XV Jazz Prudnik Festival 2022

Oprac. Muzeum Jazzu na podst. materiałów prasowych Organizatora

Plakat XV Jazz Prudnik Festival 2022

XV Jazz Prudnik Festival 2022
Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku zaprasza w dniach 5 – 6 sierpnia 2022 roku na XV Jazz Prudnik Festival 2022. Jest to jubileuszowa, 15. odsłona festiwalu jazzowego realizowanego w Prudniku z inicjatywy Ryszarda Czeczela, muzyka jazzowego mieszkającego w Prudniku, dyrektora artystycznego przedsięwzięcia. Ta znakomita tradycja, którą przez minione 14 lat (wyłączając pandemiczny, 2020 rok) budowali artyści jazzowi z Polski i zagranicy, zasługuje na wyjątkowy jubileusz. W tym roku przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal będzie realizowany w ogrodzie Prudnickiego Ośrodka Kultury. Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

W programie Jazz Prudnik Festival 2022 znajdują się cztery koncerty polskich i zagranicznych artystów (Grażyna Łobaszewska & Ajagore, Marta Król z zespołem – Tribute to The Police, Funk de Nite & Andy Ninvalle, Karen Edwards z zespołem). Pierwszego dnia festiwalu zapraszamy na warsztaty wokalne z Grażyną Łobaszewską, świętującą w tym roku jubileusz 50 lat pracy artystycznej oraz na premierę bezpłatnego katalogu 15 lat minęło – Jazz w Prudniku. Drugiego dnia festiwalu w Galerii Wykrzyknik! odbędą się warsztaty graffiti sPOKo Jazz, podczas których młodzież będzie mogła stworzyć graffiti związane tematycznie z instrumentarium jazzowym w przestrzeni holu galerii. Zwieńczeniem sobotnich koncertów festiwalowych będzie nocny pokaz plenerowy filmu Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy w reżyserii Janusza Majewskiego, z muzyką Wojciecha Karolaka. Projekcja filmu będzie ukłonem w stronę Wojciecha Karolaka, zmarłego w 2021 roku artysty jazzowego, kompozytora, który gości na prudnickim festiwalu.

W przestrzeni festiwalowej, zlokalizowanej w ogrodzie Prudnickiego Ośrodka Kultury, na uczestników festiwalu będą czekały rozmaite działania, między innymi Strefa Chillout, w której będzie można odpocząć, przekąsić pizzę z kulinarnego repertuaru proponowanego przez FoodTrack Pasji Kęs, wypić dobrą kawę, porozmawiać. Dla najmłodszych: Strefa Dziecka, gdzie przy dźwiękach jazzowych improwizacji, dzieci będą mogły spędzić czas na zabawie i brać udział w animacjach przygotowanych przez pracowników naszej instytucji. W ramach wydarzeń towarzyszących, wspólnie z pracownikami Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej przygotujemy muzyczne czytelnie dla dzieci i dla osób dorosłych. Przygotowane specjalnie na Jazz Prudnik Festival 2022 muzyczne regały zawierać będą zarówno zbiory biblioteczne, jak i książki bookcrossingowe. Nie zabraknie także interesujących książek i kolorowanek związanych z jazzowym instrumentarium dla maluchów. Czytelnia będzie dostępna w godzinach: od 15.00 do 20.00, w piątek 5 sierpnia oraz w godzinach 12.0019.00, w sobotę 6 sierpnia.

Organizatorem Jazz Prudnik Festival 2022 jest Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku (samorządowa instytucja kultury Gminy Prudnik). Zadanie XV Jazz Prudnik Festival – międzynarodowy festiwal jazzowy w Prudniku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerami festiwalu są: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, ZEC Prudnik, Nadleśnictwo Prudnik, Henniges Automotive Prudnik sp. z o.o., Starostwo Powiatowe w Prudniku.
Patronat medialny: Jazz Forum, Jazz Press, TVP 3 Opole, Radio Opole, Muzeum Jazzu, Radio Doxa, Radio Park, Prudnik 24, Tygodnik Prudnicki, NTO.

Program XV Jazz Prudnik Festival 2022

Koncerty

5 sierpnia

20:00 Grażyna Łobaszewska & Ajagore – 50 lat na scenie
21:30 Marta Król z zespołem – Tribute To The Police

6 sierpnia

20:00 Funk de Nite i Andy Ninvalle
21:30 Karen Edwards z zespołem

Wydarzenia towarzyszące

5 sierpnia

16:00 Warsztaty wokalne z Grażyną Łobaszewską
20:00 Premiera katalogu jubileuszowego 15 lat minęło – jazz w Prudniku

6 sierpnia

Warsztaty graffiti Spoko Jazz!
22:30 Pokaz plenerowy filmu Ekscentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy (reż. J. Majewski)

W przestrzeni Festiwalowej: Strefa chillout, Muzyczne kino plenerowe, muzyczna czytelnia dla dzieci, muzyczna czytelnia dla dorosłych, strefa dziecka