1. 1944. Antoniówka, narodziny

Oprac. Andrzej Rumianowski Fot.: Tomasz Lach, Arch. Krzysztofa Karpińskiego i Arch.Muzeum Jazzu.

Mieczysław Kosz, kalendarium życia

to opracowana przez Andrzeja Rumianowskiego wystawa oparta na wydanej przez Wydawnictwo Literackie książce: „TYLKO SMUTEK JEST PIĘKNY opowieść o MIECZYSŁAWIE KOSZU
autorstwa KRZYSZTOFA KARPIŃSKIEGO.

MIECZYSŁAW KOSZ (1944-1973)
Od dziesiątego roku życia niewidomy, wybitny pianista i kompozytor jazzowy, którego niespodziewana śmierć przerwała rozwijającą się wspaniałą karierę.

Jego życie i twórczość stały się inspiracją do napisania książki i powstania dwóch filmów, dokumentalnego i fabularnego.

Antoniówka 1984, Jan Kyć, przyrodni brat Mieczysława Kosza

Mieczysław Kosz urodził się 10 lutego 1944 roku, we wsi Antoniówka, jako późne dziecko biednej rodziny, powtórnego małżeństwa 43-letniej Agaty z 50-letnim Stanisławem Koszem.

Mały Miecio Kosz miał dwóch przyrodnich braci o nazwisku Kyć
(z pierwszego małżeństwa swojej matki) o imionach:
Jan, starszy o 25 lat
Edward, starszy o 22 lata.

Lublin, Antoniówka

Wieś Antoniówka położona jest w gminie Krynice na Lubelszczyźnie.

Zagroda wiejska z terenu Roztocza, okolic Antoniówki

Ciężkie warunki życia (w jednej izbie mieszkały trzy rodziny – łącznie 16 osób) i zaniedbanie leczenia doprowadziły do utraty wzroku u małego chłopca.