20. rocznica śmierci Andrzeja Cudzicha

 
Oprac. Radosław Czapski na podst. andrzejcudzich.art.pl


 

Koncert z okazji 20. Rocznicy śmierci Andrzeja Cudzicha

24 listopada, 2023 o godz. 19.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Kraków, Marii Konopnickiej 26
Bilety od 80 zł.
Tu kup bilet

Joachim Mencel w trzech odsłonach:

Cosmic silence:

Joachim Mencel – lira korbowa
Leszek Żądło – saksofon

Brooklyn Eye:

Joachim Mencel – fortepian, lira korbowa
Steve Cardenas – gitara
Piotr Narajowski – kontrabas
Szymon Madej – perkusja

Niespodzianka

Muzyczne wspomnienie Andrzeja Cudzicha

Beata Bednarz – wokal
Leszek Żądło – sax. sopranowy i tenorowy
Steve Cardenas – gitara
Joachim Mencel – lira korbowa, fortepian
Grzegorz Sykulski – syntezatory
Mikołaj Budniak – kontrabas
Karol Cudzich – perkusja

20 lat temu zszedł ze sceny życia Andrzej Cudzich,
krakowski kontrabasista i kompozytor (1960 – 2003).

24. listopada 2023 roku o godz. 19.00 w Muzeum Manggha Fundacja im. Andrzeja Cudzicha po raz kolejny organizuje koncert poświęcony jego pamięci

„Chcemy, by niecodzienna muzyka, którą tworzył Andrzej, na nowo odżyła, a wraz z nią i on sam…”
– komentuje Mikołaj Budniak, prezes Fundacji.

Koncert będzie zróżnicowany, bo takie właśnie było życie i twórczość Andrzeja Cudzicha.

Program przewiduje więc kilka odsłon:

Wydarzenie rozpocznie „Cosmic Silence” – niecodzienny duet światowej sławy muzyków: Leszka Żądły (saksofon) i Joachima Mencla (fortepian, lira korbowa), będących zarazem przyjaciółmi Andrzeja.

Następnie przewidziany jest występ zespołu Mencla„Brooklyn Eye”, w ramach którego wystąpi amerykański gitarzysta Steve Cardenas znany ze współpracy m.in. z Norą Jones. W sekcji rytmicznej muzykom towarzyszyć będą Piotr Narajowski (kontrabas) i Szymon Madej (perkusja).

W finale koncertu na scenie pojawi się gość specjalny: Beata Bednarz, jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek, która wykona utwory Andrzeja Cudzicha znane z jego projektu AmenBand. Zaśpiewa także Natalia Szczypuła (finalistka Voice of Poland), a wokalistkom towarzyszyć będą wspomniani wyżej muzycy: Żądło, Mencel, Cardenas, a także Mikołaj Budniak (kontrabas), Grzegorz Sykulski (syntezator) i syn zmarłego muzyka, Karol Cudzich (perkusja).

Wramach wydarzenia Fundacja planuje także przyznać nagrodę im. Andrzeja Cudzicha „Złoty Kontrabas” dla wyróżniającego się kontrabasisty wręczaną od 2018 roku na Festiwalu Juniors. Dotychczas uhonorowani zostali tacy młodzi kontrabasiści, jak Rafał Różalski, Franciszek Pospieszalski, Jakub Wosik czy Piotr Narajowski, który pojawi się na scenie w jednym z projektów u boku Mencla.

Koncert został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Andrzej Cudzich – krótka historia

Andrzej Cudzich jest obecnie jedną z najsilniejszych i najbarwniejszych osobowości polskiego jazzu” – pisał w 2002 roku Tomasz Handzlik. Rok rocznie określany najwybitniejszym polskim kontrabasistą jazzowym (czego dowodem była chociażby najwyższa lokata w plebiscycie miesięcznika „Jazz Forum”), uznany w świecie m.in. za sprawą autorskiego projektu „Able to listen” (1996) z Garym Thomasem, Davidem Kikoskim i Ronniem Bouragem, Cudzich współpracował na stałe z czołowymi polskimi muzykami, takimi jak Janusz Muniak (od 1979), Tomasz Szukalski (od 1985) czy Jarosław Śmietana (od 1996).

Oprócz wspomnianej płyty z amerykańskimi tuzami sceny jazzowej Andrzej nagrał także album „Simple way” (1998) z autorskimi kompozycjami, do którego zaprosił Joachima Mencla, Adama Pierończyka i Łukasza Żytę. „Charakterystyczny, bardzo zdecydowany, męski styl gry, potężne, nasycone brzmienie i bezkompromisowość powodują, że Cudzicha można zaliczyć do elitarnego grona artystów, wypowiadających się własnym językiem muzycznym” – tak po ukazaniu się płyty pisał Robert Buczek.

Obok jazzowych projektów kontrabasista tworzył także swój projekt soulowy – AmenBand. Do współpracy zapraszał m.in. Ewę Urygę, Beatę Bednarz i Mietka Szcześniaka. To właśnie słowa z ostatniej płyty „Coraz bliżej” – nagranej niedługo przed śmiercią – znalazły się na nagrobku nieodżałowanego muzyka: „Nasze dni są jak na polu kwiat, wiatr go muśnie, znika po nim ślad”…

Warto wspomnieć również o współpracy z Leszkiem Żądło, z którym Cudzich koncertował w latach 90. Saksofonista zaprosił go do nagrania płyty poświęconej pamięci swej zmarłej żony, Barbary. Ciekawostką jest, że płyta „Miss B.” ukazała się całkiem niedawno, bo w 2018, czyli kilkanaście lat po śmierci Cudzicha.