5. Komeda 1952. Ustronie Morskie

Oprac. Andrzej Rumianowski, Fot. Archiwum Zofii Komedowej, udostępnione Muzeum Jazzu przez Tomasza Lacha

KOMEDA kalendarium życia e-wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego,
to życiorys Krzysztofa Komedy przedstawiony w bardzo zwięzłej formie, zawierającej wszystkie etapy jego życia.

Z wystawy dowiemy się o jego dzieciństwie, latach młodości, okresie studiów w Akademii Medycznej, pierwszych kompozycjach jazzowych, festiwalach, koncertach, ślubie z Zofią Lach, podróżach, po europie, amerykańskiej karierze i okolicznościach tragicznej śmierci.

Tu znajdziemy listę wszystkich filmów i tytuły wszystkich płyt z jego muzyką, a także spis wszystkich książek napisanych o nim.

Wystawa składa się z 23 odcinków, które sukcesywnie publikowane są na stronie Muzeum Jazzu.

Komeda z przyjaciółmi. Ustronie Morskie. 1952

W lipcu i sierpniu 1952 roku Krzysztof Komeda zaprosił krakowską grupę MELOMANI do zarobkowego grania w restauracji Ustronianka w Ustroniu Morskim.

Jesienią tego roku Krzysztof wraz z rodzicami przeniósł się do Poznania, gdzie jego ojciec został dyrektorem banku.

Zespól „Melomani” lato w Ustroniu Morskim 1952r.
Od lewej: A. Trzaskowski, K. Trzciński, W. Sobociński, A. Wojciechowski, J. Matuszkiewicz – lider.

Zespół „Melomani” w Ustroniu Morskim latem 1952r. – był pierwszym polskim zespołem grającym jazz w okresie, kiedy ta muzyka była zabroniona przez władze.

Zespol „Melomani” – lato w Ustroniu Morskim
rok 1952. Od lewej: W. Sobociński, A. Trzaskowski, A. Wojciechowski, K. Trzciński, J. Matuszkiewicz.

Krzysztof Trzciński i Melomani, Ustronie Morskie 1952. N/Z: od prawej Witold „Dentox” Sobociński i Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, z lewej Krzysztof Trzciński i siedzący Andrzej „Idon” Wojciechowski.

Zespół „Melomani”- lato w Ustroniu Morskim, rok 1952.
Od lewej: W. Sobociński – bas, K. Trzciński – p. A. Trzaskowski – akord., J. Matuszkiewicz – sax ten.

Andrzej Trzaskowski i Krzysztof Trzciński.