9. 1949 Jazz katakumbowy – represje

Opracowanie Andrzej Rumianowski fot. arch. Muzeum Jazzu

JAZZ po WOJNIE, w latach 1945-1960”, to wystawa autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dokumentująca najważniejsze wydarzenia jazzowe tego okresu.

Składa się z 43 sukcesywnie publikowanych odcinków.

Wystawa jest opracowana na podstawie materiałów zgromadzonych w MUZEUM JAZZU, a przede wszystkim w oparciu o historyczne wycinki prasowe, podarowane przez Barbarę Szałwińską, wdowę po Julianie Wicku Szałwińskim, niegdysiejszym wiceprezesie klubu Hybrydy (Wicek od wiceprezesa).

Wystawa jest drugą częścią cyklu zatytułowanego „Dekady Jazzu w Polsce”.

Potłuczone płyty
Archiwum Muzeum Jazzu

„W listopadzie 1948 roku Walne Zgromadzenie Kompozytorów Polskich oceniło muzykę jazzową jako godną potępienia i zagrożenie dla „prawdziwych wartości muzycznych”. Pierwszym dotkliwym uderzeniem w jazzowe środowisko była w 1949 r. likwidacja Polskiej YMCA i związanych z nią Jazz Clubów.

Często wspominana jest scena jak aktywista ZMP rozbija młotkiem jazzowe płyty w łódzkiej YMCE”.

„Kiedy słychać jazzu pierwsze trzaski…” Wojciech Fułek, JAZZ FORUM 7-8/2016

„Ta walka przynosiła nie tylko zakazy, ale również represje wobec jazzowych muzyków. Andrzej Kurylewicz, kompozytor, dyrygent był dwa razy wyrzucany z Krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej, a Andrzej Trzaskowski, pianista Melomanów, został nawet „profilaktyczniearesztowany i spędził w 1950 trzy miesiące w celi Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Krakowie.”

„Kiedy słychać jazzu pierwsze trzaski…” Wojciech Fułek, JAZZ FORUM 7-8/2016

Jan Walasek, wielkiej sławy saksofonista jazzowy, będąc studentem Uniwersytetu Jagielońskiego został usunięty z Dużej Orkiestry za niestosowanie się do uchwały Prezydium i granie muzyki jazzowej

Decyzja Zrzeszenia Studentów Polskich z dnia 12.06.1950
o usunięciu Jana Walaska z orkiestry za granie muzyki jazzowej

ZRZESZENIE STUDENTÓW POLSKICH KOMITET UCZELNIANY UNIWERSYTETU JAGIELOŃSKIEGO
Kraków. Al. 3-go Maja 5 – telefon 541.03 – Konto P.K.O. IV -6734/113
Kraków, dnia 21 czerwca …… 1950 r.
L.dz. 251/5/okr/50
Do Kol. Walaska
w/m
Sekretariat Komitetu Uczelnianego Z.S.P. zawiadamia, iż decyzją Prezydium z dnia 20.6.br. został Kolega usunięty z Dużej Orkiestry za nie respektowanie uchwały Prezydium z dn.1.6.br.
W związku z tym udział Kolegi w występach orkiestry jest niedozwolony.
Za Prezydium:
Sekretarz: /Winnicka Krystyna/            Przewodniczący: /Głowczyk Jan/

Słuchanie jazzu w mieszkaniu państwa Fersterów w Krakowie.
Arch. J. D. Matuszkiewicz
Archiwum Muzeum Jazzu

Ponieważ oficjalnie granie muzyki jazzowej było przez władze zabronione, jazz grano i słuchano go po kryjomu, w prywatnych mieszkaniach, piwnicach, powstało zatem powiedzenie, że jazz zszedł do katakumb.