7. Komeda 1956. I Festiwal Jazzowy w Sopocie

Oprac. Andrzej Rumianowski, Fot. Archiwum Zofii Komedowej, udostępnione Muzeum Jazzu przez Tomasza Lacha

KOMEDA kalendarium życia e-wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego,
to życiorys Krzysztofa Komedy przedstawiony w bardzo zwięzłej formie, zawierającej wszystkie etapy jego życia.

Z wystawy dowiemy się o jego dzieciństwie, latach młodości, okresie studiów w Akademii Medycznej, pierwszych kompozycjach jazzowych, festiwalach, koncertach, ślubie z Zofią Lach, podróżach, po europie, amerykańskiej karierze i okolicznościach tragicznej śmierci.

Tu znajdziemy listę wszystkich filmów i tytuły wszystkich płyt z jego muzyką, a także spis wszystkich książek napisanych o nim.

Wystawa składa się z 23 odcinków, które sukcesywnie publikowane są na stronie Muzeum Jazzu.

Plakat Jerzego Skarżyńskiego „Sopot 56”.

1956 I Festiwal Jazzowy w Sopocie

Bilety festiwalowe „Sopot 56”.

Pochód festiwalowy, Sopot 1956.

Napis „DUPA” jako protest przeciw panującej władzy. Pochód festiwalowy, Sopot 1956.

Publiczność na festiwalu „Sopot 1956”.

8 czerwca Krzysztof wystąpił w Turnieju Jazzowym w Nowej Hucie z grupą Jerzego Grzewińskiego z Poznania. Tam właśnie poznał swoją przyszłą żonę Zofię Lach, organizatorkę tego Turnieju.

W sierpniu 1956 roku ze swym sekstetem wystąpił podczas Pierwszego Festiwalu Jazzowego w Sopocie.
Przed festiwalem Krzysztof Trzciński przyjął pseudonim KOMEDA, by nie kojarzyć jego nazwiska z zawodem lekarza. Skompletował grupę muzyków, której nadał nazwę Sekstet Komedy. Była to pierwsza polska grupa grająca modern jazz. Sekstet był wielką rewelacją Pierwszego Festiwalu Jazzowego w Sopocie.

W Sekstecie oprócz Krzysztofa Komedy (p) grali także: Jerzy Milian (vib), Jan Ptaszyn Wróblewski (cl, bs), Stanisław Pludra (as), Józef Stolarz (b), Jan Zylber (dr).

Podczas festiwalu wytwórnia Muza nagrała płytę: „Pierwszy Festiwal Jazzowy Sopot 56” z utworami między innymi: „Memory of Bach” i „Blues in the cornerSekstetu Komedy.

Komeda Sextet – Memory of Bach