Wojciech Mann

„Szansa na sukces” Joanna Kulig i Wojciech Mann 1998

Oprac. Ewa Kałużna, fot. last.fm / country.medianet.pl / YouTube / Albert Zawada / wirtualnemedia.pl

Wojciech Mann 2011
Fot. Albert Zawada

25 stycznia 2021 swoje 73. urodziny świętuje dziennikarz muzyczny, satyryk, aktor, pedagog. Współpracował przez ponad 50 lat z radiową Trójką, a obecnie – z Radiem Nowy Świat. Dziennikarz radiowy, telewizyjny i prasowy, dla którego muzyka jest narkotykiem. Radiomann i „manniak” radiowy. Popularyzator bluesa i rocka, a także wielu innych gatunków muzycznych,

WOJCIECH MANN
(ur. 25 stycznia 1948).

Jest bardzo rzadkim przypadkiem osoby, która zyskała popularność nie poprzez bycie kimś krzykliwym i kontrowersyjnym, ale poprzez inteligencję, poczucie humoru, wysoką kulturę osobistą i przyjemny styl bycia,

Laureat Super Wiktora 2004 oraz Wiktora w kategorii Osobowość Telewizyjna w 2005.
W 2006 uhonorowany Złotym Mikrofonem Polskiego Radia.

Urodził się w Świdnicy, ale od zawsze związany jest z Warszawą.
Wychował się na Powiślu, gdzie mieszkał przez ponad 30 lat. To tu trafił wraz z rodzicami tuż po wojnie.
Doskonałą znajomość języka angielskiego zawdzięcza rodzicom, co nie było takie oczywiste w czasach głębokiej komuny.
Wojtek już w wieku 16 lat wyjechał do pracy do Wielkiej Brytanii, gdzie swobodnie porozumiewał się w języku angielskim.
Pierwszy wywiad z wielką gwiazdą przeprowadził na antenie londyńskiego radia – z Eltonem Johnem.
W 1975 został absolwentem filologii angielskiej w Uniwersytecie


Wojciech Mann 2011
Fot. country.medianet.pl

Warszawskim.

RADIOWA TRÓJKA

Od 1965 jest związany z dziennikarstwem radiowym – został wówczas współpracownikiem Polskiego Radia.
Początkowo pracował w Rozgłośni Harcerskiej.

Pod koniec lat 60. związał się z radiową Trójką, prowadząc liczne autorskie programy – „Magazyn 4/4”, „Mój magnetofon”, „Poranek z radiem”, „Baw się razem z nami”, „Muzyczna poczta UKF”, „W tonacji Trójki”, „Zapraszamy do Trójki”, „Bielszy odcień bluesa”, „Między dniem a snem”, „Radio Mann”, „Manniak niedzielny”, „Manniak po ciemku”, „Pół perfekcyjnej płyty”, „Tanie granie na śniadanie” oraz „Piosenki bez granic”.

W latach 1985-1986, jako „druh zastępowy”, prowadził osiem wydań Listy Przebojów Programu Trzeciego, w zastępstwie Marka Niedźwieckiego.
Należał do twórców programu rozrywkowego „Nie tylko dla orłów”, nadawanego w latach 1986-1990:

Wojciech Mann 2020
Fot. YouTube

Wojciech Mann
Fot. last.fm

Wojciech Mann w początkach radiowej Trójki
Fot. country.medianet.pl

Album płytowy Wojciecha Manna, 2014

Okładka książki Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny, 2011


Okładka książki Wojciecha Manna „Jak nie zostałem saksofonistą”, 2011


Okładka książki Wojciecha Manna, 2014


„Nie tylko dla orłów” 1986

W 2006 powołany został w skład Akademii Muzycznej Trójki.

TELEWIZJA

Równocześnie, w latach 70., rozpoczął współpracę z Telewizją Polską.
Początkowo prowadził „Sobotnie Studio Młodych”, a potem własną audycję w Studiu 2 – „Magazyn pana Manna”.
Na początku lat 80. przebywał w Stanach.
Następnie, już Polsce, od 1983 do 1988, był redaktorem naczelnym miesięcznika „Non Stop”.
W drugiej połowie lat 80. prowadził program rozrywkowy „Kanał”, a także, wspólnie z Janem Chojnackim – „Non Stop Kolor” – jedyny wówczas program, poświęcony muzyce rockowej.

PROGRAMY SATYRYCZNE

Wraz z Krzysztofem Materną, tworzył na antenie TVP2 takie programy, jak „Mądrej głowie”, „Za chwilę dalszy ciąg programu”, a także „Bardzo ostry dyżur”, oparty na satyrycznych dialogach doktora Wernera (Wojciech Mann) i siostry Ireny (Krzysztof Materna), gdzie męski duet wcielał się w rolę lekarza i pielęgniarki, prowadzących humorystyczne rozmowy:

„Bardzo ostry dyżur” – „Elektroniczny listonosz”

„Za chwilę dalszy ciąg programu” to satyryczny program Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny, emitowany w TVP2 w latach 1988-1994.
Współautorami programu byli i występowali w nim także Grzegorz Wasowski, Sławomir „Rychu” Szczęśniak oraz Arkadiusz Stegenka. Gościnnie w programie pojawiali się także m.in. Kazimierz Górski (w cyklu „Księga przysłów polskich”), Katarzyna Figura, Kayah, Jacek Kawalec czy Krzysztof Tyniec.

Każdy odcinek składał się z licznych skeczy i parodii, o bardzo różnorodnej tematyce, a także krótkich żartów słownych. Niektóre skecze pojawiały się cyklicznie w poszczególnych odcinkach, np. „Gabinet lekarski” (Doktor Werner i siostra Irena), „Kuchnia pełna niespodzianek” (Pan Redaktor i Pan Wacław), oraz parodie teleturniejów i programów publicystycznych TVP. Dużą popularnością cieszył się cykl „Rodzina włoska”, o rodzinie mafijnej, gdzie Wojciech Mann grał capo di tutti cappi, a pozostali członkowie zespołu odtwarzali role jego niezbyt rozgarniętych synów, starających się bezskutecznie pozbyć ojca drogą zamachu.

Skecze w każdym odcinku spinała konferansjerka Manna i Materny, która zazwyczaj posiadała motyw przewodni. Pojawiający się w czołówce motyw muzyczny był autorstwa Jerzego Wasowskiego, a został zaczerpnięty z Kabaretu Starszych Panów:
„Za chwilę dalszy ciąg programu”

„Czołgi”

„Wczasy w Sopocie”

https://www.youtube.com/watch?v=omvTKbxGa4U

„Rozmowa z posłem”

„Rozmowa z wicedyrektorem departamentu jednego z ministerstw”

W 1994 Wojciech Mann z Krzysztofem Materną stworzyli telewizyjny talk show „MdM”, który w latach 90. był prezentowany na antenie TVP1:
„MdM” odc. 1

„MdM” odc. 2

Od 2005 do 2008 Mann prowadził w TVP2 program „Duże dzieci”, a w latach 2012-2013 – „Kocham to, co lubię”:
„Kocham to, co lubię” – „Niechciana asystentka”

„Kocham to, co lubię” – „Warszawsko-krakowskie potyczki Manna i Turnaua”

W latach 2001-2002 Wojciech Mann i Krzysztof Materna prowadzili w TV Puls talk show „M kwadrat”.
W 2005, po powrocie do TVP1, współtworzyli program rozrywkowy „MaMa”, oparty na formule produkcji „Za chwilę dalszy ciąg programu”, a od 2007 – „MC² czyli Maszyna czasu Manna i Materny”:
„Neandertalczycy” – „MC²” 2012

„Mona Lisa z łasiczką” – „MC²” 2012

PROGRAMY TV dla DZIECI i MŁODZIEŻY

Wojciech Mann współpracował także z redakcją programów dla dzieci i młodzieży, prowadząc, jako Głos, program dla młodzieży „5-10-15”:
Czołówka programu „5-10-15”

„SZANSA na SUKCES”

W latach 1993-2012 Wojciech Mann prowadził w TVP2 bardzo popularny program „Szansa na sukces”, który wykreował wiele gwiazd polskiej sceny muzycznej:

„Szansa na sukces” Justyna Steczkowska 1994

„Szansa na sukces” Joanna Kulig 1998

„Szansa na sukces” Donald Tusk 1996

RADIO KOLOR. RADIO BAOBAB

W tym czasie, także z Krzysztofem Materną, opracował formułę warszawskiej stacji radiowej Radio Kolor, gdzie obaj prowadzili autorskie audycje, a ich podobizny były elementem ówczesnego logo stacji. Wspólnie założyli też przedsiębiorstwo MM Communications, działające w branży promocyjnej.

Z Janem Chojnackim współtworzył internetowe Radio Baobab.

PRASA, FILM

Współpracował także z „Gazetą Wyborczą”, z „Elle” oraz z „Polityką”.
Był lektorem filmów dokumentalnych, przedstawiających historię muzyki rozrywkowej.
Sporadycznie pojawiał się jako aktor. Zagrał m.in. w filmach „Cudowne dziecko”, „Uprowadzenie Agaty”, „Świąteczna przygoda” i „Serce na dłoni”, a także w serialach „Czterdziestolatek. 20 lat później” i „Bank nie z tej ziemi”.
W filmach „Shrek 2” i „Shrek Trzeci” dubbingował Doris, siostrę Kopciuszka.
W 2007 użyczył głosu postaci Sama w grze „Sam & Max: Sezon 1”.
Udzielał się również jako konferansjer m.in. w spektaklach estradowych Janusza Józefowicza.
Wystąpił gościnnie na, wydanym w 2006, albumie Grzegorza Turnaua „Historia pewnej podróży”.

PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE

W 1995, wraz z Krzysztofem Materną, Mann opublikował książkę „Podróże małe i duże”.
W 2011 ukazała się kolejna publikacja – „Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami”, będąca zmienionym wydaniem książki z 1995 https://lubimyczytac.pl/…/podroze-male-i-duze-czyli-jak…

Wydawnictwo Znak opublikowało kolejne autorskie publikacje Wojciecha Manna.

W 2011 ukazała się książka „RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą”:
„Na początku był odbiornik radiowy Aga, z mnóstwem tajemniczych świecących lamp w środku. Później pojawił się gramofon typu deck i pierwsze płyty, odtwarzane z prędkością 33 i 1/3 obrotów na minutę. A wraz z nimi trąbka Louisa Armstronga, głos Elvisa Presleya czy dźwięk organów Hammonda. I tak narodziła się miłość Wojciecha Manna do muzyki.

W tej, pełnej ciepłego humoru i nostalgii książce, Wojciech Mann opowiada o swoich przygodach z muzyką i muzykami. Dowiadujemy się z niej, czym były wtyczki typu bananki, jak można było odmłodzić kompletnie zajechane winyle, i jak dostać się na koncert Rolling Stonesów w Sali Kongresowej. Poznajemy również barwne opowieści o kulisach festiwali i koncertów gwiazd rocka oraz o wizytach w Polsce gigantów światowego jazzu, których Mann był tłumaczem, przewodnikiem, a niekiedy i zaufanym powiernikiem. To pięknie ilustrowana opowieść, o niezwykłych, pionierskich dla polskiego rock and rolla czasach, kiedy słuchało się Radia Luxembourg, grupa The Animals bawiła się na warszawskich prywatkach, a sprzęt podczas koncertów podłączano do prądu za pomocą zapałek” https://lubimyczytac.pl/…/rockmann-czyli-jak-nie…

W 2014 – „Fotografomannia. „Obrazki autobiograficzne”:
„Motoryzacyjne marzenia, niebanalne stylizacje, brawurowe przygody, zakątki dalekie i bliskie – rodzinne albumy Wojciecha Manna kryją niezwykłe opowieści. Autor zabiera nas w niepowtarzalną podróż śladami swojej biografii. Wraz z nim, bryczką, zaprzężoną w owczarka podhalańskiego, przemierzamy drogę od Tatr do Bałtyku, uczymy się „na sucho” pływać w Wiśle i odpowiednio zachowywać na londyńskim przyjęciu u wujka-profesora. Dowiadujemy się, jak prawidłowo zaszczepić krowę, gdzie najlepiej zamieszkać w Barcelonie i jakie warunki musi spełnić „chłopiec z okładki”. A to dopiero początek…” https://lubimyczytac.pl/…/fotografomannia-obrazki…

3 grudnia 2018 – książka „Artysta. Opowieść o moim ojcu”, poświęcona ojcu Wojciecha, Kazimierzowi Mannowi (1910-1975):
„Był on artystą, lwowiakiem, więźniem stalinowskiego więzienia, bywalcem SPATiF-u. Ze wspomnień syna wyłania się postać człowieka niezależnego, zbuntowanego wobec peerelowskiej rzeczywistości, żyjącego po swojemu, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiającego najbliższych. To wzruszająca i zabawna opowieść, nie tylko o niezwykłym człowieku, jego talencie i poruszających wyobraźnię dziełach, ale także o sile pamięci i rodzinnych więzi.

Wojtek Mann tak pisze o książce: „Nie oceniałem jego obrazków – były taką samą częścią mojej codzienności, jak meble w mieszkaniu, firanki w oknach czy kolor ścian. Jednak, słuchając mimochodem tego, co ojciec mówił o różnych wydarzeniach czy faktach artystycznych, zacząłem orientować się, jak ważne jest rozróżnianie tego, co brzydkie, a co ładne. Nie potrafię powiedzieć, czy wieloletnie obcowanie ze sztuką, którą tworzył, ukształtowało mój gust, ale z całą pewnością pozwoliło mi docenić to, co robił. Jakby na przekór oficjalnie dominującej szarzyźnie i braku fantazji tamtych lat, jego obrazy uderzały feerią kolorów i śmiałością ich zestawiania. Mam to szczęście, że mimo dość lekceważącego podejścia Kazimierza Manna do archiwizacji swoich prac, udało mi się część z nich uratować i wszystko, co wisi u nas na ścianach, to właśnie jego dzieła” https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,127034,Artysta…

SERIA ALBUMÓW

„Wojciech Mann prezentuje – Nieprzeboje”- to unikatowa seria płyt, zawierających autorski wybór utworów, rekomendowanych przez Wojciecha Manna. Premiera pierwszego wydawnictwa z trzyczęściowej serii, czyli „Krok 1”, miała miejsce 3 listopada 2014. Następne dwa albumy w serii – „Krok 2” i „Krok 3” – ukazały się w 2015. Na dwóch ostatnich albumach znalazło się ponad trzydzieści kompozycji, które – nazwane przez Wojciecha Manna „nieprzebojami” – zyskują tylko na wartości. Jest tam rock i blues, country, ballada, momenty liryczne obok dynamicznych, czyli, zgodnie z przyjętą tu zasadą, bardzo dużo przebojowych nieprzebojów. „Takie mamy dziś czasy, że przeboje nie zawsze są dobrą muzyką, a nieprzeboje – wręcz przeciwnie” – mówi Wojciech Mann.

„Wojciech Mann prezentuje – Nieprzeboje”:

„Krok 1”

„Krok 2”

„Krok 3”

ROZSTANIE z TRÓJKĄ

Wojciech Mann nie jeden raz naraził się zarządowi Polskiego Radia, krytykując zmiany, jakie nastąpiły w mediach publicznych po objęciu władzy przez PiS.

W listopadzie 2017, po odejściu z Trójki Roberta Kantereita, Artura Andrusa i innych dziennikarzy, powiedział: „Coraz smutniej na Myśliwieckiej. Koledzy zmuszeni do odejścia z Trójki. Słuchacze piszą, żebyśmy się nie poddawali, ale nie wiem, jak to będzie”.
W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” stwierdził: „Gdyby na początku lat 90., ktoś mu powiedział, że wdepniemy w taką Polskę, jaką mamy obecnie – nie uwierzyłbym”.

Z kolei, w wypowiedzi dla portalu dziennik.pl, powiedział: „Dziennikarze mediów publicznych zaczęli autocenzurować się”.
Wojciech Mann gościem Forum Ujotum 2018

W wywiadzie dla „Wyborczej” z 2019: „Robię nadal swoje audycje najlepiej, jak potrafię, bo cały czas mam – i to nie jest próba stworzenia sobie alibi – pewne poczucie odpowiedzialności wobec słuchaczy. Mam z nimi kontakt parę razy w tygodniu, i ciągle słyszę: Niech pan nie odchodzi, bo skończy się jeszcze jedna rzecz, którą lubimy w Trójce. Stosunkowo mało otrzymuję listów, żebym się wypisał z tego radia”.
A jednak – wypisał się.

W marcu 2020 prasa informowała: „Wojciech Mann potwierdza swoją decyzję o odejściu z radiowej Trójki. Mówi: „Ja z władzami nie mam kontaktu. Po prostu postanowiłem przestać występować. Na razie nie było żadnego kontaktu ze strony Polskiego Radia.
Moje plany są szerokie, jak oceany. Na razie, muszę troszkę uspokoić głowę i rozejrzeć się”.

9 marca, gdy media obiegła informacja o natychmiastowym rozstaniu red. Anny Gacek z Polskim Radiem, Wojciech Mann w rozmowie z Onetem poprosił o czas do namysłu na komentarz w tej sprawie.

Po medialnych spekulacjach, „Gazeta Wyborcza” jako pierwsza podała, że dziennikarz, po ponad 50-ciu latach w Programie Trzecim Polskiego Radia, podjął decyzję o rezygnacji z pracy.

Pytany o powody swojego odejścia, przyznał, że miało ono związek z odejściem Anny Gacek. Zdecydował sposób, w jaki PR rozstało się z jego redakcyjną koleżanką, która, jak wynika z jej relacji, została odsunięta od pracy z dnia na dzień, bez możliwości pożegnania ze słuchaczami. „Decyzja moja ma związek ze wszystkim, ale oczywiście też z tym, jak potraktowano Anię” – mówił Mann.
Nieoficjalne doniesienia pracowników Polskiego Radia mówiły o tym, że zwolnienie, lub nieprzedłużenie umowy z Anną Gacek, miało być prowokacją do złożenia rezygnacji przez Wojciecha Manna.

Mann podsumował te spekulacje krótko: „Najwyraźniej udało się” (onet.pl).

RADIO NOWY ŚWIAT

10 lipca 2020 powstało internetowe Radio Nowy Świat, o profilu muzyczno-publicystycznym.
Rozgłośnia jest finansowana z dobrowolnych wpłat słuchaczy oraz firm prywatnych.
Siedziba radia mieści się w Warszawie, przy ul. Ostrej 14, w dzielnicy Wilanów.
Część redakcji stanowią byli dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia, w tym Wojciech Mann.
Powstanie Radia Nowy Świat zostało zapowiedziane 18 kwietnia 2020, wraz z uruchomieniem zbiórki na portalu Patronite, na jego funkcjonowanie.

Nadawcą została spółka „Ratujmy Trójkę”, później „Radio Nowy Świat Sp. z o.o.”, której udziałowcami byli m.in. Magdalena Jethon, Jan Chojnacki, Wojciech Mann, Patrycja Macjon i Piotr Jedliński.

Magda Jethon, redaktor naczelna stacji, zadeklarowała, że radio będzie funkcjonować bez emitowania reklam, jeśli na zasadzie crowdfundingu uda się zebrać deklaracje wpłat w wysokości 250 tys. zł miesięcznie.

Pierwotnie stacja miała rozpocząć nadawanie 26 czerwca 2020, jednakże, w związku z wykryciem zakażenia Covid-19 u Michała Nogasia, jednego z współpracowników radia, uruchomienie stacji zostało przesunięte. Zamiast planowanej audycji, 26 czerwca 2020 nadany został koncert Wojciecha Waglewskiego.

Regularny program radia rozpoczął się 10 lipca 2020.

Tego dnia pojawiła się pierwsza audycja – „Poranna Manna”, prowadzona przez Wojciecha Manna.
Ramówka rozgłośni składa się głównie z autorskich programów muzycznych, a także audycji publicystycznych, o tematyce społecznej i politycznej.

Na antenie emitowane są również krótkie serwisy informacyjne.
Zapowiedzi do większości programów, które są nadawane bezpośrednio przed ich emisją, zostały nagrane przez Zbigniewa Zamachowskiego.
Do stacji nie są zapraszani politycy, a na bieżące tematy wypowiadają się jedynie dziennikarze polityczni oraz eksperci.
Na antenie rozgłośni nie są emitowane reklamy.

Rozgłośnia wspiera młode talenty dziennikarskie, aktorskie i muzyczne.
10 sierpnia 2020, z funkcji prezesa Radia Nowy Świat zrezygnował Piotr Jedliński, kończąc tym samym współpracę z radiostacją. Miało to związek z nazywaniem przez niego na antenie, przy użyciu zaimków męskich, wskazujących na płeć męską, osoby, używającej pseudonimu „Margot”, i określającej siebie, jako niebinarna. Wywołało to krytykę części środowisk lewicowych oraz niektórych słuchaczy, wspierających finansowo radio.

20 sierpnia 2020 do zarządu radia powołana została Patrycja Macjon, założycielka konta społecznościowego „Ratujmy Trójkę”, a w Radiu Nowy Świat zajmująca się m.in. kontaktami ze społecznością.

5 stycznia 2021 Patrycja Macjon odeszła z Radia Nowy Świat.
Współpracownicy Radia Nowy Świat

Udział w projekcie lub wsparcie zadeklarowali zarówno byli współpracownicy Trójki, jak i osoby z Trójką nigdy nie związane:
Artur Andrus, Kuba Badach, Piotr Bukartyk, Jan Chojnacki, Fisz, Przemysław Frankowski. Beata Grabarczyk, Krzysztof Grabowski, Magdalena Jethon, Joanna Kołaczkowska, Marcin Kydryński, Filip Łobodziński, Krzysztof Łuszczewski, Wojciech Malajkat, Wojciech Mann, Grzegorz Markowski, Krzysztof Materna, Eliza Michalik, Jan Młynarski, Marek Napiórkowski, Michał Nogaś, Maciej Orłoś, Andrzej Poniedzielski, Tomasz Raczek, Jerzy Sosnowski, Stefan Szczepłek, José Torres, Wojciech Waglewski, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Zimiński.

Większość z tych osób prowadzi audycje autorskie na antenie rozgłośni Radia Nowy Świat.
Radio Nowy Świat – Początek nadawania, 10 lipca 2020

Łańcuch Świąteczny od Radia Nowy Świat 2020

Perełki Radia Nowy Świat 2021:

Part 1

Part 2

JUBILATOWI i RADIU NOWY ŚWIAT ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT !!!