wrz 22 2021
12. 1955. MELOMANI i Leopold Tyrmand
Oprac. Ewa Kałużna i Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Jerzego Matuszkiewicza, Arch. Muzeum Jazzu,
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |
JERZY ,,DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ urodził się 10 kwietnia 1928 w Jaśle. Zmarł w Warszawie 31 lipca 2021. Przeżył 93 lata.
Legendarny muzyk jazzowy, nazywany ,,lwem saksofonu” był założycielem pierwszej polskiej grupy jazzowej Melomani .Jazz towarzyszył Matuszkiewiczowi przez całe życie, ale w jego biografii artystycznej wyraźnie zaznaczyły się też inne obszary twórczości:
– muzyka filmowa
– fotografia
– komponowanie piosenek
Napisał muzykę do wielu szlagierów:
– ,,Czterdzieści lat minęło”
– ,,Jeszcze w zielone gramy”
– ,,Nie bądź taki szybki Bill”
– ,,Wojna domowa„.
W swojej twórczości łączył przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji.
5 i 6 marca 1955 roku w Warszawie, w baraku Ministerstwa Komunikacji, przy ul. Wspólnej 72, z inicjatywy Leopolda Tyrmanda, zorganizowano oficjalne koncerty jazzowe pod nazwą Jam Session Number One.
W koncertach udział wzięli: zespół Melomani z Dudusiem Matuszkiewiczem, Carmen Moreno, Jan Walasek, Janusz „Mrek” Byliński, Alan B. Guziński i inni.
W ślad za Jam Session Number One na jesieni zapoczątkowany został ogólnopolski ruch koncertowy w ramach tzw. Estrady Jazzowej pod kierownictwem artystycznym Leopolda Tyrmanda.
W październiku przez cały tydzień w Warszawie, potem w kilku innych miastach, odbywały się koncerty pod hasłem „Studio 55„, w listopadzie „Zimno i gorąco”, a w styczniu 1956 roku: siedem wieczorów synkopowanych wariacji pod nazwą „Seans z powidłami”, w teatrze przy ulicy Konopnickiej 6 i w baraku na Wspólnej.
„Koncerty zorganizowane przez Sekcję Żeglarską Z.S. „SPARTA” z Warszawy, całkowity dochód przeznaczono na obóz żeglarski juniorów tej sekcji. Bilety w cenie zł. 20 i 25 do nabycia w „Orbisie”, ul. Bracka 16, a w dniu koncertów, w kasie na miejscu.”
ESTRADA JAZZOWA
WSPÓLNA 70
STOŁECZNE PRZEDSIĘBIORSTWO IMPREZ ESTRADOWYCH
Od 12 do 20 listopada codziennie godz. 19.30
w soboty i niedziele godz. 17 i 20
Wieczór muzyki synkopowanej
STUDIO 55
udział biorą:
CARMEN MORENO śpiew, WITOLD SOBOCIŃSKI puzon, perkusja, JAN CZIANO gitara, JERZY STUDZIŃSKI perkusja, ALAN B. GUZIŃSKI wibrafon, ANDRZEJ TRZASKOWSKI fortepian, JERZY HERMAN fortepian, JAN WALASEK sax-tenor, klarnet, WITOLD KUJAWSKI kontrabas, ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI trąbka, JERZY MATUSZKIEWICZ sax-tenor, klarnet, ZENON WOŻNIAK kontrabas.
Kierownictwo artystyczne: LEOPOLD TYRMAND
Zapowiada: WIEŃCZYSŁAW GLIŃSKI
W tygodniku „Przekrój” z dnia 27 listopada 1955r.
znajdujemy opis imprezy „Estrady Jazzowej”, pt.: „Studio 55” zorganizowanej przez Leopolda Tyrmanda.
„A jednak jazz!
Przekonało się do niego nawet Państwowe Przedsiębiorstwo Imprez Estradowych, organizując w Warszawie stałą „Estradę Jazzową„.
Koncerty odbywać się będą zarówno w stolicy jak i na prowincji. Ambicją artystyczną „Estrady Jazzowej” jest organizowanie imprez wyłącznie muzyki jazzowej.
Pierwsza impreza „Estrady Jazzowej” nazywa się „Studio 55” i uczestniczy w niej chyba to, co mamy najlepszego w dziedzinie jazzu. A więc interesująca pieśniarka Carmen Moreno i świetni soliści: saksofoniści Matuszkiewicz i Walasek, perkusista Sobociński i pianista Trzaskowski.”
Po sukcesach „STUDIA 55″ Tyrmand przedstawił jeszcze dwie imprezy w ramach cyklu „Estrady Jazzowej”: „ZIMNO I GORĄCO” i „SEANS Z POWIDŁAMI”.
„Zimno i gorąco”, to był kolejny tytuł ogólnopolskich koncertów przedstawianych w ramach Estrady Jazzowej pod kierownictwem Leopolda Tyrmanda. Niektóre z nich, na przykład ten w Domu Kultury ZZG w Bytomiu prowadził znany aktor: Edward Dziewoński.
We wtorek 3 kwietnia 1955 roku o godzinie 17:00 i 19:00 w Domu Kultury 226 w Bytomiu wystąpił zespół MELOMANÓW pod dyrekcją Jerzego Dudusia Matuszkiewicza w programie ZIMNO i GORĄCO w stylach: BEBOP, COOL, DIXIELAND, HOT.
Wykonawcy:
Jerzy Matuszkiewicz (klarnet),
Andrzej Wojciechowski (trąbka),
Alojzy Tomys (saks. ten.),
Andrzej Trzaskowski (fortepian),
Witold Kujawski (kontrabas),
Antoni Studziński (perkusja),
Witold Sobociński (perkusja),
Andrzej Kurylewicz (fortepian),
Zapowiada Edward Dziewoński,
kierownictwo artystyczne Leopold Tyrmand.
Okładka programu ZIMNO i GORĄCO przedstawia fotografię Zespołu Melomanów pod kierownictwem Jerzego Dudusia Matuszkiewicza.
Kolejna, ostatnia impreza autorstwa Leopolda Tyrmanda pod patronatem ESTRADY JAZZOWEJ premierę swoją miała w styczniu 1956 roku. Był to cykl siedmiu wieczorów synkopowanych wariacji pod nazwą „SEANS Z POWIDŁAMI”. Pierwsze spektakle przedstawiono w Teatrze, w budynku warszawskiej YMCA przy ul. Konopnickiej 6 i w pawilonie Ministerstwa Komunikacji, przy ul. Wspólnej 72.
W koncertach wystąpili następujący muzycy:
Janusz Bednarczyk, Jerzy Matuszkiewicz, Zbigniew Gadomski, Juliusz Krysiński, Ryszard Górniak, Witold Sobociński, Stanisław Kalwiński, Antoni Studziński, Witold Kujawski, Alojzy Tomys, Andrzej Kurylewicz, Andrzej Trzaskowski, Lesław Lic, Andrzej Wojciechowski.
POPRZEDNI | WSZYSTKIE ODCINKI | NASTĘPNY |