Paweł Tomaszewski Quartet – Chopin Into The Future

Oprac. Radosław Czapski na podst. ebilet.pl, Mariusz Bogdanowicz

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Jazz & More Moxo Warsaw Festival: Paweł Tomaszewski Quartet

29 października (niedziela), godz. 20:00
ul. Żelazna 51/53, 00-841 Warszawa
Bilety od 130,00

Tu kup bilet

Chopin – Into The Future
Projekt Chopin – Into The Future Pawła Tomaszewskiego jest oryginalnym opracowaniem najbardziej popularnych kompozycji Fryderyka Chopina z wykorzystaniem współczesnych trendów w muzyce jazzowej, elektronicznej i muzyce świata. Współtworzą go wybitni instrumentaliści, od lat stanowiący filar twórczości muzycznej w Polsce.

Paweł Tomaszewski Quartet skład zespołu:
Paweł Tomaszewski – fortepian / instr. klawiszowe, aranżacje
Przemysław Florczak – saksofon tenorowy i sopranowy, klarnet basowy
Andrzej Święs – kontrabas / gitara basowa
Paweł Dobrowolski – perkusja

Recenzja z koncertu:

Stworzyć muzykę satysfakcjonującą zarówno wybrednych koneserów jak i tak zwanego szerokiego odbiorcę to zaiste karkołomne wyzwanie, tym bardziej jeśli materiałem wyjściowym są utwory Fryderyka Chopina. Paweł Tomaszewski czuje się w tej przestrzeni jak „u siebie w domu”.

Nie jest to takie zwykłe ujazzowienie Chopina. Współczesne transkrypcje, nie zatracając fenomenu chopinowskiego idiomu, przenoszą go w nowy wymiar. Słychać bardzo wyraźnie, że Chopin Into the Future to muzyka tworzona dziś. Przy czym, zintegrowana z całą dźwiękową architekturą nowoczesności, jest tu na usługach nadrzędnej myśli muzycznej. Nie ma mowy o epatowaniu nowomodnymi chwytami. Wyrafinowane improwizacje są bardzo zrozumiałe i komunikatywne. Pomimo, nierzadko bardzo trudnych do zagrania aranżacji, wszystko jest bardzo blisko słuchacza i dla niego.

Doskonałe porozumienie wszystkich członków kwartetu dawało im swobodę artystycznej wypowiedzi. Improwizacje były konsekwencją starannie przemyślanych struktur formalnych.

A wszystko w aurze uniwersalnej i ponadczasowej chopinowskiej liryki.

Obok lidera przy fortepianie, grali:
Przemysław Florczak – saksofony/klarnety,
Andrzej Święs – kontrabas/gitara basowa/Moog Voyager,
Paweł Dobrowolski – perkusja/SPDSX.

Erudycja i spontaniczność połączona z precyzją realizacji zamysłu spiritus movens projektu – Pawła Tomaszewskiego, zasłużenie została nagrodzona owacyjnym i inspirującym artystów odbiorem publiczności.

dr Mariusz Bogdanowicz, Kontrabasista, Pedagog UMCS w Lublinie

Nasz Przyjaciel i Kolega, szwedzki impresario jazzowy BO JONSSON, za którego staraniem w latach 1970-80-tych na Jazz Jamboree i innych naszych festiwalach występowały światowe gwiazdy, w tym – dwukrotnie – Miles Davis, w 40. rocznicę jego historycznego, pierwszego występu, został odznaczony honorową odznaką „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”.

W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznakę wręczy Mariusz Bogdanowicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, które o nią wnosiło, w niedzielę 29. października o godz. 20:00 w klubie Moxo w Fabryce Norblina na koncercie Kwartetu Pawła Tomaszewskiego.

Tomasz Tłuczkiewicz