Mela Koteluk i Kwadrofonik – „Astronomia poety. Baczyński”

Oprac. Radosław Czapski. Fot. Ksawery Zamoyski, HALO MEDIA.

Plakat cyklu koncertów Mela Koteluk i Kwadrofonik Astronomia Poety – Baczyński

Magdalena Kordylasińska-Pękala – perkusja, Emilia Sitarz – fortepian, Bartek Wąsik – fortepian, Mela Koteluk – voc., Piotr Maślanka – perkusja
Fot. Ksawery Zamoyski

Mela Koteluk – voc., Bartek Wąsik – fortepian
Fot. HALO MEDIA


 
MELA KOTELUK!

Mela Koteluk & Kwadrofonik rozpoczynają trasę koncertową.

Szanowni Państwo,
1 września koncertem w Szczecinie rusza trasa koncertowa Mela Koteluk & Kwadrofonik, promująca album „Astronomia poety. Baczyński”.

Artyści zawitają do dziesięciu polskich miast.

Album „Astronomia poety. Baczyński” zawiera piosenki na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika, pianisty z kwartetu Kwadrofonik, który jest również autorem aranżacji.

– Od samego początku przyświecała nam intencja, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu. Zdołaliśmy odtworzyć czyste i jasne oblicze Krzysztofa oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości. Zdaje się, że jego błyskotliwe spostrzeżenia na temat świata i ludzi wynikały bardziej z wybitnego zmysłu obserwacji i intuicji niż z doświadczenia życiowego, które zostało tak wcześnie przerwane – mówią artyści.

Bilety na koncerty dostępne są w systemie ebilet: https://bit.ly/2QwYs51

Koncerty:
1.09 Szczecin – Filharmonia im. M. Karłowicza
08.09 Rybnik – Teatr Ziemi Rybnickiej
09.09 Kraków – ICE Kraków
26.09 Łódź – Wytwórnia
27.09 Rzeszów – G2A Arena – Centrum Wystawienniczo Kongresowe
28.09 Lublin – Centrum Spotkania Kultur
02.10 Warszawa – Palladium
05.10 Wrocław – Narodowe Forum Muzyki
11.10 Bydgoszcz – Filharmonia Pomorska
29.10 Gdańsk – Stary Maneż

Mela Koteluk – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Laureatka Fryderyków w kategoriach „Debiut roku”, „Artystka roku”, „Album roku – pop alternatywny” oraz wielu prestiżowych nagród.

Popularność zyskała m.in. za sprawą świetnie przyjętego albumu „Spadochron”, który ukazał się w 2012 r. Drugi album „Migracje”, wydany w 2014 r., ugruntował pozycję wokalistki, osiągając status podwójnej platynowej płyty i powtarzając sukces jej debiutanckiego krążka. Jesienią 2018 r. ukazała się trzecia płyta artystki – „Migawka”, która została wyróżniona Fryderykiem 2019 w kategorii „Album roku – pop alternatywny”. Mela ma na swoim koncie setki koncertów w ramach festiwali i autorskich tras koncertowych. Współpracowała m.in. z Czesławem Mozilem, Hanią Rani, Smolikiem, Danielem Bloomem czy Fiszem.

Kwadrofonik – laureat Paszportu „Polityki”; dzięki niekonwencjonalnemu instrumentarium jest jedynym tego typu kwartetem w Polsce i jednym z niewielu na świecie. Zespół tworzą pianiści Emilia Sitarz i Bartek Wąsik oraz perkusiści Magdalena Kordylasińska-Pękala i Piotr Maślanka (od 2020 r.). Kwadrofonik ma na koncie liczne nagrody, w tym Grand Prix Festiwalu Nowa Tradycja, nagrodę Europejskiej Unii Radiowej, zwycięstwo w konkursie Folkowy Fonogram Roku za debiutancki album „Folklove” oraz „Requiem ludowe” z udziałem Adama Struga. Występowali w większości krajów europejskich, w Azji i obu Amerykach, m.in. w słynnym Carnegie Hall czy w Filharmonii Berlińskiej. Grali podczas festiwali folkowych i muzyki współczesnej, a także na scenach filharmonicznych oraz offowych. Współpracowali m.in. z Dorotą Miśkiewicz, Janem Komasą czy Arturem Rojkiem.

Astronomia poety. Baczyński” // Mela Koteluk & Kwadrofonik to kolejny projekt muzyczny Muzeum Powstania Warszawskiego, które wydało tak znakomite albumy, jak „Fogg – pieśniarz Warszawy” w wykonaniu zespołu Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis, „Jestem przestrzeń” Moniki Borzym, „Historie” Andrzeja Smolika, Natalii Grosiak i Miuosha czy „Placówka ’44” w wykonaniu zespołu Voo Voo i ich gości.