Paweł Tomaszewski Quartet zagrał Chopina


Oprac. Radosław Czapski, Tekst Tomasz Tłuczkiewicz, Andrzej Rumianowski, fot. Paweł Brodowski, Andrzej Rumianowski.


29 października 2023 roku spotkaliśmy się w Fabryce Trzciny po raz czwarty, tym razem na scenie wystąpił Kwartet Pawła Tomaszewskiego, z projektem pt:Chopin – Into The Future.
Zespół wystąpił w składzie:

Paweł Tomaszewski – fortepian
Przemysław Florczak – saksofon tenorowy i sopranowy
Andrzej Święs – kontrabas / gitara basowa
Paweł Dobrowolski – perkusja

Klub MOXO zaprosił na kolejną odsłonę JAZZ & MORE MOXO Warsaw Festival. Gospodarz wieczoru, Tomasz Tłuczkiewicz tak przywitał gości:

– Witam Państwa w MOXO na festiwalu MOXO Jazz & More. Dzisiaj naszą gwiazdą jest Kwartet Pawła Tomaszewskiego.
Witam Państwa serdecznie w imieniu MOXO, a także partnerów strategicznych naszego festiwalu: firmy Audi City Warszawa i Fabryki Norblina, także w imieniu naszych patronów medialnych: magazynu Jazz Forum, Jazz Press, Muzeum Jazzu, oraz organizacji Nowa Warszawa.
Witam Państwa pięknie i życzę miłego wieczoru.

Tomasz Tłuczkiewicz otwierający kolejną edycję JAZZ & MORE MOXO Warsaw Festival

Nie wiem czy Państwo wiecie czyich utworów polscy jazzmeni grają najwięcej, kto jest kompozytorem najbardziej popularnym wśród polskich jazzmenów?
Krzysztof Komeda?
Krzysztof Komeda, dobry bardzo strzał, ale jest na drugim miejscu, natomiast na pierwszym miejscu jest Fryderyk Chopin.
Twórczość Fryderyka Chopina padła łupem polskich jazzmenów. Zaczęło się to ponad 50 lat temu od pięknej płyty NOVI sing Chopin, którą nagrał kwartet wokalny NOVI SINGERS.
Nie mogę sobie odmówić przyjemności, żeby specjalnie nie powitać wśród publiczności lidera tego zespołu, Bernarda Kawkę.

Bernard Kawka w klubie MOXO

To było 52 lata temu. Od razu ta płyta stała się bestsellerem i do dzisiaj jest najlepiej sprzedającą się płytą polskich artystów jazzowych na świecie. Specjalnie mówię „polskich artystów jazzowych„, a nie płytą jazzową, bo w istocie NOVI śpiewali Chopina niemal dokładnie tak jak to Chopin napisał, bo elementów jazzowej aranżacji był tam niewiele. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie NOVI SINGERS otworzyli niejako okno Polskiego Jazzu na muzykę Chopina.

Trwało jednak ładną chwilę, 22 lata kiedy to pojawiła się pierwsza stricte jazzowa wersja wybranych utworów Chopina zarejestrowanych przez TRIO Andrzeja Jagodzińskiego. Tu chciałem także chciałem, także w państwa imieniu powitać dwóch członków tego TRIA, którzy są z nami: Czesław Bartkowski i Adam Cegielski.

Rok później płytę chopinowską nagrał Leszek Możdżer i cała masa artystów, można powiedzieć, że nie ma wybitnych polskich pianistów jazzowych, którzy by z Chopinem się nie spotkali.


Mamy dziś wyjątkową okazję posłuchać jak do twórczości Chopina zabrał się Paweł Tomaszewski i jego kwartet.

Paweł Tomaszewski Quartet w klubie MOXO

Paweł Tomaszewski: pianista, klawiszowiec elektryczny, w tym organista – hammondzista, kompozytor aranżer, producent muzyczny, kierownik muzyczny zespołów oraz organizator imprez. Długo by można było wymieniać jego funkcje, nie znam innego artysty, który mógłby równie wszechstronnie angażować się we wszelką muzyczną działalność.
Wchodzi w partnerstwa z całą mocą najróżniejszych artystów. Od Jarosława Śmietany, którego pokazał światu swojego czasu, przez Michała Urbaniaka, Urszulę Dudziak, po Edytę Górniak, Natalię Kukulską, Monikę Brodkę ….

Paweł Tomaszewski żadnej roboty się nie boi. Skutkiem tego jest tak zajęty, że nie starcza mu czasu na jego własne projekty. Projekty w których uczestniczy, projekty innych artystów zdecydowanie dominują w jego dyskografii, a także w jego kalendarzu koncertowym. O takich muzykach zwykło się mówić: musicians musicians, czyli muzycy muzyków. Muzycy, którzy nie koniecznie mają wielkie wzięcie u powszechnej publiczności, natomiast w środowisku muzyków cieszą się autorytetem najwyższym. Taki właśnie jest Paweł Tomaszewski ora koledzy, którzy mu towarzyszą, których tu dzisiaj usłyszymy. Z kontrabasistą Andrzejem Święcem i perkusistą Pawłem Dobrowolskim grają właściwie od wczesnej młodości. Jeszcze na studiach utworzyli w tym składzie Trio Pawła Tomaszewskiego, które w ciagu paru sezonów wygrało wszystkie konkursy i festiwale jakie były do wzięcia.
Przy okazji jednego z takich konkursów wydał debiutancką płytę.

Paweł Tomaszewski Quartet w klubie MOXO

W różnych składach Trio Pawła Tomaszewskiego spotykało się do dziś. Dziś także stanowi podstawę tego kwartetu.
Towarzyszy im saksofonista Przemysław Florczak, który ukończył tę samą uczelnię, której profesorem i dziekanem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej jest Doktor Habilitowany Paweł Tomaszewski.

Czeka nas rewia pod wezwaniem: „Chopin into the future„, czyli jazzowe inspiracje muzyką Chopina z horyzontem futurystycznym.
Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza przygoda Pawła Tomaszewskiego z muzyką Chopina, w roku 2010 uczestniczył w projekcie grania Chopina na 5 fortepianach. Dwoje pianistów było klasycznych i troje jazzowych. Jednym z tej trójki był Paweł Tomaszewski.
Później brał udział w innym, inspirowanym Chopinem spektakularnym projekcie, zatytułowanym: „Czułe struny„, którego gwiazdą i bohaterką była Natalia Kukulska. Także, z Chopinem jest Pawłowi Tomaszewskiemu po drodze i nie mam wątpliwości, że będzie to cudowny wieczór.

Podczas kolejnego wspaniałego wieczoru w MOXO wysłuchaliśmy kompozycji inspirowanych twórczością Fryderyka Chopina, między innymi: Mazurek e-moll i Preludium e-moll, a także „Actual Proof” – Herbie Hancocka, a na bis „All BluesMilesa Davisa, jako dedykacja dla znajdującego się na sali Bo Jonssona, który tego wieczoru został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Bo Jonson otrzymujący odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Bo Jonson z odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej

 
Bo Johnson dwukrotnie sprowadził do Polski Milesa Davisa (Jazz Jamboree 1983 i 1988).
Został uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa NarodowegoZasłużony dla Kultury Polskiej„.

Gratulacje od nas wszystkich!