China Moses, Jazz na Starówce 2019

Oprac. Ewa Kałużna, Arek Mikulski, Fot. Arek Mikulski, Jarek Rerych

20 lipca 2019, w ramach festiwalu JAZZ NA STARÓWCE, wystąpiła ze swoim zespołem CHINA MOSES.

Nowa gwiazda jazzu, muzyki soul i R&B. Prezenterka francuskiej stacji MTV, aktorka i modelka.
Córka legendarnej wokalistki jazzowej, Dee Dee Bridgewater


Na scenie od lewej: Andrew McCormack – fortepian, China-Moses – wokal, Neil Charles – bas,
Marijus Aleksa – perkusja, Camilla George-saksofon,
Co by nie mówić, China Moses – nie oszczędzała się. W przypadku kryzysu energetycznego, dałaby chyba radę „napędzić” całkiem spore miasto.
Jeżeli nawet po tych trzech pierwszych koncertach (Enrico Rava, Simsa Fuenf, China Moses) festiwal zakończyłby się – i tak byłby wspaniały.
A przed nami jeszcze przecież nie mało…

China Moses jest intrygującą artystką; ma wielką urodę, elegancję, fascynujący głos, niezwykle ekspresyjną interpretację, i znakomicie prowadzi dialog z publicznością” – powiedziała Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, dyrektor artystyczna festiwalu. „Moses zaznaczyła, że podczas koncertu ma mieć na estradzie dwie szklaneczki wina,
jak Nina Simone” – dodała Wojciechowska.
Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z mężem Krzysztofem Wojciechowskim organizuje festiwal, podkreśliła, że China Moses wystąpi ze świetnymi muzykami.

China Moses mówi o swoim zespole: „Nasze występy na scenie są zorganizowane jak show. Uwielbiam opowiadać historie, postrzegam siebie jako gawędziarza jazzowego, i lubię mieć pewność, że ludzie uśmiechają się między moimi piosenkami„.

China Moses (ur. 9 stycznia 1978) to gwiazda jazzu i muzyki soul, ale także modelka, aktorka, celebrytka, prezenterka francuskiej MTV, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF i charytatywnych akcji AIDS Solidarity.
Jest córką legendarnej wokalistki Dee Dee Bridgewater i słynnego reżysera Gilberta Moses. Jej album “This One’s For Dinah” stał się największą sensacja i wielkim wydarzeniem artystycznym ostatnich lat.
Po matce przejęła tembr głosu, nieprzeciętną dynamikę oraz ekspresję prezentacji. Jej głos uznano za jeden z najlepszych jazzowych wokali kobiecych współczesnej sceny.
Zrodziła się nowa, wielka gwiazda soul-jazzu. Olśniewająca, z kieliszkiem czerwonego wina, w wysokich, modnych, paryskich obcasach, przejmuje estradę w jednej chwili, by wprowadzić publiczność do swojego pięknego, jazzowego świata” – napisano o wokalistce w magazynie „Time„.
Dziś China Moses jest twarzą słynnej firmy fonograficznej Blue Note, i wymieniania jest obok takich gwiazd, jak Cassandra Wilson i Norah Jones.


Urodzona w Los Angeles, China Moses wychowywała się i mieszka w Paryżu. Od najmłodszych lat próbowała swoich sił na deskach teatrów, a także w modelingu i przed mikrofonem. Swoją przygodę miała również z dubbingiem – podkładała głos w disneyowskiej bajce „Księżniczka i żaba„.
Nie wiadomo, czy to zasługa śpiewającej matki, czy też chęci wykorzystania wokalnego potencjału, ale to właśnie śpiewanie stało się główną profesją Chiny.
Na rynku muzycznym zaczynała w wieku 18 lat, od popularnego wówczas R&B.
W miarę upływu lat, do swojej twórczości China Moses powoli dodawała elementy bluesowo-jazzowe. Kulminacją dla tych ciągot okazał się album tribute, ku pamięci Dinah Washington – „This one’s for Dinah” (2009). Podobno Dee Dee Bridgewater z małą Chiną odwiedziła kiedyś samą Dinę Washington w jej garderobie. Artystka, spoglądając na małą dziewczynkę, powiedziała do Dee Dee: „She’s gonna be a singer. She’s definitely gonna be a singer„.

Przepowiednia spełniła się, a China Moses, zafascynowana sugestywnością bluesowych kompozycji, nagrała zgrabny tribute ku pamięci wielkiej Dinah Washington. Podbił on serca publiczności i został okrzyknięty największą sensacją ostatnich lat.
Młoda artystka wspaniale połączyła nostalgie i blues Dinah z werwą i jazzowym feelingiem, tworząc ciekawe brzmienie – nowoczesną syntezą bluesa, rhytm’n’bluesa, jazzu i muzyki soul.
Wokalistka z programem standardów Dinah Washington pokazała się na najważniejszych estradach świata i powróciła do Francji już w glorii wielkiej, światowej gwiazdy. Piosenki China Moses opanowały europejskie radiostacje, a nagrania włączano do ważnych kompilacji, jak „Female Vocal Ballads” czy „Jazz Sister – Soul Sister„.
,,Znakomitej Artystce, na scenie, towarzyszyła Gwiazda saksofonu, niekwestionowana Miss obiektywu tego koncertu, Camilla George i do tego naprawdę fajnie grała” – komentarz autora fotografii, Arka Mikulskiego.Na kontrabasie i czasami na gitarze basowej grał Neil CharlesPrzy fortepianie Andrew McCormack


Pierwszy singiel – „Time” (1996) – wskazał już na styl Moses i zainteresowania muzyką z pogranicza soulu i jazzu

Kolejne albumy to „China” (1997)
We Turn Around” („On tourne en rond„, 2000)

Good Lovin’ ” (2004)

https://www.youtube.com/watch?v=QLgLed1C4mk

A Tribute to Polnareff” (2007)

https://www.youtube.com/watch?v=vK2lqBfsq98

This One’s for Dinah” (2009)
Jazz Inspiration: Female Vocal Ballads Blue Note” (2012)
„Jazz Sister – Soul Sister” (2013).

Autorski album „Crazy Blues” (2013) został okrzyknięty przez brytyjski magazyn „Time” jednym z najlepszych albumów roku 2013

Płyta jest nawiązaniem artystki do sztuki wokalnej wielkich gwiazd – od Dinah Washington po Mamie Smith, Helen Humes, Ma Rainey, Esther Phillips, Ninę Simone, a nawet Janis Joplin, Ettę James i Donnę Summer. Pojawia się ciekawa orkiestracja, modelowa wręcz interpretacja tytułowego „Crazy Blues” z repertuaru Mamie Smith, niezwykle sugestywna „Cherry Wine„, śpiewana kiedyś przez Esther Phillips, czy zadziorny „Hot Stuff” z repertuaru Donny Summer.

Ostatni album artystki, „Nightintales” (2017), to jedenaście bluesowo-jazzowych opowieści, muzyczny kalejdoskop, łączący w sobie jazz, soul, R&B, blues i pop. Zawiera autorskie kompozycje artystki

https://www.youtube.com/watch?v=aey9eUK1ucQ

Nightintales” – The Studio Sessions 2017

Oprócz udziału w albumie André ManoukianaSo in Love” (2010), Moses zaprezentowała jesienią 2013 nowy program, w którym znalazły się takie utwory jak „Don’t Let Me Be Misunderstood„, „Lullaby of Birdland

czy „I Got You Under My Skin

Ponadto występuje w „Cafe Society Swing” – spektaklu, napisanym i wyprodukowanym przez Aleksa Webba. Przedstawienie przywraca dawne, dobre czasy legendarnego nowojorskiego klubu nocnego z lat 40., „Cafe Society„, który promował równość rasową i postępowe idee, i gdzie Billie Holiday po raz pierwszy wykonała „Strange Fruit

China współtworzyła i śpiewała na pierwszym Międzynarodowym Dniu Jazzu UNESCO w Paryżu w 2012, i wielokrotnie występowała dla US UNESCO. Zainicjowała film dokumentalny „China Moses à l’International Jazz Day„, o pierwszym i drugim Międzynarodowym Dniu Jazzu w Paryżu.

Choć nie koncertuje często, to jednak pojawia się na największych festiwalach i prestiżowych światowych estradach.
Kilkukrotnie dzieliła scenę ze swoją matką, Dee Dee Bridgewater, w towarzystwie orkiestr, jak Deutsches Filmorchester Babelsberg czy WDR Big Band

Poza estradą, China pojawiała się na kanałach muzycznych, jak MCM (1999-2001) i MTV France (2004-2011). W 2011 dołączyła do zespołu na ósmy sezon francuskiego programu telewizyjnego „Le Grand Journal” na Canal+, który opuściła w lipcu 2012. Od października 2011 do grudnia 2012 prezentowała „Jazz Radio’s Made in China” – codzienny program, emitowany od 19:00 do 20:00.
Moses i francuski pianista Raphaël Lemonnier stworzyli program o nazwie „Gardenias for Dinah” – hołd złożony ich wspólnej idolce, Dinah Washington, który był również inspiracją dla albumu „This One’s dla Dinah„.
Chcąc zarządzać swoją działalnością rozrywkową, uruchomiła w 2008 własną firmę produkcyjną – MadeInChina Productions.

Przypomnijmy:

China Moses – „Etre La Bas” Official 2000

China Moses & Raphaël Lemonnier – „This One’s for Dinah” Live 2009

China Moses – „Dinah’s Blues” Live 2009

China Moses & Raphaël Lemonnier – „Cry Me a River” Live 2010

China Moses & Raphaël Lemonnier – „Crazy Blues” Official 2013

China Moses & Raphaël Lemonnier – „Move Over” (Janis Joplin) Live in Mojo Club, Hamburg 2013

China Moses – „Hot Stuff” (Donna Summer) Official 2015

China Moses – „Runnin’ „, Lahnsteiner Blues Festival, Lahnstein, Germany, Live 2015

China Moses – Jazz Baltica Live 2015
China Moses – vocal
Luigi Grasso – sax
Pierre Bauzerand – keys
Alexander Davis – bass
Shaney Forbes – drums

China Moses – „Put It on the Line” Alfa Jazz Festival, Lviv, Live 2017

China Moses & Metropole Orkest – „Put It on the Line„, Live 2019