Steve Carrington Quintet w Podziemiach Kamedulskich

 
Oprac. Radosław Czapski na podst. Wydarzenie „Steve Carrington Quintet w Podziemiach Kamedulskich” na Facebooku

 
Steve Carrington Quintet w Podziemiach Kamedulskich
„Friends R Family”

26 października 2023, czwartek, g. 19.00
Warszawa, Podziemia Kamedulskie, ul. Dewajtis 3
Czas trwania: 1 godz. 30 min
wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przyjścia)

Steve Carrington – saksofon sopranowy, EWI
Theljon Allen – trąbka
Trevor Watkis – fortepian
Ameen Saleem – bas
Dorota Piotrowska – perkusja

Zapowiada się wyjątkowa uczta jazzowa; w cyklu „Jazz w Podziemiach Kamedulskich” na Bielanach wystąpi znakomity amerykański kwintet, którego liderem jest Steve Carrington, saksofonista urodzony w East Baltimore w stanie Maryland. Koncert jest częścią europejskiej trasy koncertowej promującej najnowszą płytę Steva Carringtona „Friends R Family”.

STEVE CARRINGTON | SAKSOFON SOPRANOWY, EWI | USA

https://stevecarrington.com/

Urodzony w East Baltimore w stanie Maryland Steve dorastał pielęgnując głęboką miłość i szacunek do muzyki jazzowej, zaczynając grać na saksofonie w wieku siedmiu lat. W 1986 roku Steve otrzymał stypendium w Berklee College of Music w Bostonie. Tam studiował u saksofonisty Billa Pierce’a, wcześniej współpracującego z Art Blakey’s Jazz Messengers. Po Berklee Steve przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie grał między innymi z Charles Mingus Epitaph, Dizzym Gillespie, Royem Hargrovem, Miltem Hintonem, a także z Frankiem Wessem i Jimmym Heathem. Steve wystąpił także z takimi gwiazdami, jak nieżyjący już Elvin Jones, Joey DeFrancesco, Jeff „Tain” Watts, Wynton Marsalis, Wessel „Warmdaddy” Anderson, Eric Lewis (ELEW) i Chick Corea.

Jest bliskim przyjacielem swojego mentora Kenny’ego Garretta. Symbolicznie przekazując pochodnię, Kenny podarował Steve’owi saksofon w 2012 roku. Steve jest także saksofonistą i członkiem African Reflections Band Cyrusa Chestnuta oraz kwartetu Cyrusa Chestnuta. Od kilku lat Steve występował również z Legendary Famed Funk/R&B Group Kool and the Gang.

Steve jest też częścią Dizzy Gillespie Legacy Band pod kierownictwem legendarnego basisty i zdobywcy nagrody Gramy, inżyniera Johna Lee, w którym był długoletnim basistą Dizzy’ego. Debiutancki album Steve’a zatytułowany A Caring Tone i wydany przez Samech Records, jest dostępny w iTunes, Amazon i Google Play oraz na wszystkich platformach społecznościowych. Po powrocie z europejskiej trasy z Kool and The Gang w październiku 2019 Steve wydał nową płytę zatytułowaną Mind Traveler. Jego ostatnia płyta Friends R Family została nagrana podczas pandemii i zostanie wydana w styczniu 2022 roku.

Na pierwszej płycie autorskiej zatytułowanej „Jersey Cat” (jego rodzinne miasto leży w New Jersey) słyszymy hard bop, potem hard bop i jeszcze do tego hard bop. Jest to wszakże hard bop XXI wieku, z wyraźnie słyszalnym dobrze rozumianym, szerokim wpływem czarnej muzyki amerykańskiej od lat 50. Długa lista zespołów z którymi współpracował Freddie zawiera m.in. Dizzy Gillespie All-Star Big Band, Dizzy Gillespie Afro-Cuban Experience, Jimmy Heath Quintet/Big Band, Jazz At Lincoln Center Orchestra (2008-09), Frank Foster’s, Roy Hargrove Big Band (2007-13), Nicholas Payton’s Television Orchestra, Captain Black Big Band, Charles Tolliver Big Band, Mike Longo Big Band.

THELJON ALLEN | TRĄBKA, FLUGELHORN | USA

Theljon Allen urodził się w Baltimore w stanie Maryland i zaczął grać na trąbce w wieku 12 lat. Grę na trąbce zaczął będąc uczniem Randallstown High School a potem kontynuował naukę The New School For Jazz And Contemporary Music w Nowym Jorku. Przez wiele lat był członkiem grupy Mo’Horns, koncertował także z Tye Tribbett, Ledisi, Hinton Battle i Jill Scott. Allen nagrywał z Janet Jackson, Mary J Blige i wieloma innymi. Ma na swoim koncie 3 własne płyty.

TREVOR WATKIS | FORTEPIAN | UK/USA

Watkis urodził się w Londynie w 1971 roku. Jego starszym bratem jest wokalista Cleveland Watkis. „Wczesne wpływy Trevora na fortepian obejmowały Chicka Corea, Billa Evansa, Herbiego Hancocka, Wyntona Kelly’ego, Mulgrew Millera, Buda Powella i McCoya Tynera”. W 1989 rozpoczął studia w Berklee College of Music w Bostonie, Massachusetts.
Watkis występował później z wieloma muzykami z różnych krajów, w tym z Garym Bartzem, Eddiem Hendersonem, Courtney’em Pinem i Stanleyem Turrentine.

Wiosną 2007 roku Watkis wydał swój debiutancki album w niezależnej wytwórni BlueSoundScape Music zatytułowany Straight Ahead… Ride For Tone! Nagrana w Nowym Jorku płyta zawierała głównie kompozycje Watkisa z zespołem nowojorskich muzyków: Steve Wilson (saksofon altowy i sopranowy), Darren Barrett (trąbka), Reuben Rogers (bas) i Lewis Nash (perkusja). Watkis udzielił wywiadu na temat albumu w programie Jazz Line-Up w BBC Radio 3.

W recenzji dla London Evening Standard Jack Massarik opisał Watkisa jako „brytyjskiego pianistę-kompozytora o niezwykłym cieple, dotyku i smaku”.

AMEEN SALEEM | KOTRABAS | USA

Basista Ameen Saleem urodził się 2 lipca 1979 roku i wychował w Waszyngtonie. Obecnie mieszka na Brooklynie w Nowym Jorku. Ameen ukończył Duke Ellington School of the Arts w 1997 roku. W latach 1997-2001 studiował na North Carolina Central University. Występował w Jazz Ensemble i był kierownikiem muzycznym Chóru Balowego. W latach 2002-2005 Ameen uczęszczał do Cuny Queens College w Flushing w stanie Nowy Jork, uzyskując tytuł magistra ze specjalizacją w muzyce jazzowej. Ostatnio Ameen Saleem intensywnie koncertował po Stanach Zjednoczonych, Europie i Japonii z kwintetem nieżyjącego już Roya Hargrove’a i z jego big bandem.

DOROTA PIOTROWSKA | PERKUSJA | USA-PL

Dorota zdobyła dyplom Bachelor of Arts ze specjalizacją w grze na perkusji w The New School of Jazz and Contemporary Music w Nowym Jorku. W USA, Dorota grała w Carnegie Hall z kompozytorem klasycznym Bobem Chilcottem, a także w Avery Fisher Hall Lincoln Center u boku kompozytora klasycznego Willa Todda i pod dyrekcją słynnej Eleny Sharkovej. Występowała również z takimi sławami jazzu, jak George Garzone, Jeremy Pelt, Lonnie Plaxico, Mark Soskin, Rory Stuart, Sam Newsome, Stacy Dilliard, Mike Rodriguez, Dave Binney, Jonathan Creyford, Lafayette Harris, Benito Gonzales, Anthony Wonsey, Eric Wyatt, Greg Lewis, Carlo De Rosa, Joe Sanders i The Curtis Brothers. W 2015 roku Dorota nawiązała współpracę z polską legendą muzyki soulowej Ewą Urygą, z którą nagrała płytę “Mahalia Jackson in Memoriam” wraz z braćmi Zaccaiem i Luquesem Curtis. W styczniu 2018 roku Dorota przeniosła się na stałe do Polski. Kilka miesięcy później rozpoczęła współpracę z duńską wokalistką Cæcilie Norby i European Sisters in Jazz. Dorota koncertuje od lat w klubach i halach koncertowych w Europie i USA.

Na koncert zaprasza Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Grzegorz Pietruczuk oraz Zarząd Dzielnicy Bielany.

Patroni medialni: Jazz Forum, JazzPress, Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce