała udział w wielu festiwalach, pojawiając się m.in. KFPP Opole. Inna muzyka, inny czas i inne gatunki.

Ostatnio zarejestrowała duet z Krzysztofem Jaryczewskim i wtedy zaczęliśmy głośno rozmawiać o jej comebacku, do którego namawiałem ją od dłuższego czasu. Od dawna mówiła mi także o swoim największym marzeniu – nagraniu polskiej klasyki na jazzową nutę. O jej miłości do muzyki jazzowej. I oto proszę, marzenia się spełniają – ukazała się właśnie jej płyta, ze wszech miar udana, a zatytułowaną „Kochać”. Z tej okazji spotkaliśmy się i ucięliśmy sobie długą, bardzo szczerą rozmowę.”

Kasia Nova: „…Myślę, że to, czego oczekuje słuchacz, to prawda. Ludzie identyfikują się z artystą, danym utworem, bo odnajdują w nim cząstkę swojej historii, siebie. Jesteśmy stworzeni ze wspomnień, odczuć, które w nas pozostają. Niesiemy je ze sobą w naszej podróży, którą zwiemy życiem. Mam nadzieję, że moje interpretacje ktoś zabierze ze sobą w swoją podróż…”

Kasia Nova: „…Muzyka, aby żyć, powinna być nie tylko odtwarzana na nośnikach, ale także wykonywana przez kolejna pokolenia artystów. Ja nikogo z tych wielkich wspaniałych wykonawców nie naśladuję, ani nie ścigam się z ich wykonaniami. Uwielbiam i szanuję te oryginalne wersje. W mojej twórczości proponuję skromne, Nove interpretacje utworów z 2024 roku. (śmiech) Na koncertach miło jest patrzeć, jak publiczność słucha tych nowych interpretacji i aranżacji, a potem zaczyna ze mną śpiewać. To świadczy o tym, że istnieje potrzeba odkrywania tych klasycznych kompozycji….”

Kasia Nova feat. Krzysztof Jary Jaryczewski – MAGIA

Sen o Warszawie. Wykonawca: Kasia Nova Kompozytor: Czesław Niemen, Słowa: Marek Gaszyński

Otul Mnie. Wykonawca Kasia Nova, Kompozytor: Kasia Nova, Kompozytor: Damian Pietrasik, Słowa: Kasia Nova

Czar Warszawy. Wykonawca: Kasia Nova, Kompozytor: Bogdan Hołownia, Słowa: Marek Gaszyński