ELLA FITZGERALD

Oprac. Ewa Kałużna,
25 sierpnia 2019, w najbliższą niedzielę, o godz.14:30, warszawskie Kino LUNA zaprasza na film:
ELLA: JUST ONE OF THOSE THINGS
Ella: Tylko jedna z tych rzeczy„,
którego bohaterką jest ELLA FITZGERALD.

Magazyn „Jazz Journal” pisał: „Ella Fitzgerald jest znana jako piosenkarka, której głównym atrybutem był wyraz radości. Jej kariera była bardziej zauważalna niż wzloty i upadki w życiu prywatnym„.
Co jeszcze można powiedzieć o First Lady of Jazz, poza tym, że jest ona: „największą” (Bing Crosby), „wspaniałą” (Perry Como), „bajeczną” (Mel Tormé)

W rzeczywistości wiele można powiedzieć o Elli Fitzgerald, której postać wykracza poza zwykłe superlatywy. I na szczęście „Just One of Those Things„, w reżyserii Leslie Woodheada, wypełnia lukę w dotychczasowym braku przemyślanej kroniki życia Elli.

W ciągu 90 minut film przedstawia życie i karierę Elli, od jej narodzin w 1917 do śmierci w 1996, a także łączy te daty szerszą narracją.
Dzięki mieszance materiałów archiwalnych, wywiadów z osobami współczesnymi oraz – co najbardziej intrygujące – klipów dźwiękowych, dotyczących samej Elli, film opowiada całkowicie wciągającą historię życia i kariery Elli Fitzgerald”

https://jazzjournal.co.uk/2019/03/21/ella-fitzgerald-just-one-of-those-things/?fbclid=IwAR1Yp21zoLQHJi5q9y1rITf8x4hnuN59Y0aF-b5es_9zqmHHjumYB0iLeEc
Ella Fitzgerald miała zaledwie 15 lat, kiedy w 1934 wygrała konkurs talentów w Teatrze Apollo w Harlemie i w ciągu kilku miesięcy stała się gwiazdą.

Film „Ella: Tylko jedna z tych rzeczy” zabiera nas w podróż, trwającą ponad sześć dekad, podczas których zachwycający głos Elli Fitzgerald zamienił w radość jej osobiste tragedie i problemy tamtych czasów.

W filmie zaprezentowano nigdy nie publikowane zdjęcia i wywiady, które pokazują historię życia Elli Fitzgerald – czarnej kobiety, Afroamerykanki, która zrobiła karierę w czasach kwitnącego w Stanach Zjednoczonych rasizmu.

Oto Ella, jakiej nie znał świat – twarda, zamyślona, zabawna, olśniewająca, innowatorska w muzyce.

Film odkrywa także nieznane dotąd fakty, dotyczące Elli, walczącej o prawa obywatelskie, oraz dylematy, z jakimi zmagała się prywatnie przez całe swoje życie – głód występów przed wielbiąca ją publicznością i nieustanną tęsknotę za mężem i synem.

W momencie, kiedy stała się najwspanialsza piosenkarką na świecie, jej pianista i przyjaciel, Oscar Peterson, wyznał, że „Ella była najbardziej samotną kobietą na świecie„.
Z kolei Jamie Cullum oceniał, że: „jej muzyka jest z jednym z powodów, dla których warto żyć na tej planecie„.

Wywiadów w filmie udzielili Tony Bennett, Jamie Cullum, Laura Mvula, Johnny Mathis, Smokey Robinson, Cleo Laine, Andre Previn, Norma Miller, Patti Austin, Izsak Perlman, Margo Jefferson, Will Friedwald oraz, rzadko udzielający wywiadów, syn Elli – Ray Brown Jr.

Film Trailer:

Fragment filmu:

Fragment filmu

Ella Fitzgerald – „Just One of Those Things

POLECAMY!