28. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal „Jazz na Starówce” 2022

Oprac. Muzeum Jazzu na podst. materiałów organizatora.

Emmet Cohen Trio

Emmet Cohen Trio

Emmet Cohen Trio

9 lipca 2022, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa
emmetcohen.com

Emmet Cohen – fortepian
Philip Norris – kontrabas
Kyle Poole – perkusja

W tę sobotę druga odsłona festiwalu i oczekiwane wydarzenie. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi jedna z najważniejszych postaci artystycznych swojego pokolenia nowojorskiej sceny jazzowej,

„To wschodząca postać najwyższej klasy w świecie jazzu”. Wszechstronny, utytułowany amerykański pianista i kompozytor, jest jedną z najważniejszych postaci artystycznych swojego pokolenia nowojorskiej sceny jazzowej . Mając zaledwie 32 lata, stał się punktem odniesienia dla przyszłych pokoleń muzyków jazzowych.. Branżę zachwyca jego” erudycja muzyczna i indywidualność”. O fenomenie pianistycznym Emmeta Cohena Downbeat Magazine pisze : „ gwiazdorskie , ekspresyjne trio reprezentujące kalejdoskopowe poczucie muzycznej narracji … Mistrzowska klasa w stylistycznych zestawieniach – rhythm and blues, bebop, swing ..po współczesne style – innowacyjne brzmienie przyszłości jazzu”.

Jego (dopiero drugi) koncert w Polsce, będzie z pewnością wydarzeniem i odkryciem dla fanów pianistyki jazzowej.

Amerykański pianista i kompozytor, lider Emmet Cohen Trio stoi obecnie na czele sceny jazzowej Nowego Jorku i jest uznanym na świecie artystą jazzowym.

Wygrał wiele prestiżowych konkursów pianistycznych w młodym wieku (American Pianists Awards , Cole Porter Fellow, Artist-in-Residence na University of Indianapolis, finalista Thelonious Monk International Piano Competition).

Cohen jest artystą Mack Avenue. Trzyletni student gry na fortepianie Suzuki, studiował fortepian jazzowy w Manhattan School of Music i University of Miami i wygrał wiele konkursów pianistycznych w młodym wieku (American Pianists Awards , Cole Porter Fellow, Artist-in-Residence na University of Indianapolis, finalista Thelonious Monk International Piano Competition).

Jego uznanym przedsięwzięciem (jako pianisty i producenta) jest „Masters Legacy Series”, seria nagrań honorujących legendarnych muzyków jazzowych ( jak m.in.: Jimmy Cobb, Ron Carter, Benny Golson, George Coleman) albumów przełomowej serii będącej unikalnym idiomem muzycznym Ameryki.

Renoma pianisty eksplodowała dzięki „Live From Emmet’s Place”, serii nagrań na żywo z jego mieszkania Nowym Jorku z prestiżowymi gośćmi ( jak m.in.: Christian McBride, Nicholas Payton, Joe Lovano, Cyrille Aimée), które miały prawie 8 milionów wyświetleń w internecie i wiele więcej w sieciach społecznościowych.

Kiedy nie gra ze swoim fenomenalnym trio, Emmet Cohen regularnie pojawia się u boku tuzów jazzu jak: Ron Carter, Benny Golson, George Colemana, Jimmy Heath, Houston Person, Kurt Elling, Billy Hart. Jest także członkiem trio „Tip City” Christiana McBride’a a także Herlin Riley’s Quartet.

Pojawia się na najważniejszych międzynarodowych festiwalach oraz w prestiżowych salach koncertowy jak: Lincoln Center w Nowym Jorku, Kennedy Center w Waszyngtonie, Monterey, Newport , Detroit, New Orleans a także jako headliner w Village Vanguard i innych dużych nowojorskich klubach jazzowych. Przez wiele lat był rezydentem Hammonda B-3 w klubie jazzowym SMOKE w Harlemie.

Każdy jego koncert jest oczekiwanym wydarzeniem który wzbudza aplauz i zachwyt zarówno publiczności jak i branży muzycznej,