13. 1955. Melomani, V Festiwal Młodzieży

Oprac. Ewa Kałużna i Andrzej Rumianowski, fot. Arch. Jerzego Matuszkiewicza, Arch. Muzeum Jazzu, Arch. Muzeum Jazzu

JERZY ,,DUDUŚ” MATUSZKIEWICZ urodził się 10 kwietnia 1928 w Jaśle. Zmarł w Warszawie 31 lipca 2021. Przeżył 93 lata.
Legendarny muzyk jazzowy, nazywany ,,lwem saksofonu” był założycielem pierwszej polskiej grupy jazzowej Melomani .Jazz towarzyszył Matuszkiewiczowi przez całe życie, ale w jego biografii artystycznej wyraźnie zaznaczyły się też inne obszary twórczości:
muzyka filmowa
fotografia
Napisał także muzykę do szlagierów:
– ,,Czterdzieści lat minęło
– ,,Jeszcze w zielone gramy
– ,,Nie bądź taki szybki Bill
– ,,Wojna domowa„.
W swojej twórczości łączył przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji.

Główną atrakcją V Festiwalu Młodzieży w Warszawie był nowo wybudowany Pałac Kultury

„Trwa V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. Z zagranicy, także z krajów kapitalistycznych, przyjechało około trzydziestu tysięcy gości, z Polski około dwunastu tysięcy.

Lody na Rynku Starego Miasta

W ciągu dwóch pierwszych tygodni sierpnia będzie trwało cykliczne święto triumfu socjalizmu.

Młodzież z całego świata na Krakowskim Przedmieściu

Rzucał się w oczy skromny wygląd delegacji z krajów kapitalistycznych, skąd wyjeżdża się na koszt własny i przepych delegacji z krajów socjalistycznych, gdzie festiwal finansowany jest przez państwa. […]

Kolorowo udekorowana ulica Nowy Świat

Jest i jazz, z Francji Jerry, Georges Jouvin i Pierre Pixca, z Wielkiej Brytanii zespół Melomani z Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem, Jan Walasek, orkiestra braci Łopatowskich, zespół Pinokio i orkiestra Jana Cajmera z Marią Koterbską jako wokalistką.”

Magdalena Grzebałkowska – „Komeda. Osobiste życie jazzu”