Koncert Filharmonia Opolska – 55 wystawa Muzeum Jazzu

W piątek 7 listopada 2014 o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbył się koncert zaduszkowy „Spring suite – Tribute to Jarek Śmietana”. Wzięli w nim udział Filharmonicy Opolscy pod batutą Wiesława Pieregorólki oraz przyjaciele zmarłego rok wcześniej artysty: Artur Lesicki (gitara), Piotr Wyleżoł (fortepian), Maciej Sikała (saksofony), Marcin Lamch (bas) oraz Krzysztof Dziedzic (perkusja).

Zachęcony sukcesem pięcioczęściowego utworu „Autumn Suite” (nominacja do nagrody „Fryderyk 2004”, kilkadziesiąt wykonań na całym świecie) Jarek Śmietana zdecydował się kontynuować cykl suit pisanych na orkiestrę kameralną, kwintet dęty i kwintet jazzowy. Taki utworem jest też czteroczęściowa „Spring Suite”, napisana na przełomie 2008 i 2009 roku – napisana jednak na pełną orkiestrę symfoniczną i kwintet jazzowy. Pierwsza część suity „March” wprowadza w klimat kończącej się zimy. Druga część „April” to refleksyjna ballada pełna nadziei. Trzecia – „May”, to żywa impresja oznajmiająca zwycięstwo wiosny, a czwarta – „Słoneczny poranek” to monumentalny finał, oznajmiający niedługie nadejście lata.

Koncertowi towarzyszyła wystawa fotografii Andrzeja Rumianowskiego i grafik Julii Rumianowskiej z Muzeum Jazzu. Było to 20 wydarzenie w 2014 i 54 Muzeum Jazzu.