Apostolis Lakis Anthimos

Apostolis Lakis Anthimos
Fot. Mariusz Skiba

25 września 2020. swoje 66. urodziny świętuje multiinstrumentalista rockowy i jazzowy, gitarzysta, perkusista, pianista, kompozytor, najbardziej znany z wieloletniej gry w zespole SBB,


Apostolis Lakis Anthimos, 2019
Fot. Magazyn Perkusista

APOSTOLIS „LAKIS” ANTHIMOS
(właśc. Apostolos Anthimos, Αποστόλης Άνθιμος, znany również jako Antymos Apostolis; ur. 25 września 1954).
Grek, urodzony w Polsce, w Siemianowicach Śląskich. Jest uznawany za jednego z najciekawszych instrumentalistów z pogranicza jazzu i rocka.


Silesian Blues Band 1971 z Irkiem Dudkiem (drugi z lewej) oraz menadżerem Piotrem Marcem (pierwszy z prawej). Pierwszy z lewej Apostolis Anthimos, w środku Józef Skrzek, obok niego Jerzy Piotrowski
Fot. Julian Matej.

Od 1971 współtworzy legendarny zespół SBB – jedną z najważniejszych formacji w historii polskiego rocka. SBB obwołano najlepszym polskim zespołem rockowym 50-lecia. To trójka muzyków, którzy zrewolucjonizowali polski rock, a przy tym – wciąż istniejący i aktywny na scenie zespół, tworzący w myśli idei, zawartej w jednym z rozwinięć nazwy Szukaj Burz Buduj.
SILESIAN BLUES BAND


SBB, 1978
Fot. Tomasz Sikora

To wielkie szczęście, że powstał ten projekt, bowiem właśnie SBB stworzyło całkiem nowy nurt w muzyce polskiej, a może i światowej. Zademonstrowali światu nową formułę muzyki uniwersalnej, ze słowiańską romantyką oraz buntowniczą dynamiką rocka” – czytamy na stronie SBB.
W całym okresie swojej działalności zespół rozwijał kilka stylów muzycznych – blues rock, jazz-rock czy wreszcie rock progresywny.


SBB, 2019
Fot. Adam Krause

Zespół został założony w 1971, w Siemianowicach Śląskich, z inicjatywy Józefa Skrzeka – multiinstrumentalisty i wokalisty.
Pierwsza informacja o zespole pojawiła się w piśmie „Sztandar Młodych„, w numerze z 23 maja 1971. Jako członkowie zespołu wymienieni byli tam basista i wokalista, Józef Skrzek, (wcześniej grający w Breakout na płycie „70a„), gitarzysta Apostolis Anthimos, perkusista Jerzy Piotrowski, a także akustyk zespołu Grzegorz Maniecki i kierownik organizacyjno-artystyczny Piotr Marzec. Oprócz nich, w pierwszych miesiącach działalności grupy grał w niej harmonijkarz Ireneusz Dudek.


40 Grupa Niemen, 1973
Fot. Sebastian Chociński


GRUPA NIEMEN
Od grudnia 1971 do sierpnia 1973 trzej muzycy z Silesian Blues Band – Skrzek, Anthimos i Piotrowski – współpracowali z Czesławem Niemenem, Helmutem Nadolskim i Andrzejem Przybielskim, pod nieformalną nazwą Grupa Niemen.
W tym składzie wykonywali muzykę w stylach jazz rock, prog rock, avantgarde, experimental. Grupa Niemen nagrała kilka albumów:
Kattorna – JJ ’72 / Pamflet na ludzkość – JJ ’75„, Live @ Jazz Jamboree 1972 i 1975, bez Przybielskiego, ale z Helmutem Nadolskim:
Czesław Niemen – Hammond organ, vocal
Helmut Nadolski – bass
Józef Skrzek – electric bass
Apostolis Anthimos – guitar
Jerzy Piotrowski – percussion
Kattorna – JJ ’72

Strange Is This World” – również bez Przybielskiego, z Nadolskim, nagrany w Union Studios w Monachium, i tam wydany przez CBS w 1972:
Czesław Niemen – organ, vocal
Józef Skrzek – piano, electric bass, organ, harmonica
Helmut Nadolski – bass, cymbal
Apostolis Anthimos – guitar
Jerzy Piotrowski – drums
Strange Is This World” Full Album 1972

Ode to Venus” – bez Nadolskiego i Przybielskiego, również nagrany i wydany w Monachium przez CBS, w 1973. Zdjęcie na okładkę wykonał Roslaw Szaybo:
Czesław Niemen – vocal
Józef Skrzek – organ, electric piano, bass
Apostolis Anthimos – guitar
Jerzy Piotrowski – drums
Ode to Venus” 1973

Niemen Vol. 1” 1972 i „Niemen Vol. 2” 1973 – oba albumy połączono w 1994 w jeden, „Marionetki„. Tutaj wystąpił pełny skład Grupy Niemen:
Czesław Niemen – organ, piano, vocal
Józef Skrzek – violin, bass guitar, harmonica, organ, piano, vocal
Apostolis Anthimos – guitar
Andrzej Przybielski – trumpet
Helmut Nadolski – bass
Jerzy Piotrowski – drums

Muzycy SBB występowali z Czesławem Niemenem podczas jego koncertów w Polsce i za granicą.
Apostolos Anthimos już jako 17-latek, w ramach projektu Grupa Niemen, wystąpił w 1972 na festiwalu Jazz and Rock Now, otwierającym XX Igrzyska Olimpijskie w Monachium, grając obok takich znakomitości, jak Charles Mingus, John McLaughlin i The Mahavishnu Orchestra:
Niemen Group – „Figo-Fago„, Live @ Rock and Jazz Now, Summer Olympic Games Munich, XX Olympiad 1972, Germany

W 1973 Grupa Niemen wystąpiła na kultowym już dziś koncercie w Helsinkach:
Czesław Niemen & SBB – Live in Helsinki, Full Performance 1973

Czesław Niemen & SBB – „Strange Is this World„, Live in Helsinki 1973

Grupa Niemen odbyła w czasie swojej działalności tournée po wielu krajach Europy Zachodniej. Ważnym wydarzeniem była trasa koncertowa po RFN, u boku Jack Bruce Band, a także występ na Jazz Bilzen 1972 oraz występy w krajach skandynawskich.
Występ kompletnego składu został uwieczniony w filmie „Die Schlüssel” w reż. Egona Günthera.
Helmut Nadolski, Józef Skrzek i Czesław Niemen wspominają początki SBB w filmie dokumentalnym „Maluchy z SBB

Cały dokument „Czesław Niemen” można obejrzeć tutaj:

https://vod.tvp.pl/website/czeslaw-niemen,26686078

Silnym osobowościom artystycznym Józefa Skrzeka i Czesława Niemena nie udało się długo współpracować. Drogi artystów wkrótce rozeszły się. Pozostali jednak w przyjaźni do śmierci Czesława Niemena, próbując nawet pod koniec lat 90. powołać wspólnie fundację, wspierającą polskich artystów.
SBB – SZUKAJ BURZ BUDUJ
W 1974 Józef Skrzek reaktywował zespół Silesian Blues Band, przemianowując go na SBB, czyli Szukaj Burz Buduj.
DEBIUT PŁYTOWY – „SBB„, 1974
Debiutancka płyta – „SBB„, nagrana w 1974, rozeszła się błyskawicznie, osiągając na czarnym rynku cenę czterokrotnie wyższą od detalicznej. Muzyka na płycie, z gatunków takich, jak prog rock, jazz-rock i psychedelic rock, nawiązywała do Jimmiego Hendriksa czy The Cream, z silnym brzmieniem klawiszy i gitary basowej Skrzeka. Na album składały się dwa rozbudowane utwory, zarejestrowane podczas koncertów 18 i 19 kwietnia 1974 w warszawskim Klubie Stodoła.
Józef Skrzek – bass guitar, piano, synthesizer Moog, vocal
Apostolis Anthimos – guitar
Jerzy Piotrowski – drums, percussion
Odlot” z „SBB” 1974

Wizje” z „SBB” 1974, Part 1

Debiut płytowy zespołu okazał się wielkim sukcesem komercyjnym, i do dzisiaj uważany jest za jedno z największych osiągnięć grupy. Polskie Nagrania wznowiły album w 1997, jako „SBB 1„, z utworami bonusowymi – „I Need You Baby„, „Zostało we mnie„, „Obraz po bitwie” i „Figo-Fago„:
Obraz po bitwie” z „SBB 1” wyd. 1997

Figo-Fago” z „SBB 1” wyd. 1997

Album, wzbogacony o kolejne dwa bonusy, ukazał się także w 2004, w ramach boksu „Anthology„:
Wicher w polu dmie” z „Anthology” wyd. 2004

Toczy się koło historii” (studio Radia Gdańsk, 1974) z „Anthology” wyd. 2004

W 2007 wytwórnia Metal Mind Productions wydała reedycję wszystkich skatalogowanych nagrań zespołu z 1974, wzbogaconych o bonusy, pod wspólnym tytułem „SBB – Complete Tapes 1974„.
NOWY HORYZONT„, 1975
Kolejna płyta SBB, „Nowy horyzont” z 1975, wkraczała już mocno w brzmienia rocka progresywnego, który pozostaje wizytówką zespołu do dziś. Utwory na albumie to m.in.:
Na pierwszy ogień

Nowy horyzont

Ballada o pięciu głodnych

Suita rockowa „Wolność z nami” / „Freedom with Us” z albumu „Nowy horyzont” to przykład rocka progresywnego najwyższej próby. Oprócz, jedynych w swoim rodzaju, solówek gitarowych Apostolisa Anthymosa, słyszymy tu wzniosłe partie fortepianu i łagodne, intrygujące brzmienia Minimooga w wykonaniu Skrzeka, a także charakterystyczne, mocne uderzenia pałek Kety:
Wolność z nami / Freedom with Us” from „Nowy horyzont” 1975

Wznowienie albumu w 2005 było rozszerzone o trzy dodatkowe utwory – „Xeni„, „Penia” i „Dyskoteka

PAMIĘĆ” 1976, „ZE SŁOWEM BIEGNĘ DO CIEBIE” 1977
Wkrótce przyszedł czas na dwie kolejne płyty – „Pamięć” z 1976 i „Ze słowem biegnę do ciebie” z 1976.
Płyty te stanowiły stopniowe przejście w kierunku przemyślanych, bardzo już zaawansowanych – jak na tamte lata – kompozycji progresywnych. W utworach słychać przede wszystkim organy Hammonda, syntezator Mooga, ale także clavinet, melotron czy elektryczne piano Fendera. Te dźwięki przylgnęły do zespołu na dobre:
Pamięć” Full Album 1976

Ze słowem biegnę do ciebie” Full Album 1977

SZCZYT POPULARNOŚCI
W pierwszych latach działalności, SBB faktycznie burzyło – zburzyło wszelkie konwencje rynkowe.
Nagrali kilkanaście płyt w wielu krajach, sprzedali kilka milionów krążków. Wydawnictwa te zachwycały nie tylko przemyślaną koncepcyjną formą, lecz także perfekcyjnymi solówkami klawiszowymi Józefa Skrzeka, gitarowymi Apostolisa Anthimosa czy perkusyjnymi Jerzego Piotrowskiego.
W latach 1975-1979 SBB była jedną z najpopularniejszych grup rockowych w kraju i za granicą. W okresie tym zajęli I miejsce w ankiecie czytelników miesięcznika „Jazz” w 1975, I miejsce dla najlepszej grupy rockowej w Polsce w ankiecie amerykańskiego tygodnika „Newsweek”, otrzymali także puchar Non Stopu dla najlepszej polskiej grupy rockowej w 1979.
Koncertowali na festiwalach rockowych w NRD, RFN, Czechosłowacji, Finlandii, Austrii. na Węgrzech. Wystąpili w Opolu 1974, na Jazz Jantar 1974, Jazz Jamboree 1974, wówczas z grupą Novi Singers i Włodzimierzem Nahornym, na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych 1974, na Jazz nad Odrą 1975 i Jazz Jamboree 1975 – z amerykańskim pianistą Michaelem Smithem.
SBB – „Błysk / A Flash”, Live 1974

SBB – „Stormy Bay”, Live in Karlstad, Audio 1975

SBB – „Pamięć w kamień wrasta”, Live @ Jazz nad Odrą, Audio 1975

SBB – „Follow My Dream”, Live TV 1975

SBB – „Funkin’ „, Live in Frankfurt, Audio 1977

SBB – „Improv”, Live in Warsaw 1979

Na festiwalu Rock Jamboree w Warszawie w 1979 wystąpili z gitarzystą Sławomirem Piwowarem. Piwowar towarzyszył im na gitarze w latach 1979-1980, jako czwarty członek zespołu:
SBB feat. Sławomir Piwowar – „Moja ziemio wyśniona” / „Wish”, Live @ Rock Jamboree, Warsaw 1979

SBB feat. Sławomir Piwowar – „Going Away”, Live @ Rock Jamboree, Warsaw 1979

SBB feat. Sławomir Piwowar – „Szczęśliwi z miasta N.”, Live @ Rock Jamboree, Warsaw 1979

Ukazały się w tym czasie albumy:
„Jerzyk” (1977)

„Wołanie o brzęk szkła” (1978)

„Follow My Dream” (1978)

„WELCOME”
W 1979 wydano ósmy album – „Welcome”, nagrany w studiu Polskiego Radia w Opolu. w 1978. Album uważany jest za jedno z największych osiągnięć grupy:
Józef Skrzek – piano, electric piano, clavinet, mellotron, keyboards, organ, harmonica, tubular bells, bells, marimba, vocal
Apostolis Anthimos – electric guitar, percussion
Jerzy Piotrowski – drums, percussion
„Welcome” Full Album 1979

„MEMENTO z BANALNYM TRYPTYKIEM”
W 1981 ukazał się dziewiąty album – „Memento z banalnym tryptykiem”. Podczas nagrań, zespół wspomogli gitarzysta Sławomir Piwowar, a także brat Józefa Skrzeka, Jan Kyks Skrzek, grający na harmonijce ustnej:
Józef Skrzek – vocal, synthesizer, bass guitar, cowbell, clavinet, electric piano, mellotron, harmonica, organ, percussion, Japanese banjo, handclaps
Apostolis Anthimos – acoustic guitar, electric guitar
Sławomir Piwowar – electric guitar, acoustic guitar, clavinet, electric piano, bass, handclaps
Jan Kyks Skrzek – harmonica
Jerzy Piotrowski – drums, percussion
„Memento z banalnym tryptykiem” Full Album 1981

ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI
Po nagraniu „Memento”, zespół SBB został rozwiązany. Przyczyną było przemęczenie nieustanną, 10-letnią aktywnością na scenie, na najwyższych obrotach. Józef Skrzek wspomina pamiętny 1980: „Szarpaliśmy się z pomysłami i szukaliśmy dobrych rozwiązań. Brakowało nam spełnienia i prawidłowej gradacji, choćby finansowej. Było tylko ciągłe oczekiwanie na rezultaty komercyjne. Zaczęliśmy się frustrować do tego stopnia, że. przed wyjazdem na trasę do Beneluksów, kierowcy ciężarówek nie podejmowali się odpowiedzialności za przewóz sprzętu, bo pękały opony na starych, złych felgach” (culture.pl).
Po rozwiązaniu zespołu, Józef Skrzek kontynuował karierę solową.
Apostolis Anthimos wyjechał do Grecji, by tam pracować jako muzyk sesyjny. Przez wiele lat był rozchwytywanym sidemanem w Grecji. Zwiedził cały świat, jako perkusista grupy George’a Dalarasa.
Powracał do Polski jedynie na występy i nagrania z Tomaszem Stańko.
REAKTYWACJA
Lata 90. przyniosły, upragnioną przez fanów, reaktywację grupy SBB. W składzie, poza Skrzekiem, Anthimosem i Piotrowskim, pojawili się wtedy dodatkowo basista Andrzej Rusek oraz perkusista Mirosław Muzykant. Zagrali w klubie studenckim Riviera Remont w Warszawie oraz podczas koncertu „Trzy dekady polskiego rocka” w Sopocie, gdzie zagrał na bębnach Jerzy Piotrowski. Był to słynny koncert, zorganizowany przez Franciszka Walickiego, „Trzy dekady polskiego rocka”, w dniach 5-6 lipca 1991. Pojawiło się tam wówczas 25 wykonawców, prezentujących pełen przegląd muzyki rockowej w Polsce.
Z kolei, katowicki recital, z gościnnym udziałem wokalisty i gitarzysty, Janusza Hryniewicza, a także basisty Andrzeja Ruska, SBB utrwalił na płycie:
„SBB Live 1993, Vol. 1, 2” Full Album 1993

LIVE in AMERICA, 1994
W 1994 SBB wyjechał na tournée po Stanach. Album z tej trasy, „Live in America ’94”, wydano dopiero w 2005:
Józef Skrzek – vocals, bass guitar, mouth organ, keyboards
Apostolis Anthimos – guitar
Jerzy Piotrowski – drums
Guests:
Andrzej Rusek – bass guitar
Janusz Hryniewicz – acoustic guitar, vocal
Kim – vocals
'Hung” from „Live in America ’94” – Radio Broadcast

BEZ PIOTROWSKIEGO
Wówczas to Jerzy Piotrowski zdecydował się pozostać w Stanach na stałe.
Perkusiści w SBB zmieniali się później kilkukrotnie. W latach 1998-1999 na perkusji grał w SBB Mirosław Muzykant, w latach 2000-2006 – Paul Wertico, a w latach 2007-2011 – Gábor Németh. Nigdy jednak nie był to już ten sam zespół, znany ze swojego pierwszego, oryginalnego składu, i w tym składzie najbardziej kochany przez publiczność.
Na przełomie 1998 i 1999, SBB dał szereg koncertów z okazji jubileuszu 25-lecia. Brali w nich udział Apostolis Antymos, Józef Skrzek, perkusista Mirosław Muzykant oraz goście specjalni – Ewa Bem, Halina Frąckowiak, Tadeusz Nalepa, Tomasz Szukalski.
Mimo kilku prób, w latach 1991, 1993 i 1998 nie udało się wydać żadnej nowej płyty studyjnej.
Na rynku ukazywały się natomiast wydania koncertowe, spośród których wyróżnia się „SBB w filharmonii” z 1999, planowana od dawna przez Skrzeka:
„Erotyk” from „SBB w filharmonii” 1999

Początek nowego wieku był jednocześnie kolejnym powrotem SBB.
SBB & PAUL WERTICO
W 2000 do składu dołączył amerykański perkusista Paul Wertico, znany z występów w Pat Metheny Group w latach 1983-2001.
W 2002 światło dzienne ujrzała, pierwsza od dwudziestu lat, studyjna płyta SBB – „Nastroje”:
Józef Skrzek – bass guitar, keyboards, percussion, vocal
Apostolis Anthimos – guitar, bass guitar, keyboards, percussion
Paul Wertico – drums, vocal
SBB – „Całkiem spokojne zmęczenie” from „Nastroje”, Official Video 2002

W 2005 skład ten wydał płytę „New Century”. Na albumie zespół wspominał Boba Mooga stylową kompozycją „Duch pokoleń”. Był to przejaw zamiłowania SBB do instrumentów Mooga, a jednocześnie hołd, złożony kultowemu wynalazcy:
„Duch pokoleń” from „New Century” 2005

W 2006 SBB zagrali jako support przed dwoma polskimi koncertami Deep Purple, na specjalne życzenie Brytyjczyków.
Doszło także wtedy do przetasowań w składzie – z grupą rozstał się Paul Wertico, a jego miejsce zajął Gábor Németh, perkusista, grający wcześniej w Locomotiv GT.
SBB & GABOR NEMETH
Zespół skrócił duże formy muzyczne (suity) na rzecz przemyślanych utworów rockowych. Nadal wykorzystywany był minimoog, jednak brzmienie stało się ostrzejsze, o czym świadczy album „The Rock” z 2007:
Józef Skrzek – bass guitar, Hammond organ, harmonica, synthesizer, vocal
Apostolis Anthimos – guitar
Gábor Németh – drums
Tamás Somló – vocals in „Zug A Zene Mindenhol”
„The Rock” – Full Album 2007

Do przyjaźni Józefa Skrzeka z Czesławem Niemenem nawiązywał utwór „Pielgrzym” z albumu „The Rock”, z wykorzystaniem wiersza Cypriana Kamila Norwida. Wiersz ten, w formie pieśni do własnej muzyki, wykonywał wcześniej Czesław Niemen:
„Pielgrzym” from „The Rock” 2007

Na początku 2009, w tym samym składzie, SBB zaprezentował longplay „Iron Curtain”, nawiązujący tytułem do Żelaznej Kurtyny, oddzielającej niegdyś Polskę od postępowego świata Zachodu:
Józef Skrzek – bass guitar, piano, Hammond organ, synthsizer, vocal
Apostolis Anthimos – guitar, synthesizer
Gábor Németh – drums
„Iron Curtain” 2009

W 2010 wydano kolejny album – „Blue Trance”, nadal w niezmienionym składzie, z Némethem na perkusji:
„Los człowieka” from „Blue Trance”, Official Video 2010

W 2012 ukazał się, nagrany jedynie w duecie Skrzek & Anthimos, album „SBB”

POWRÓT ORYGINALNEGO SKŁADU
13 kwietnia 2014, podczas festiwalu Jazz nad Odrą, po raz pierwszy od 1994 wystąpił oryginalny skład SBB, z Jerzym Piotrowskim za bębnami. Zespół, z towarzyszeniem muzyków NOSPR oraz Sławomira Piwowara i Marcina Pospieszalskiego, wykonał swoje najważniejsze kompozycje z lat 70., w tym słynną suitę „Ze słowem biegnę do ciebie”:
SBB Reunion – Live @ Jazz nad Odrą, Full Concert, Audio 2014

SBB & MICHAŁ URBANIAK, 2015
W 2015 ukazał się album koncertowy „SBB & Michał Urbaniak – Koncert w Trójce”.
W trakcie swojej kariery zespół SBB miał okazję koncertować i nagrywać z kilkoma muzykami jazzowymi i jazz-rockowymi, m.in. z Czesławem Niemenem, Tomaszem Stańko, Tadeuszem Nalepą, Janem Błędowskim, Tomaszem Szukalskim, Andrzejem Przybielskim, Helmutem Nadolskim czy Marianną Wróblewską. Ale na wspólny występ na żywo z Michałem Urbaniakiem musieli poczekać aż czterdzieści lat.
„Koncertowa płyta SBB i Urbaniaka to udane wydawnictwo. Fani śląskiego tria otrzymali pierwszą, oficjalną dokumentację aktualnego, koncertowego wcielenia zespołu. Sympatycy skrzypcowych szaleństw Michała Urbaniaka mają za to okazję sprawdzić jego ponadprzeciętne umiejętności odnalezienia się w bardzo zróżnicowanych sytuacjach muzycznych. Nie ma tutaj uniesień na miarę nowych form, kreowanych przez SBB z Tomaszem Stańko czy duetem Przybielski / Nadolski w latach 70. Nie ma błyskotliwych aranżacji, rodem z Urbaniakowej „Atmy”. Ale wydaje się, że obu stronom po tylu latach na scenie, wypełnionych szukaniem, burzeniem i budowaniem, można pozwolić, by ze sobą zagrali” (jazzforum.com.pl).
„360 do tyłu” from „SBB & Michał Urbaniak”, Audio 2015

„ZA LINIĄ HORYZONTU”, 2016
22 września 2016, po kilkukrotnie przekładanej premierze, ukazał się pierwszy od 36 lat, studyjny album SBB, nagrany w oryginalnym składzie:
„Za linią horyzontu” Full Album 2016

GRAJĄ DALEJ!!!
Od 2014 zespół SBB nieustannie koncertuje, nie tylko w ramach trasy 40th Anniversary Tour 1978-2018. Znowu są razem, występują w oryginalnym, pierwszym składzie, ciesząc oczy i uszy wiernej publiczności.
7 grudnia 2019 odbył się koncert SBB w Radiu Łódź, który można było oglądać na żywo nie tylko w studiu, ale także na fanpage’u Radia Łódź na FB oraz na YouTube. Z formacją SBB zagrał gościnnie Andrzej Nowak:
SBB feat. Andrzej Nowak – Live @ Radio Łódź, Full Concert 2019

MUZYCY SBB
Obecny skład zespołu:
Józef Skrzek – śpiew, gitara basowa, banjo, harmonijka ustna, instrumenty klawiszowe, kontrabas, instrumenty perkusyjne (od 1971)
Apostolis Lakis Anthimos – gitara, buzuki, perkusja, instrumenty perkusyjne, gitara basowa, instrumenty klawiszowe (od 1971)
Jerzy Keta Piotrowski – perkusja, instrumenty perkusyjne (1971-1980, 1991-1994, od 2014).
Byli członkowie:
Sławomir Piwowar – gitara, instrumenty klawiszowe, kontrabas (1979-1980, 2006, 2014)
Mirosław Muzykant – perkusja, instrumenty perkusyjne (1998-1999)
Paul Wertico – perkusja, instrumenty perkusyjne, śpiew (2000-2007)
Gábor Németh – perkusja, instrumenty perkusyjne (2007-2011)
Z zespołem występowali także gościnnie inni muzycy: Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Michał Urbaniak, Don Cherry, Bob Lenox, George Bishop, Jan Błędowski, Jan Skrzek, Andrzej Urny, Colin Bass, Michał Giercuszkiewicz, Irek Głyk, Krzysztof Dziedzic, Frank Parker.
Dyskografia SBB https://www.rmf.fm/muzyka/dyskografia,7708,SBB.html
W 2003 ukazała się książka „SBB – Wizje. Autoryzowana historia zespołu”, autorstwa Michała Wilczyńskiego i Andrzeja Hojna. Jest to nie tylko historia zespołu, ale także anegdoty, nieznane wydarzenia, kompletna dyskografia SBB i poszczególnych członków zespołu, kalendarium, wywiady oraz płyta CD „Wizje”, z dziewięcioma niepublikowanymi nagraniami http://lubimyczytac.pl/…/sbb—wizje…/opinia/4389384
ANTHIMOS / STAŃKO C.O.C.X.
W latach 80. Apostolis Lakis Anthimos współpracował jako gitarzysta z wieloma grupami muzycznymi, m.in. Dżem, Osjan, Krzak oraz z Tomaszem Stańko.
Z Tomaszem Stańko nagrał kilka albumów.
„C.O.C.X.” – nagrania zarejestrowano w studiu ZPR przy Teatrze STU w Krakowie w maju 1983. Producentem płyty był PolJazz, a album ukazał się jako jedno z wydawnictw, przygotowanych dla Musicoramy:
Tomasz Stańko – trumpet
Apostolis Anthimos – guitar
Witold Szczurek (Vitold Rek) – bass
José Torres – drums
„C.O.C.X.” Full Album 1983

W 1984 powstał album „Lady Go”, na którym Tomaszowi Stańko towarzyszyła formacja C.O.C.X., tym razem z Tomaszem Hołujem w miejsce José Torresa. Album został nagrany w Warszawie w czerwcu 1984. Muzyka z tego wydawnictwa to dowód na zainteresowanie trębacza stylem fusion i brzmieniami elektronicznymi. Winylowy LP ukazał się w 1986, wydany przez Polskie Nagrania:
„Lady Go” 1986

„Chameleon” z 1989 został nagrany w trio:
Tomasz Stańko – trumpet
Apostolis Anthimos – drums, electric bass, guitar
Janusz Skowron – piano, synthesizer
„Chameleon” 1989

GRECJA
W 1989 Apostolis wyjechał do Grecji, gdzie również zajmował się muzyką. Współpracował ze znanymi muzykami greckimi, jak Vangelis Katsoulis, Jorgos Dalaras, Papadopoulos Thimios, a także z Johnem McLaughlinem oraz Patem Methenym.
TWÓRCZOŚĆ SOLOWA
W 1994 debiutował jako lider albumem fusion-jazzowego – „Days We Can’t Forget”, nagranym w Skyline Studios w Nowym Jorku, z muzykami amerykańskimi:
Apostolos Anthimos – guitar, bass guitar, keyboards, drums, leader
Jim Beard – electric piano, piano
Gil Goldstein – electric piano, piano, accordion
Sugar Blue – harmonica
Matthew Garrison – electric bass
Paul Wertico – drums, percussion

https://www.youtube.com/watch?v=OHLLi915HPw

Prowadził następnie kwartet THEATRO, z którym w 1999 wydał album jazzowo-rockowo-bluesowy „Theatro Live”, nagranym w Studiu S-5 Radia Kraków, tym razem z muzykami greckimi, mieszkającymi lub przebywającymi czasowo w Polsce:
Apostolis Anthimos – guitar
Jorgos Skolias – vocal
Christos Papadopoulos – bass guitar
Stefanos Dymitriou – drums.
Od piętnastu lat Apostolis gra z własnym zespołem – APOSTOLIS ANTHIMOS TRIO.
W międzynarodowej odsłonie wspomagają go Gary Husband praz Mark Egan / Etienne M’Bappe, zaś w polskiej – perkusiści Krzysztof Dziedzic / Paul Wertico, oraz basiści Robert Szewczuga / Marcin Pospieszalski.
W 2006 ukazał się album „Back to the North”, nagrany w lipcu 2005, w studiu w Niepołomicach:
Apostolis Anthimos – guitar, piano, keyboards
Marcin Pospieszalski – electric bass, acoustic bass
Paul Wertico – drums
Apostolis Anthimos Trio – „New Country” from „Back to the North”, Live in Budapest 2007

Kolejna płyta to „Miniatures” z 2008, nagrana w duecie z Robertem Szewczugą:
Apostolis Anthimos – guitar, drums, keyboards
Robert Szewczuga – bass guitar
„Miniatures” Full Album 2008

W 2020 ukazał się album „Apostolis Anthimos, Etienne M’Bappe, Gary Husband – Live”, nagrany w 29 stycznia 2011, z międzynarodową wersją tria Anthimosa, w składzie z kameruńskim basistą z Douala, Étienne’em Mbappé, oraz brytyjskim perkusistą i klawiszowcem, Garym Husbandem:
Apostolis Anthimos – guitar, keyboards, timbales
Etienne M’Bappe (Étienne Mbappé) – bass guitar
Gary Husband – drums, piano.
Apostolis Anthimos, Etienne Mbappe, Gary Husband – „Pinocchio’s Dreams” from „Live”, Audio 2011, wyd. 2020

Apostolis Anthimos, Etienne Mbappe, Gary Husband – „Moussaka in the Evening” from „Live”, Audio 2011, wyd. 2020

Anthimos Apostolis / Etienne Mbappe / Gary Husband – Live @ Jazz w Muzeum, Ostrów Wlkp. 29 April 2011

Inny zespół to APOSTOLIS ANTHIMOS QUARTET, w składzie z Arildem Andersenem, Tomaszem Szukalskim i Krzysztofem Dziedzicem:
Apostolis Anthimos Quartet – „In the Big City”, Live @ United European Jazz Festival, Zakopane 2006
Apostolis Athimos – guitar
Tomasz Szukalski – sax
Krzysztof Dziedzic – drums
Arild Andersen (Norway) – bass

W składach kwartetu występują także:
Piotr Matusik / Bartosz Kalicki – piano
Olaf Węgier / Marcin Żupański – sax
Robert Szewczuga / Andrzej Rusek – bass guitar.
Apostolis Anthimos Quartet – „Miniatures”, Live @ Metrum Jazz Club, Bielsko-Biała 2017
Apostolis Anthimos – guitar, drums
Piotr Matusik – piano, keyboards
Olaf Węgier – saxes
Robert Szewczuga – bass guitar

„PARALLEL WORDS”, 2018
Najnowsza płyta Anthimosa to „Parallel Worlds”, nagrana we wrześniu 2017 w studiu MAQ Records, a wydana 16 lutego 2018, przez Metal Mind Productions.
„Od lat chciałem usłyszeć moje utwory w innej odsłonie – z fortepianem i saksofonem, bardziej na jazzowo. Nie lubię szufladek, a grając na bębnach, jazz to dla mnie świat równoległy, który towarzyszy mi przez całe życie. Nagrałem parę płyt na bębnach z Tomkiem Stańko, z Józefem Skrzekiem, z SBB, kilka autorskich albumów. Zagrałem z Jimem Beardem, Gilem Goldstinem, Mattem Garrisonem i z Patem Methenym, który mnie utwierdził w tym, co robię, i dodał skrzydeł” – mówi Apostolis Anthimos.
Płyta „Parallel Worlds” nagrana została we wrześniu 2017. Liderowi towarzyszyli Robert Szewczuga (bas), Piotr Matusik (instrumenty klawiszowe) oraz Olaf Węgier (saksofon).
„Cieszę się, że znalazłem tak zdolnych muzyków, którzy czują muzykę tak, jak ja. Roberta znam od lat, graliśmy w moim trio gitarowym. Piotr Matusik to bardzo utalentowany pianista i muzyk, Olaf Węgier – świetny saksofonista. Wnieśli oni sporo świeżości i tchnęli nowego ducha w to, co słyszałem od lat” – komentuje Anthimos.
Na płycie znajduje się 14 kompozycji w jazzowych aranżacjach. Są to w większości nowe utwory, jak i starsze, w odświeżonych, zaskakujących wersjach:
„Parallel Worlds” Album Trailer 2018

Posłuchajmy także:
SBB & Tomasz Stańko – Live 2016

SBB & Michał Urbaniak – Live in Blue Note, Poznań 2016

Apostolis Anthimos Quartet – „Bar Wah Wah” from „Miniatures”, Official Video 2017
Piotr Matusik – keyboards
Olaf Węgier – sax
Robert Szewczuga – bass guitar
Apostolis Anthimos – drums

Apostolis Anthimos Quartet – Live @ Radio Katowice 2018
Piotr Matusik – keyboards
Olaf Węgier – sax
Robert Szewczuga – bass guitar
Apostolis Anthimos – drums

Apostolis Anthimos Quartet – „Back to the North”, Live @ Bielska Zadymka Jazzowa 2018
Piotr Matusik – piano
Marcin Żupański – tenor sax
Robert Szewczuga – bass guitar
Apostolis Anthimos – drums

SBB & Jazz Q – Live @ Radio Katowice in Cesky Rozhlas Ostrava, Full Concert 2018

„Parallael Worlds”, Live @ Radiosejsa, Radio Katowice, Full Concert 2018
Apostolis Anthimos – guitar, drums
Piotr Matusik – keyboards
Olaf Węgier – sax
Robert Szewczuga – bass guitar

SBB – „Wake Up” / „W kołysce dłoni twych” / „Growin’ „, Live @ Plac Sejmu Śląskiego, Katowice 2019

Apostolis Anthimos Quaret – Live Full Concert in Katowice 2019

Apostolis Anthimos Quaret – „Goris” from „Miniatures”, Live @ Metrum Jazz Club 2019
Apostolis Anthimos – guitar, drums
Piotr Matusik – keyboards
Olaf Węgier – sax
Robert Szewczuga – bass guitar

SBB with Szczecin Philharmonic Orchestra conducted by Piotr Komorowski – Live 2020 (from 2:40 min)

Na czym gra Apostolis Anthimos? – Live Interview @ Hard Rock Pub Pamela, Toruń 2020

Najnowszy album Apostolisa Lakisa Anthimosa 2020 (nagrany w 2011)

JUBILATOWI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT !!!

Żródła zdjęć: Mariusz Skiba / Magazyn Perkusista 2019 / 1971 Julian Matej / 1973 Sebastian Chociński / 1978 Tomasz Sikora / 2019 Adam Krause

25. IX 2020 swoje
66. urodziny obchodzi
multiinstrumentalista
rockowy i jazzowy,
kompozytor, wieloletni
członek grupy SBB