80 lat dookoła świata Benefis Urszuli Dudziak w MOXO

Oprac. Radosław Czapski, Tekst Tomasz Tłuczkiewicz, Andrzej Rumianowski, fot. Andrzej Rumianowski, Film Bożena Białecka.

22 października 2023 roku klub MOXO zaprosił na trzecią odsłonę JAZZ & MORE MOXO Warsaw Festival.
Gwiazdą wieczoru była Urszula Dudziak z programem W 80 lat dookoła świata.

Klub MOXO, 22 Października 2023 roku

Pełną salę widzów przywitał gospodarz festiwalu, Tomasz Tłuczkiewicz:
– Witam państwa serdecznie w imieniu MOXO i partnerów strategicznych Festiwalu: Audi City Warszawa oraz Fabryka Norblina, a także jego patronów medialnych: magazynów Jazz Forum, Jazz Press, Muzeum Jazzu i Nowa Warszawa.

Tomasz Tłuczkiewicz w klubie MOXO

Urszula Dudziak na scenie MOXO.

– Szanowni Państwo, obchodzimy 80-te urodziny Urszuli Dudziak.
Magic Lady
kończy dzisiaj 80 lat!

Dzieliła scenę tyko z najlepszymi:
najpierw z Krzysztofem Komedą,
Michałem Urbaniakiem,
Adamem Makowiczem,
potem z Gilem Evansem,
Archiem Sheppem,
Florą Purim,
Stingiem
i Bobbym McFerrinem,
słowem – śpiewała i nadal śpiewa z kim chce.

W 1976 roku New York Times uznał ją za
Wokalistkę Roku.
Trzy lata później takim samym honorem obdarzył ją Los Angeles Times, .

Urszula Dudziak na scenie MOXO.

Było to w czasach kiedy światowe listy podbijała jej „Papaya”. Ta sama Papaya, która po 30-tu latach wróciła na Filipinach, w Azji i w Ameryce Południowej.

Niewielu jest rodaków z takimi referencjami na świecie. To jest liga oskarowa, to jest liga noblowska.

Urszula Dudziak wywarła decydujący wpływ na rozwój sztuki śpiewu jazzowego w burzliwych latach 70-tych.

Jej ówczesna twórczość, od przełomowego albumu „Newborn Light” z Adamem Makowiczem
po kanoniczny – „Sorrow Is Not Forever, Love Is” z Vocal Summit, otworzyła jazzową wokalizę na nowe perspektywy na miarę jazzowych rewolucji free i fusion.

Urszula Dudziak na scenie MOXO.

To ona i skupieni wokół niej artyści wprowadzili scat, kwintesencję jazzowej wokalistyki, w XXI wiek.

Ula jest uosobieniem pogody ducha i radości życia, ikoną urody, zdrowia i pozytywnej postawy życiowej.
Artystka dla PokojuUNESCO i ambasadorka prozdrowotnych kampanii społecznych. Prawdziwy dar losu dla wszystkich, co podziwiają jej talent, a najbardziej dla tych, którzy mają szczęście znać ją osobiście.

Ulu, serdeczne gratulacje na mecie pierwszego okrążenia świata i najlepsze życzenia na następne kółko.

Tomasz Tłuczkiewicz

Nasza Ula zaśpiewała oczywiście swoją Papayę

22 października, podczas swojego jubileuszu, Urszula Dudziak wystąpiła z zespołem w składzie:
Łukasz Poprawski – saksofon
Robert Cichy – gitara
Jan Smoczyński – akordeon
Krzysztof Pacan – gitara basowa
Tomasz Torres – cajon

Klub MOXO, 22 Października 2023 roku

Na zakończenie koncertu zespół zagrał utwór, którego refren brzmiał:
Ula, Ula powiem Ci:
jesteś Mistrz!
Wielki zaszczyt z Tobą grać!
Chcemy jeszcze 200 lat!

Bożenka Białecka, Ula Dudziak i Andrzej Rumianowski

Po wyjątkowym koncercie przyszedł czas na dedykacje w książkach.