Jazz & More MOXO Warsaw Festival


Oprac. Andrzej Rumianowski, na podst. materiałów prasowych Organizatora

Restauracja i klub muzyczny MOXO wraz z Fabryką Norblina zapraszają na muzyczne wydarzenie tej jesieni – Jazz & More MOXO Festival.

Największe polskie jazzowe nazwiska przez 11 niedziel, zaczynając od 1 października, będą przenosić słuchaczy do świata dźwięków i emocji.

Festiwal zainauguruje koncert Doroty Miśkiewicz & Tininho Horta już 19 września.

Muzyka jest zakorzeniona w Fabryce Norblina od samego początku jej istnienia. Cotygodniowe Jam Sessions, które wypełniają dźwiękami różnych gatunków industrialne przestrzenie kompleksu, przyjęły się już na dobre wśród warszawskiej publiczności. Ponadto, w ramach letniej artystycznej odsłony „Uliczki Fabryki Norblina” zorganizowanej przez Fundację Fabryki Norblina kompleks co weekend zamienia się w muzyczno – rozrywkowe centrum stolicy. W tegorocznej edycji wydarzenia odbyło się już ponad 80 koncertów młodych muzycznych talentów.

Także na scenie MOXO co tydzień występuje wielu artystów młodego pokolenia, którzy prezentują nowe brzmienia i autorskie interpretacje. Jazz & More MOXO Festival jest kolejną odsłoną muzycznej tożsamości tego miejsca. Podczas inauguracji Festiwalu 19 września, a później przez 11 niezapomnianych niedzielnych wieczorów (od 1 października do 10 grudnia) goście, otoczeni najlepszymi brzmieniami, przemierzą niesamowitą muzyczną podróż.

Motto programu festiwalowego – jedność w różnorodności – jest nie tylko deklaracją wartości, ale także manifestem artystycznego doświadczenia. Wielokulturowe brzmienia Warszawy, gwiazdy o międzynarodowej sławie, zespoły w różnych konfiguracjach – od intymnych duetów po energetyczne septety – wszystko to składniki niepowtarzalnej mieszanki, która stworzy muzyczną aurę pełną kontrastów.

Gospodarzem festiwalu będzie Tomasz Tłuczkiewicz – wieloletni dyrektor kultowego festiwalu Jazz Jamboree oraz Jazz nad Odrą, były wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, znany dziennikarz radiowy, manager i producent muzyczny, promotor jazzu i konferansjer: “Serdecznie zapraszam jazz fanów, a także wszystkich tych, którzy gustują w artystycznej rozrywce na najwyższym poziomie w eleganckich okolicznościach. Razem rozswingujmy kolejną jazzową miejscówkę w Warszawie.”

Prolog, czyli koncert inauguracyjny, odbędzie się 19 września. Festiwal w wielkim stylu rozpoczną wspaniała Dorota Miśkiewicz & Tininho Horta.

Dorota Miśkiewicz jest jednym z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorką, autorką tekstów. Wydała osiem autorskich płyt, które nierzadko były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, a ona sama w ostatnich latach wielokrotnie zdobywała tytuł Wokalistki Roku w corocznym rankingu magazynu „Jazz Forum”. Wykształcona skrzypaczka, córka słynnego saksofonisty, Henryka Miśkiewicza, jazz ma we krwi. Niezliczona jest liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, a ich wspólna piosenka Um Pincelada spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Na swoim koncie ma także współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murray’em, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańko, Grzegorzem Turnauem i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej. Zakotwiczona w jazzie, chętnie wypływa na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom.

Będzie to godny wstęp do tego, co od 1 października do 10 grudnia, dziać się będzie podczas każdej kolejnej odsłony Festiwalu. Na miłośników jazzu czekać będą niezwykłe wieczory pełne emocji, improwizacji i fascynujących dźwięków.

Na festiwalowej scenie wystąpią:

19. wrześniaDorota Miśkiewicz & Tininho Horta – Koncert Inauguracyjny
01. październikaJazz Forum Machine
08. październikaAdam Bałdych Quartet
15. październikaPianohooligan – 24 Preludes and Improvisations
22. październikaUrszula Dudziak – 80 lat dookoła Świata – benefis
29. październikaPaweł Tomaszewski Quartet – Chopin Into The Future
05. listopadaAga Zaryan – The best of
12. listopadaHenryk Miśkiewicz – Full Drive
19. listopadaPiotr Wojtasik Quintet
26. listopadaMarcin Wasilewski Trio – „En attendant” Live
03. grudniaMarek Napiórkowski – HIPOKAMP
10. grudniaMichał Barański – Masovian Mantra

Partnerem wydarzenia jest Fabryka Norblina.
Patroni medialni: Jazz Forum, Jazz Press, Nowa Warszawa.

Bilety w sprzedaży na: https://www.ebilet.pl/lp/jazz-more-moxo-warsaw-festival