Antoni Krupa nie żyje

Tekst Elżbieta Jękot – Orzechowska, Fot. Andrzej Rumianowski

Antoni Krupa
Fot. Andrzej Rumianowski

 

17 marca 2024 roku zmarł Antoni Krupa – krakowski muzyk, kompozytor, dziennikarz i publicysta. Początek jego kariery to lata 60- te . Prowadził zespół „The Lessers” z udziałem Zbigniewa Seiferta. Grał także w podstawowym składzie grupy „Wawele”.

Potem „Jazz Band Ball Orchestra”, Grupą Wiem Marka Grechuty, duet gitarowy 'CD” z Krzysztofem Wierzchoniem. Występował i nagrywał z Jarkiem Śmietaną, Markiem Stryszowskim ,Kazimierzem Jonkiszem i Ryszardem Styłą.

Od 1977 roku związany z Radiem Kraków. Pracuje tam jako autor audycji publicystyczno-muzycznych i reportaży. Jest producentem płyt wybitnych polskich jazzmanów t. j. Zbigniew Seifert, Janusz Muniak i Adam Kawończyk.
Razem z Jarkiem Śmietaną stworzyli spektakl poetycko – muzyczny:
Amelia – blues o rozwianych włosach na wietrze”.

Antoni Krupa był autorem antologii festiwalu „ Jazz Juniors” oraz cyklu audycji „Historia Krakowskiego Jazzu”.

Wydał w 2009r. książkę „ Miasto błękitnych nut” i otrzymał nagrodę Grand Prix Jazz Melomani (Jazzowy Oskar) w kategorii Dziennikarz Roku oraz w 2016r. nagrodę Stowarzyszenia ZAiKS za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej.

Był wykładowcą historii jazzu na wydziale Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.


Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w czwartek, 21 marca 2024 roku o godz. 11:00 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.