mar 14 2024
Laboratorium w Klubie MOXO
Oprac. Andrzej Rumianowski, na podstawie materiałów Organizatora.
Laboratorium w MOXO – bilety na koncert już w sprzedaży!
Tu kup bilet
Przed koncertem zapraszamy na kolację. W trakcie koncertu wstrzymujemy serwis i wznawiamy go w przerwie koncertu.
16:00 – otwarcie restauracji
19:00 – koncert
Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski – saksofony sopranowy i altowy, wokal
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Marek Raduli – gitara
Marcin Ścierański – perkusja
O zespole Laboratorium
Grupa Laboratorium powstała w 1970 roku. Zespół założyli Janusz Grzywacz, Mietek Górka i Marek Stryszowski, a po chwili skład uzupełnili flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Od tej chwili zaczęła się półprofesjonalna, a później profesjonalna kariera zespołu.
Na festiwalach „posypały” się nagrody i wyróżnienia. Zespół wygrał krakowską Gitariadę, festiwal Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu oraz został laureatem jakże ważnego festiwalu Jazz nad Odrą (1972 – II miejsce, 1973 – I miejsce). Laboratorium zaczęło otrzymywać bardzo poważne propozycje fonograficzne i koncertowe. Już na pierwszej płycie z cyklu Biały Kruk Czarnego Krążka gościnnie zagrał Zbigniew Seifert. Zaczęli występować na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i w Europie (m.in. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Jazz Jamboree, Zurych Jazz Festiwal, Berliner Jazz Tage, San Sebastian Jazz Festival). Po nawiązaniu współpracy ze szwajcarską firmą impresaryjną i fonograficzną Face Music, ilość koncertów festiwalowych i klubowych znacznie wzrosła. W 1976 roku Marek Stryszowski zostaje laureatem Grand Prix oraz nagrody publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie. W efekcie wraz z zespołem zostaje zaproszony przez hinduskiego organizatora na festiwale Jazz Yatra w Bombaju, Kalkuta Jazz Festiwal oraz klika dodatkowych koncertów w Indiach.
Wspaniałą opinię o „Laborce” wyraził jeden z najbardziej uznanych dziennikarzy oraz propagator muzyki jazzowej Willis Conover z Głosu Ameryki, który stwierdził w jednym z wywiadów, że Laboratorium to najlepszy zespół jazz-rockowy w Europie. I za taki był uznawany przez fanów i większość krytyków zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Generalnie cała dekada lat 70-tych, aż do zawieszenia działalności w roku 1988, to niekończące się trasy koncertowe Laboratorium, a także kolejne wydawnictwa płytowe (9 płyt LP).
Impulsem do wznowienia działalności zespołu było wydanie 10-cio płytowego box-u (CD) pn. „LABORATORIUM Antology 1971 – 1988 Nagrania wszystkie, no… prawie wszystkie”.
Ogromne zainteresowanie towarzyszące temu wydarzeniu i liczne „namowy” fanów i organizatorów koncertów doprowadziło do drugiego życia grupy LABORATORIUM.
I jak za dawnych lat „Laborka” znów zaczęła grać…
O ile skład zespołu w 50-letniej karierze Laboratorium zmieniał się, o tyle filarami zespołu od początku powstania do dnia dzisiejszego są Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski.
Obecny skład zespołu to Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Krzysztof Ścierański, Marek Raduli oraz Marcin Ścierański.
Występy „Laborki” cieszą się jak w przeszłości wielkim zainteresowaniem publiczności i entuzjastycznymi recenzjami w mediach, co znalazło potwierdzenie w przyznanych nagrodach:
odznaka Honoris Gratia prezydenta Krakowa dla Laboratorium wręczona podczas 55. Krakowskich Zaduszek Jazzowych (koncert jubileuszowy „40 lat Laborki”) w 2010 roku;
16 listopada 2012 roku podczas XVIII Komeda Jazz Festival Laboratorium otrzymało prestiżową nagrodę – statuetkę Komedera;
1-wsze lub 2-gie miejsca LABORATORIUM w jazz top od 2012 roku w kategorii ZESPÓŁ ELEKTRYCZNY – doroczna ankieta czytelników Jazz Forum.
Są zespoły, których kult istnieje bez względu z jakimi przerwami tworzą i w jakim kierunku podąża ich muzyka. Do nich należy zespół Laboratorium, który po 32 latach nagrał kolejną studyjną płytę „Now”, która ukazała się 2 listopada 2018 roku i uzyskała status złotej płyty!!! (wręczono ją 28 sierpnia 2021 roku podczas jubileuszowego koncertu Laboratorium na FAMIE w Świnoujściu).
_________