Marcin Wasilewski

Simple Acoustic Trio – „Hyperballad” from „Trio” 2005

Oprac. Ewa Kałużna. Fot. Paweł Stradowski, ECM Records.

Marcin Wasilewski
Fot. Paweł Stradowski

Marcin Wasilewski
Fot. ECM Records

Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano – Arctic Riff Tour 2021

 
Dziś, 11 listopada 2021, 46. urodziny świętuje

MARCIN WASILEWSKI

(ur. 11 listopada 1975),
niezwykle uzdolniony pianista jazzowy i kompozytor, najczęściej, obok Tomasza Stańko, nagradzany Fryderykami. Założyciel Simple Acoustic Trio, obecnie Marcin Wasilewski Trio, nagrywającego dla ECM Records.

Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk, oraz ogromny talent w kreowaniu dramaturgii własnych kompozycji, Marcin Wasilewski dwukrotnie, w 2011 i 2015, pojawiał się jako „wschodząca gwiazda fortepianu”, w najważniejszym na świecie, dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków prestiżowego magazynu „Down Beat”.

Był kilkukrotnie nagradzany Fryderykiem, jako Jazzowy Muzyk Roku, a wraz ze swoim triem – również kilka razy, za Jazzowy Album Roku.

W kategorii muzyki jazzowej, Marcin Wasilewski jest najczęściej nagradzanym Fryderykiem polskim jazzmanem, obok Tomasza Stańko.

Przez 15 lat, Marcin i jego zespół stanowili sekcję rytmiczną kwartetu Tomasza Stańko. Wspólnie z mistrzem odbyli wiele tras koncertowych i nagrali trzy albumy dla ECM.

MARCIN WASILEWSKI TRIO

To znane na całym świecie, wybitne trio jazzowe, które tworzą gwiazdy polskiej sceny:
Marcin Wasilewski – piano
Sławek Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums.

W 2019 Marcin Wasilewski Trio świętowało 25-lecie artystycznej działalności. Jubileusz ćwierćwiecza współpracy muzyków przypadał na moment szczególny w ich karierze. Mają już własny, bogaty dorobek płytowy, oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu, zarówno jako zespół, jak też każdy z nich oddzielnie. Znajdują się w ewidentnie wzrastającym momencie kariery.

Trio jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu. Międzynarodowi krytycy od lat uznają je za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia. Wierną publiczność mają na całym świecie, dlatego rok jubileuszowy otworzyli koncertami w Japonii i Korei.

Formacja łączy wielką jazzową tradycję z nowoczesnością, w – kluczowej dla współczesnego jazzu, ale także ogromnie wymagającej – formule fortepianowego tria, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny, rozpoznawalny głos.

To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, otwarty na inspiracje i przekładający je na własny język muzycznej wypowiedzi.

SIMPLE ACOUSTIC TRIO

Historia tria sięga 1990. Wówczas powstało Simple Acoustic Trio, złożone z uczniów liceum muzycznego w Koszalinie:
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Sebastian Demydczuk – drums.

Debiutowali rok później, w konkursie Jazz Juniors ’91 w Krakowie, gdzie zdobyli III nagrodę.

W 1992 zespół na krótko powiększył się do kwartetu, tworząc Simple Acoustic Quartet. Do składu dołączył saksofonista, Cezariusz Gadzina. Wystąpili w finale konkursu jazzowego w Hoeilaart w Belgii, zdobyli główną nagrodę w konkursie podczas Jazzin’ Sorgues Festival we Francji w 1993, wystąpili też podczas Jazz Jamboree ’93 w Warszawie.

W 1994 nastąpiło ostateczne ustalenie składu. Cezariusz Gadzina wyemigrował z Polski, a Sebastiana Demydczuka zastąpił na perkusji Michał Miśkiewicz, syn jazzowego saksofonisty, Henryka Miśkiewicza.

Od tego momentu, formacja działa jako kompletny band, niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom.

KOMEDA” 1995 (wyd. 1996)

W dniach 7-8 lutego 1995, w Studio S-3 w Warszawie, Simple Acoustic Trio zarejestrowało pierwszą płytę – „Komeda„. Wydawnictwo stało się jednym z najgłośniej komentowanych debiutów tamtych lat.

Album w całości wypełniony był kompozycjami „ojca polskiego jazzu”, Krzysztofa Komedy – „Ballad for Bernt”, „Cherry”, „Moja ballada”, „Astigmatic”, „Kołysanka”, „Kattorna” oraz „Sleep Safe and Warm”.

W 2001 album został wydany ponownie, tym razem przez Not Two Records, pod nazwą „Lullaby for Rosemary”

Przypadająca w 2019, 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypominała o fakcie, że to właśnie muzycy tria Marcina Wasilewskiego, w swoim pierwotnym wcieleniu, pod nazwą Simple Acoustic Trio, jako pierwsi współcześni polscy jazzmani sięgnęli po muzykę mistrza, na debiutanckiej płycie „Komeda”:
Simple Acoustic Trio – „Lullaby for Rosemary” (aka „Komeda” wyd. 1995), Full Album 2001

W młodej grupie dostrzeżono wówczas nie tylko interpretatorów historycznego dorobku polskiego jazzu, ale także jego twórczych kontynuatorów. Zaczęto upatrywać w zespole jedną z największych nadziei polskiego jazzu.

TOMASZ STAŃKO

W 1994 muzyką grupy zainteresował się Tomasz Stańko, który poszukiwał nowego składu kwartetowego. Ten nowy skład miał w pełni oddawać artystyczne zamiary i ambicje trębacza, tak, jak do 1995 poprzednia jego grupa, z pianistą Bobo Stensonem, kontrabasistą Andersem Jorminem i perkusistą Tonym Oxleyem. Ostatnią płytą w tamtym składzie była „Matka Joanna”, nagrana w Oslo, w maju 1994.

Spotkanie z Tomaszem Stańko było punktem zwrotnym w karierze muzyków Simple Acoustic Trio.

Współpraca formalnie rozpoczęła się w 2000, ale poprzedziły ją okazjonalne muzyczne spotkania, począwszy od 1994, a kontynuacją było nagranie trzech albumów Tomasza Stańko z udziałem muzyków tria.

„BALLADYNA” 1994

Już w 1994 trzej członkowie Simple Acoustic Trio wzięli udział w nagraniu albumu Tomasza Stańko „Balladyna – Theater Play Compositions”, zawierającego muzykę, skomponowaną przez Stańko do „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Sztukę tę wystawiał Teatr Ludowy w Nowej Hucie, a reżyserował Rudolf Zioła. Premiera odbyła się 6 maja 1994. Nagrania na album zarejestrowane zostały w dniach 16-20 kwietnia 1994, w Studiu S-4 w Warszawie, w składzie:
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Tomasz Szukalski – tenor sax, soprano sax, bass clarinet
Sławek Kurkiewicz – bass
Piotr Wolski, Zbigniew Brysiak – percussion
Michał Miśkiewicz – drums
Ewa Wanat – vocal
„A” from „Balladyna – Theater Play Compositions” 1994

TOMASZ STAŃKO QUARTET

Od 2001 Simple Acoustic Trio stało się już regularnym i formalnym współpracownikiem najsłynniejszego polskiego jazzowego trębacza.

Razem stworzyli nienagannie działający working band, pod nazwą Tomasz Stańko Quartet. Stańko poprowadził, wciąż bardzo młodych muzyków, wprost do jednej z najważniejszych na świecie oficyn wydawniczych – monachijskiej ECM.

Wspólnie z Tomaszem Stańko nagrali dla tej wytwórni trzy płyty – „Soul of Things” (nagrana w Oslo w 2001, wyd. w 2002), „Suspended Night” (nagrana w Oslo w 2003, wyd. w 2004), „Lontano” (nagrana w 2005, wyd. w 2006), oraz czwartą, dla wytwórni OMX – „Step Across the Border” (nagrana w grudniu 2002, wyd. w 2006).

Tomasz Stanko Quartet – „Little Thing Jesus” from „Soul of Things”, Live in Poznań 2003
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławek Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – „Suspended Night”, Live in Kazimierz Dolny 2004
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławek Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – Live @ JazzBaltica, Full Concert 2005
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławek Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – „Sweet Things”, Live @ Jarasum International Jazz Festival 2012
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stańko Quartet trzykrotnie odbył tournee po Stanach, grając tam na najbardziej prestiżowych scenach.

Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz byli najdłużej grającymi z Tomaszem Stańko muzykami, w całej artystycznej karierze trębacza. W jednym z wywiadów, Tomasz Stańko komplementował młodych kolegów: „W całej historii polskiego jazzu nie było takiej grupy, jak oni”.

Z czasem, o nazwie Simple Acoustic Trio zrobiło się trochę ciszej, niemniej kariera członków formacji nabierała impetu.

„TRIO” 2005

Jako samodzielnie działająca grupa, powrócili na scenę w 2005, w prawdziwie wielkim stylu.

Nadal pod nazwą Simple Acoustic Trio, wydali album „Trio”, nagrany, podobnie jak sesje kwartetu Tomasza Stańko, dla ECM Records:
Simple Acoustic Trio – „Hyperballad” from „Trio” 2005

MARCIN WASILEWSKI TRIO

Od 2008, z wielkim powodzeniem i sukcesami, zespół działa pod nazwą Marcin Wasilewski Trio, w stałym składzie.

Nazwę zmenili pod wpływem sugestii Manfreda Eichera, właściciela ECM Records.

W dalszym ciągu nagrywają pod okiem Eichera dla ECM. Mają na swoim koncie 7 płyt pod szyldem Simple Acoustic Trio oraz 7 pod nazwą Marcin Wasilewski Trio. Kilkukrotnie otrzymali Fryderyka w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Zespół Roku.

NAJNOWSZE ALBUMY

„SPARK of LIFE”, 2014

7 października 2014 ukazał się album tria Marcina Wasilewskiego „Spark of Life”, zrealizowany z gościnnym udziałem szwedzkiego tenorzysty, Joakima Mildera, z którym pojawili się na koncertach podczas trasy koncertowej, promującej album.

Pod koniec listopada 2014, zaledwie po sześciu tygodniach od premiery, album „Spark of Life” uzyskał w Polsce status złotej płyty, a dzięki głosom czytelników „Jazz Forum”, potwierdził bardzo wysokie notowania, zyskując miano Albumu Roku 2014, zaś trio zwyciężyło kolejny raz w kategorii Akustyczny Zespół Roku.

Zwieńczeniem sukcesów, związanych z tym albumem, były kolejne Fryderyki. Marcin Wasilewski został wyróżniony Fryderykiem, jako Jazzowy Artysta Roku 2015, a płyta „Spark of Life” zwyciężyła w kategorii Jazzowy Album Roku 2015.

Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder – „Spark of Life”, Album Trailer 2014

Marcin Wasilewski Trio & Joakim Milder ‎- „Sleep Safe and Warm” from „Spark of Life”, Audio 2014

„LIVE” 2016 (wyd. 2018)

14 września 2018 ukazał się album „Live”, wydany ponownie przez ECM. Był to pierwszy w historii tego składu album koncertowy, a został zarejestrowany w Park Den Brandt, podczas Middleheim Jazz Festival, w sierpniu 2016, w Antwerpii.

Na targach Jazzahead! 2018 w Bremie, wytwórnia ECM Records zaprezentowała katalog płyt winylowych, a w nim – okładkę albumu Tria Marcina Wasilewskiego „Live”. Obok CD, płyta została wydana także na podwójnym winylu.

Sympatycy Tria Marcina Wasilewskiego domagali się albumu koncertowego od dawna. Grupa spełniła to życzenie „przez przypadek”, nie zdając sobie sprawy, że ich występ w Antwerpii został nagrany przez organizatorów festiwalu. Po wysłuchaniu zapisu uznali, że bardzo dobrze uchwycono ducha koncertu – „może dlatego, że nie wiedzieli, że grają do mikrofonu”, jak sami twierdzą.

Repertuar na „Live” pochodził głównie z programu, opracowanego na potrzeby płyty „Spark of Life” z 2013, z saksofonistą Joakimem Milderem. Jednak material ten został w 2018 zaprezentowany w rozszerzonych i podrasowanych wersjach. Zabrzmiał tu romantyzm, delikatność i liryzm ballad, znanych z wcześniejszych nagrań studyjnych tria, oraz pełnia dynamiki i nieokiełznana energia wykonań koncertowych – tym razem, w obecności ponad 5-tysięcznej widowni belgijskiego festiwalu Middelheim Jazz:
Marcin Wasilewski Trio – „Austin” from „Live”, Live 2018

Marcin Wasilewski opowiada o płycie „Live” w radiowej Dwójce 2018

„ARCTIC RIFF” 2019 (wyd. 2020)

Choć najistotniejsza dla członków tria była zapewne współpraca z Tomaszem Stańko, to, patrząc na ich dyskografię, można odnieść wrażenie, że chętniej niż trębaczy zapraszali do współpracy wirtuozów saksofonu.

Z uwagi na rodzinne relacje, nie dziwi współpraca z Henrykiem Miśkiewiczem, z którym w 2001, jeszcze jako Simple Acoustic Trio, nagrali album „Lyrics”.

W 2013 trzech muzyków weszło w skład kwintetu gitarzysty Jacoba Younga, nagrywając album „Forever Young”. Piątym muzykiem zespołu był wówczas norweski saksofonista, Trygve Seim.

W tym samym roku, ukazał się album tria „Spark of Life”, na który zaprosili saksofonistę ze Szwecji, Joakima Mildera.

Na szóstej pozycji w katalogu monachijskiego wydawnictwa ECM, „Arctic Riff”, do polskiego składu dołączył Joe Lovano, saksofonista tenorowy z USA.

Wcześniej trio zagrało z Joe’em Lovano w 2006. Wówczas, podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej, doszło do nieoczekiwanych roszad, i Joe Lovano stanął przed nagłą decyzją wyboru polskiego zespołu. Spośród trzech formacji, wytypował trio Marcina Wasilewskiego.

Trzynaście lat później, w 2019, to Marcin Wasilewski wskazał na Joe’ego Lovano, a ten podjął wyzwanie.

Sesja nagraniowa miała miejsce we francuskim studiu La Buissonne w Pernes-les-Fontaines, w sierpniu 2019, pod okiem Manfreda Eichera.

Materiał, składający się na „Arctic Riff”, stanowią zarówno utwory własne, jak i kolektywne improwizacje oraz jeden utwór Carli Bley w dwóch odsłonach.

Kompozycje są świadectwem świetnego porozumienia wszystkich czterech muzyków, mimo, że w takim składzie odwiedzili studio nagraniowe po raz pierwszy.

Na „Arctic Riff” ważniejsza niż indywidualne doświadczenia muzyków jest, łącząca ich, podobna wrażliwość na barwę dźwięków i łagodne harmonie, oszczędna ekspresja, a przede wszystkim – swoboda poszukiwań.

Lovano, którego znamy z formacji Trio Tapestry, z Marilyn Crispell przy fortepianie i Carmenem Castaldim za bębnami, to doświadczony, poszukujący, bawiący się time’em i harmoniami, zamyślony, medytujący twórca, saksofonowy mędrzec.

ECM napisała na FB: „Jest to pierwszy wspólny album polskiego dynamicznego tria Marcina Wasilewskiego i amerykańskiego tenorzysty, Joe Lovano. Płyta zawiera muzykę skoncentrowaną, głęboką, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone. Formacja wykonuje cztery nowe utwory Marcina i jedną Joe’ego, a także klasyczny „Vashkar” Carli Bley w dwóch odmianach, oraz kolektywne improwizacje, z dużym wkładem wszystkich czterech muzyków. Album „Arctic Riff” został nagrany we francuskim studiu La Buissonne, w sierpniu 2019, i wyprodukowany przez Manfreda Eichera”

„Album otwiera kompozycja Wasilewskiego „Glimmer of Hope”. To nastrojowa ballada, sygnalizująca, czego możemy się spodziewać dalej. Pianista samodzielnie inicjuje delikatną linię melodyczną, a po chwili dołączają jego koledzy z tria. Razem budują przestrzeń dla saksofonu Lovano, znakomicie odnajdującego się w tym subtelnym klimacie.

Lider tria przygotował jeszcze trzy inne utwory – kolejną balladę „Fading Sorrow” oraz dwie pozycje, napisane z myślą o zaproszonym gościu, a mianowicie energiczną „L’amour fou”, początkowo opatrzoną tytułem „Crazy for Lovo”, co określało adresata utworu, oraz, zamykającą płytę, spokojniejszą „Old Hat”, której tytuł dotyczy charakterystycznych nakryć głowy Amerykanina, starych kapeluszy w stylu vintage.

Dwukrotnie grupa interpretuje kompozycję Carli Bley „Vashkar”, z czego pierwszą wersję wybrano na singiel, promujący wydawnictwo. Kompozycja ta została zaprezentowana po raz pierwszy na legendarnej płycie Paula Bleya „Footloose” z 1963.

Silna więź naszych artystów i Joe’ego Lovano z twórczością pianistki nie powinna dziwić. W 1983 Lovano był członkiem zespołu Carli, a trzy lata później razem z nią uczestniczył w nagraniu „Dream Keeper” Charlie’ego Hadena i jego The Liberation Music Orchestra. Dla muzyków polskiego tria, twórczość Amerykanki także nie jest niczym nowym – wcześniej interpretowali jej „King Korn” na płycie „When Will the Blues Leave?” Simple Acoustic Trio z 1996.

Cztery utwory powstały kolektywnie, w tym najdłuższy – „Cadenza”, oraz najkrótszy – „A Glimpse”.

Na ich tle wyróżnia się „Arco” – posępny i tajemniczy, dokładnie tak, jak sugeruje tytuł. Utwór oparty został na grze smyczkiem na strunach kontrabasu.

Dwie pozostałe pozycje przygotował Joe Lovano – „Stray Cat Walk” i „On the Other Side”. Obie stanowią wyraźny kontrast do melodycznych, subtelnych utworów polskiego pianisty. Znamienny jest tytuł drugiego z nich, napisanego specjalnie na tę okazję, ukazuje bowiem „inną stronę” (’other side”) tego składu.

Kolektyw prezentuje szeroki, nieograniczony wręcz, zakres możliwości. Co ważne, w każdej konwencji muzycy doskonale się odnajdują, i trudno wskazać estetykę, która jest im najbliższa.

Jak to bywa z produkcjami Eichera, całość brzmi bezbłędnie, więc słuchanie albumu sprawia przyjemność.

Poprzednie tego typu produkcje tria, choć równie udane, miały charakter jednorazowy. W tym przypadku, możliwa jest kontynuacja projektu” (Jakub Krukowski).

Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano – „Arctic Riff” Album Trailer 2020

„Glimmer of Hope” from „Arctic Riff”, Teaser Live 2020

„Vashkar” from „Arctic Riff”, Audio 2020

„Arco” from „Arctic Riff”, Audio 2020

„EN ATTENDANT” – 2019 (wyd. 2021)

10 września 2021 miała miejsce premiera płyty „En attendant”, nagranej w Studios La Buissonne, na południu Francji, w sierpniu 2019, a wydanej przez ECM.

„BBC Music Magazine” napisał: „W dzisiejszym jazzowym wszechświecie istnieje cała plejada triów fortepianowych, ale niewiele z nich świeci tak jasno, jak Marcin Wasilewski Trio. Na siódmym albumie dla ECM Records, wieloaspektowy polski zespół rzuca światło na charakterystycznie szeroki zakres muzyki. Na „En attendant” utwory, stworzone kolektywnie, zestawione zostały z plastycznym „Glimmer of Hope” Wasilewskiego, ponadczasowym „Vashkar” Carli Bley, hipnotycznym „Riders on the Storm” zespołu The Doors, oraz wyborem z „Goldberg Variations” Johanna Sebastiana Bacha. Znakiem rozpoznawczym tria Marcina Wasilewskiego jest płynność, połączona z głębokim wzajemnym zasłuchaniem, co umożliwia wspólne muzykowanie pianisty Wasilewskiego, basisty Kurkiewicza i perkusisty Miśkiewicza już od ponad ćwierć wieku. „En attendant” wyprodukowany został przez Manfreda Eichera. Wersja winylowa będzie dostępna na początku 2022″ (ecmrecords.com).

Tracklist:
1. „In Motion (Part 1)” (Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz)

2. „Variation No 5 (from Goldberg Variations)” (Johann Sebastian Bach)
3. „Vashkar” (Carla Bley)

4. „In Motion (Part 2” (Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz)
5. „Glimmer of Hope” (Marcin Wasilewski)
6. „Riders on the Storm” (Jim Morrison, John Paul Densmore, Robert A. Krieger, Raymond D. Manzarek)
7. „In Motion (Part 3)” (Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Miśkiewicz)

TRASA KONCERTOWA MARCIN WASILEWSKI TRIO 2021
16.09. – Bergamo Jazz Festival, Bergamo, Italy
19.09. – Festiwal Dwa Teatry, Zamość, Poland
25.09. – Krokus Jazz Festival, Jelenia Góra, Poland
1.10.- Palm Jazz Festival, Gliwice Poland
20.10. – The Polish JazzFest, Tel Aviv, Israel
24.10. – Jazz Jam Festival, Legionowo, Poland

„ARCTIC RIFF TOUR 2021”
26.10. – feat. Joe Lovano, MOMkult, GetCloser Jazz Fest, Budapest, Hungary
27.10. – feat. Joe Lovano, April Jazz Festival, Tapiola Hall, Espoo, Finland
28.10. – feat. Joe Lovano, Belgrade Jazz Festival, Belgrade, Serbia
29.10. – feat. Joe Lovano, Jazz Mi Festival, Teatro Triennale, Milano, Italy
30.10. – feat. Joe Lovano, Teatro Golden, Palermo, Italy
31.10. – feat. Joe Lovano Teatro ABC, Catania, Italy
1.11. – feat. Joe Lovano, Roma Jazz Festival, Auditorium Parco Della Musica, Rome, Italy
2.11. – fest. Joe Lovano, Veneto Jazz Festival, Venice, Italy
5.11. – feat. Joe Lovano, Teatro Central, Sevilla, Spain
6.11. – feat. Joe Lovano, Teatro Principal, Cadiz, Spain
8.11. – feat. Joe Lovan, Teatr Roma, Warsaw, Poland
9.11. – feat. Joe Lovano, Aula Artis, Poznań, Poland
10.11. – feat. Joe Lovano, Mieczyslaw Karłowicz Philharmonic, Szczecin, Poland
11.11. – feat. Joe Lovano, The Polish Baltic Frederic Chopin Philharmonic, Gdańsk, Poland
12.11.- feat. Joe Lovano, ICE Kraków Congress Centre, Kraków, Poland
13.11. – feat. Joe Lovano, The Karol Szymanowski Academy of Katowice, Katowice, Poland.

DYSKOGRAFIA MARCINA WASILEWSKIEGO

z Simple Acoustic Trio:
1995: Komeda
1996: When Will the Blues Leave?
1996: XX Festival Internacional De Jazz De Getxo, Europar Jazzaldia 1996 – 20th Getxo International Jazz Festival
2000: Habanera
2001: Lyrics – Henryk Miśkiewicz & Simple Acoustic Trio
2005: Trio

z Marcin Wasilewski Trio:
2008: January
2011: Faithfull
2014: Spark of Life – with Joakim Milder
2018: Live
2020: Arctic Riff – with Joe Lovano
2021: En attendant
z Tomaszem Stańko:

1994: Balladyna – Theater Play Compositions
2001: Soul of Things
2003: Suspended Night
2006: Lontano

Z Jacobem Youngiem:
2014: Forever Young.

25-LECIE

W 2019 Marcin Wasilewski Trio odbyło jubileuszową trasę – „25th Anniversary Tour”, która objęła prawie 30 koncertów na całym świecie.

W ramach trasy, 22 sierpnia 2019 gościliśmy trio Marcina Wasilewskiego w Łodzi, podczas Letniej Akademii Jazzu w klubie Wytwórnia.

WSPÓŁPRACA

W toku wieloletniej aktywności scenicznej, muzycy tria Marcina Wasilewskiego współpracowali z całą plejadą jazzowych znakomitości. Poza Tomaszem Stańko, byli to Tomasz Szukalski, Piotr Wojtasik, Michał Urbaniak, Janusz Muniak, Henryk Miśkiewicz. Mieli również okazję współpracować z gwiazdami areny międzynarodowej, jak Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joakim Milder, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen.

„Marcin Wasilewski Trio – to najważniejszy dzisiaj w Europie zespół akustycznego jazzu, doskonale odnajdujący się w każdej z najbardziej karkołomnych konfiguracji. Czy to w partnerskiej współpracy z solistami, czy wplątując się zgrabnie w pomysły innych liderów, czy wreszcie – nie ulegając żadnym koniunkturalnym modom i nastrojom – w najpiękniejszym w jazzie układzie standardowego, akustycznego tria.

Marcin Wasilewski jest wirtuozem, o nienagannej, subtelnej technice, kompozytorem sięgającym daleko poza utarty jazzowy schemat. Perkusista Michał Miśkiewicz jest magiem synkopy, pulsującym rytmicznymi skojarzeniami i emocjami. Kontrabasista Sławomir Kurkiewicz to precyzja subtelności i budowania nastroju każdą nutą – nie ściga się z ekwilibrystką gry, lecz buduje swój jazzowy patos, precyzyjnie dobierając dźwięki.

Trio Marcina Wasilewskiego jest wzorcem dla dzisiejszego jazzu i muzyki, która wymyka się precyzyjnej klasyfikacji. Jest matrycą dla akustycznego jazzu, modelem, do którego równać mogą tylko najlepsi” (Dionizy Piątkowski).

Posłuchajmy także:
Tomasz Stańko Quartet – Live in Poznań, Full Concert 2003
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Slawomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Tomasz Stanko Quartet – Live @ JazzBaltica, Salzau, Germany, Full Concert 2005
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Marcin Wasilewski Trio – „Message In a Bottle” (The Police), Live @ Skopje Jazz Festival 2016
Marcin Wasilewski – piano
Slawomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

„Enjoy the Silence” (Depeche Mode) – Live @ Jazz Juniors, 40th Anniversary Gala, ICE Kraków Congress Centre, 2016
Leszek Możdżer – piano
Marcin Wasilewski – piano
Paweł Kaczmarczyk – piano
Piotr „Pianohooligan” Orzechowski – piano

Tomasz Stanko Quartet – Live @ Jazz Club Hannover, Germany, February 2nd, 2018
Tomasz Stańko – trumpet
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Marcin Wasilewski Trio – Live @ jazzahead!, Bremen, Full Concert 2018
Marcin Wasilewski – piano
Sławomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Marcin Wasilewski Trio – Live @ Peperoncino Jazz Festival 2018
Marcin Wasilewski – piano
Slawomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

Marcin Wasilewski Trio – Live @ JazzBaltica, Full Concert 2019
Marcin Wasilewski – piano
Slawomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

AUKSO & Marcin Wasilewski Trio feat. Radek Nowicki – Live @ Auksodrone 2020
Marcin Wasilewski – piano
Slawomir Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyr. Marka Mosia
Guest: Radosław Nowicki – sax

Marcin Wasilewski Trio – „Trio”, Live @ Radiowa Dwójka, Full Concert 2021
Marcin Wasilewski – piano
Sławek Kurkiewicz – bass
Michał Miśkiewicz – drums

JUBILATOWI ŻYCZYMY WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO, STO LAT !!!

Fot. ECM / Paweł Stradowski