Michał Martyniuk

Oprac. Ewa Kałużna,

Fot. thejazzword.com


7 stycznia 2020r. swoje 32. urodziny świętuje pianista i kompozytor jazzowy, nominowany do Fryderyka 2019 w kategorii Jazzowy Debiut Roku, zdobywca II miejsca w konkursie Made in New York 2018.

Od trzech lat podróżuje miedzy dwoma krajami – Nową Zelandią, gdzie spędził ponad 10 lat swojego życia, a Polską, skąd pochodzi. Ostatnio jest coraz częstszym gościem na scenach polskich,
MICHAŁ MARTYNIUK
(ur. 7 stycznia 1988).

O swoich początkach muzycznych Michał opowiada w wywiadzie dla portalu gs24.pl:

Zawsze chciałem grać jazz. Już w Szczecinie na Staromłyńskiej chętniej ćwiczyłem improwizacje niż klasyczne utwory. Zaraził mnie tym Borys Sawaszkiewicz.
Z miejsca zakochałem się w tej muzyce i postanowiłem kontynuować naukę w Poznaniu, gdzie wówczas była klasa fortepianu jazzowego w liceum muzycznym
„.

Obecnie jest jednym z najbardziej aktywnych twórców nowozelandzkiej sceny muzycznej. Współpracował ze znanymi artystami w Australii i Nowej Zelandii, jak John Patitucci, Randy Brecker, Francisco Mela, Tama Waipara, Lewis McCallum, oraz z grupami muzycznymi – Sola Rosa czy Batucada Sound Machine.

Od 2014 jest stałym członkiem bandu saksofonisty Nathana Hainesa.
Profesor Ron Samsom, szef Jazz Studies Auckland University, tak rekomenduje Michała:

Zdobył silną pozycję w branży muzycznej dzięki wyjątkowemu podejściu do kompozycji oraz sposobu wykonywania muzyki na żywo. Reprezentuje kolejne pokolenie muzyków, które chce zbudować coś ekscytującego, odzwierciedlającego tradycję kreatywności i współpracy„.

Pianista ma na swoim koncie udane występy na festiwalach międzynarodowych.
Został laureatem II miejsca w ramach Made In NY Jazz Competition, a także wystąpił podczas finałowego koncertu w Tribeca Performing Arts Center w Nowym Jorku, gdzie zagrał na jednej scenie z Randym Breckerem, Johnem Patituccim oraz pozostałymi laureatami konkursu.

W Polsce współpracuje z Sylwestrem Ostrowskim, dzięki czemu w marcu 2019 miał okazję wystąpić na scenie szczecińskiej filharmonii, w ramach Szczecin Jazz Festiwal 2019.
Podczas swojego pobytu w Polsce w 2017, grał z rodzimymi muzykami, realizując liczne projekty. Wystąpił gościnnie z kwartetem Darka Rubinowskiego w ramach Vertigo Summer Jazz Festival.

Odbył również serię koncertów w klubach jazzowych na terenie całego kraju, prezentując swoją muzykę polskiej publiczności.

W maju 2019, podczas trasy koncertowej w Azji Południowo-Wschodniej, Michał zagrał ze swoim składem na festiwalach World Youth Jazz Festival w Kuala Lumpur w Malezji oraz Philippines International Jazz Festival w Manili na Filipinach.

Wystąpił również na koncertach klubowych w Wietnamie. Formacja grała w składzie: Michał Martyniuk – piano, Jakub Skowroński – saksofon, Bartłomiej Chojnacki – kontrabas, Jakub Gudz – perkusja.
Trasa Michał Martyniuk Quartet Live in Asia 2019 organizowana była w ramach projektu Jazz Po Polsku, promującego polski jazz w Azji od wielu lat. Wydarzenia organizowane są we współpracy z Ambasadą RP w Kuala Lumpur i Hanoi.

Michał Martyniuk Quartet – „Jazz Dance „, Live @ Jakarta
International Java Jazz Festival 2017

Michał Martyniuk – piano
Kuba Skowroński – tenor saxophone
Cameron McArthur – double bass
Ron Samsom – drums

Michał Martyniuk Trio feat. Kuba Skowronski – Live @ Jazz Bez, Drohobych, Ukraine 2017

Michał Martyniuk Quartet feat. Kuba Skowronski – Live @ Internatiola Festival Vinnytsia JazzFest, Ukraine 2018

Pierwszy raz można było usłyszeć Michała za sprawą jego współautorskiego projektu After 'Ours, który zrealizował razem z producentem, Nickiem Williamsem.
Album pod tytułem „Odyssey” miał swoją premierę w październiku 2016.

Praca nad muzyką na tę płytę pochłonęła aż 5 lat, ze względu na fakt, iż album był nagrywany faktycznie po godzinach – after hours.
Płyta jest połączeniem funku, R&B, soulu, hip-hopu i jazzu.
Całość materiału nagrana została w Auckland w Nowej Zelandii.
W projekt zaangażowani byli uznani artyści międzynarodowej sceny muzycznej, w tym brytyjscy wokaliści Kevin Mark Trail i Sharlene Hector, oraz Nathan Haines, Miguel Fuentes i wielu innych.
After 'Ours – „Odyssey”, Album Trailer

After 'Ours – „See The Light” feat. Kevin Mark Trail, Audio

Na początku 2017 Michał przeniósł się na pewien czas do Polski, i zamieszkał we Wrocławiu.
Przez kolejnych dziewięć miesięcy nasiąkał kolorytem wrocławskiego jazzu, szybko stając się częścią miejscowego muzycznego środowiska. Miał okazję poznać wielu znakomitych muzyków.
Brał udział w wydarzeniach medialnych, występach klubowych, wywiadach radiowych i telewizyjnych.
Michał przyjechał do Polski nie tylko w celu promowania albumu „Odyssey”. Robił to raczej drugoplanowo.

Przyjechał z nutami i konkretnym pomysłem nagrania płyty typowo jazzowej – „Nothing to Prove”.
W przeciwieństwie do pierwszego projektu, tym razem postanowił spróbować sił z polskimi jazzmanami. Na płycie wystąpili:
Michał Martyniuk – piano
Kuba Skowroński – sax
Kuba Mizeracki – guitar
Bartek Chojnacki – bass
Kuba Gudz – drums.
Gościnnie pojawili się również Miguel Fuentes – percussion, oraz Tama Waipara – vocal.
Album „Nothing to Prove” został nagrany w studiu Cavatina w Bielsku Białej.

Zarejestrowanie całego materiału zabrało tylko trzy dni, co, biorąc pod uwagę, że muzycy nie mieli wcześniej prób w pełnym składzie, można uznać za wynik godny profesjonalistów.
Album zawiera osiem kompozycji autorskich. Każdy z utworów wiąże się z konkretnymi wspomnieniami z życia Michała.
Sam album, jako całość, jest manifestem dojrzałości Michała w roli jazzmana.
Osiągnął ten moment, w którym czuje, że może grać, może tworzyć i nie musi się już porównywać z innymi ani niczego udowadniać, o czym świadczy tytuł płyty.

„Nothing to Prove” to kilkadziesiąt minut muzyki, utrzymanej w konwencji.przystępnego, akustycznego jazzu, opartego na pięknych, czytelnych melodiach, wzajemnym zasłuchaniu wykonawców i energicznych improwizacjach. Kompozycje z tego albumu urzekły Randy’ego Breckera i Johna Patitucciego, jurorów międzynarodowego konkursu Made in New York, którzy dołączyli do Michała na scenie podczas finałowego koncertu w Tribeca Performing Arts Center NYC”
(„Jazz Forum”).

„Michał Martyniuk nie sili się na rozbudzoną efektywność brzmień, buduje je ciekawymi schematami, tak, by każdy z muzyków zespołu odnalazł się w tej skomplikowanej, jazzowej strukturze.
Do takiej koncepcji dobrał sobie doskonałych muzyków, którzy dzisiejszy jazz traktują z pietyzmem, poszanowaniem tradycji, ale i z młodzieńczą nonszalancją i energią.
Saksofonista Jakub Skowroński jest skupionym, opanowanym instrumentalistą, a każdy dźwięk jest dla niego ważny i przemyślany, buduje nostalgiczny, wręcz be-bopowy nastrój i fakturę.
Gitarzysta Kuba Mizerski jest wprawnym solistą, podporządkowanym rygorowi gry zespołowej i skomplikowanej materii kompozytorskiej Martyniuka. Sekcja rytmiczna, Kuba Gudz – perkusja i Bartek Chojnacki – kontrabas, oraz nowozelandzka, Ron Samson i Cameron McArthur, jest pulsem tej muzyki, doskonale odnajdując się w nowoczesnych strukturach. Michał Martyniuk nagrał piękną i mądrą płytę”
(Dionizy Piątkowski).

„Martyniuk tym albumem rzeczywiście chciał pokazać, że absolutnie niczego nie musi udowadniać. Panowie tworzą muzykę lekką, łatwą i przyjemną, która nie wymaga skupienia i namysłu.
Nie jest to zarzut lecz jedynie próba określenia stylistyki, w której porusza się zespół.
Oprócz samego pianisty, którego partie są najciekawsze i najlepiej wyeksponowane, warto zwrócić uwagę również na gitarzystę, Kubę Mizerackiego, którego delikatne ciągoty w stronę nieco bardziej przesterowanych brzmień urozmaicają klimat płyty.
„Nothing to Prove”, dzięki swojemu niewątpliwemu urokowi i perfekcji wykonania, przyciągnie słuchaczy, którzy nieco rzadziej sięgają po repertuar jazzowy.
Zaś da miłośników jazzowych dźwięków może okazać się bardzo przyjemnym uzupełnieniem dnia.

Michał Martyniuk swój cel stworzenia płyty przyjemnej i łatwej w odbiorze zrealizował bardzo dobrze. Ciut więcej odwagi aranżacyjnej dodałoby tej płycie pewnego charakterystycznego rysu, jednak warto docenić miłe chwile, które można spędzić w towarzystwie zespołu Michała Martyniuka i „Nothing to Prove”
(Jędrzej Janicki).

Płyta miała premierę 3 sierpnia 2018 (w Polsce 10 sierpnia). Album otrzymał nominację do Fryderyka 2019, w kategorii Jazzowy Debiut Roku.
Michał Martyniuk Group – „Nothing to Prove”, Official Video

„Back from Krakow”

“Yes or No”

“Simple Thought”

Rok 2019 przyniósł nowe wydawnictwo Michała Martyniuka.
18 listopada 2019 ukazał się drugi album autorski pianisty – „Resonate”:
Michał Martyniuk – piano
Kuba Skowroński – sax
Kuba Mizeracki – guitar
Bartek Chojnacki, Cameron McArthur – double bass
Kuba Gudz, Ron Samsom – drums.

Jest to materiał, nagrany częściowo w Nowej Zelandii, a częściowo w Polsce.
Muzyka na płycie zainspirowana została podróżami i ludźmi, których artysta spotkał na swojej drodze.
Michałowi towarzyszą najwybitniejsi przedstawiciele młodego, polskiego jazzu, z którymi nagrał w 2018 płytę „Nothing To Prove”.
W Polsce płyta ukazała się nakładem renomowanego wydawnictwa SJ Records.

„Jazz Dance”, Official Audio 2019

„New Beginning”, Official Audio 2019

Michal Martyniuk – „The Opening” from the album „Resonate”, Live @ Radio Szczecin 2019
Michal Martyniuk – piano
Kuba Mizeracki – guitar
Bartek Chojnacki – double bass
Kuba Gudz – drums

„Resonate” Album Release Interview

Michal Martyniuk Trio – ”Awakening” from the album „Resonate”, Official Video Live Session 2017

Michal Martyniuk – piano
Cameron McArthur – double bass
Ron Samsom – drums

JUBILATOWI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT !!!