lis 12 2021
Wieczór muzyczno-filmowy w hołdzie Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi
MUZEUM JAZZU w WARSZAWIE
i Miasto JASŁO, jako PARTNER wydarzenia
z a p r a s z a j ą
na WIECZÓR MUZYCZNO-FILMOWY w hołdzie JERZEMU DUDUSIOWI MATUSZKIEWICZOWI
4 grudnia 2021, godz. 17.00
Arkady Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie
Wstęp wolny!
P r o g r a m:
٭ Koncert formacji WARSAW DIXIELANDERS
Jerzy Kusy Kuszakiewicz – trumpet, vocal
Dymitr Markiewicz – trombone
Michał Pijewski – clarinet, vocal
Marek Słoma Słomiński – banjo
Robert Kuduk – bass
Jerzy Więckowski – drums.
gościnnie Kasia Nova – vocal
٭ Prezentacja materiałów z filmu dokumentalnego „NA ZAWSZE MELOMANI”, z udziałem
twórców obrazu – RAFAŁA MIERZEJEWSKIEGO i IGORA MERTYNA.
٭ Panel dyskusyjny, z pokazem slajdów biograficznych. W opowieści
wezmą udział goście honorowi, m.in. z Jasła, rodzinnego miasta
Jerzego Matuszkiewicza, oraz muzycy i krytycy jazzowi.
٭ Koncert zespołu PRZEMEK DYAKOWSKI & TAKE IT EASY feat. JOANNA KNITTER – „Ach, to był szał…”
Joanna Knitter – vocal
Przemek Dyakowski – tenor sax
Wojciech Staroniewicz – tenor sax
Arek Jurek – Hammond organ, piano
Dominik Bukowski – vibraphone
Janusz Mackiewicz – bass
Maksymilian Kreft – drums.
٭ Wystawa „Jerzy Duduś Matuszkiewicz – Kalendarium życia”, autorstwa
Muzeum Jazzu
Wieczór poprowadzi uznany dziennikarz i krytyk, znawca jazzu, PAWEŁ SZTOMPKE.
W tym roku, 31 lipca, pożegnaliśmy JERZEGO DUDUSIA MATUSZKIEWICZA. Ceniony twórca i artysta odszedł w wieku 93 lat.
Legendarny muzyk jazzowy, nazywany „lwem saksofonu”, był założycielem pierwszej polskiej grupy jazzowej MELOMANI, a także zasłużonym kompozytorem MUZYKI FILMOWEJ, z ogromnym dorobkiem.
Urodził się w Jaśle, i przez całe życie aktywnie związany był z tym miastem.
Grał jazz w heroicznym okresie katakumb, i w lepszych czasach, gdy pełnią życia tętniły polskie jazz cluby.
Uczestniczył w pierwszych festiwalach jazzowych w Sopocie, pierwszych Jazz Jamboree, wprowadził jazz do Filharmonii Narodowej.
Jazz towarzyszył Dudusiowi przez całe życie, ale w jego biografii artystycznej wyraźnie zaznaczył się też inny obszar twórczości – muzyka do filmów, seriali i piosenek. Napisał muzykę do szlagierów „Czterdzieści lat minęło”, „Jeszcze w zielone gramy”, „Nie bądź taki szybki Bill”. W swojej twórczości łączył przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji.
4 grudnia 2021, od godz. 17, w stylowych wnętrzach Arkad Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie, oddamy hołd Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi, wspominając jego bogatą biografię i dokonania.
Formacja Warsaw Dixielanders zagra „jazz Melomanów”, czyli muzykę, jaką wykonywał zespół Dudusia w latach 50. – standardy jazzu tradycyjnego, swing, dixieland. W repertuarze znajdą się też kompozycje samego Jerzego Matuszkiewicza.
Autorzy obrazu dokumentalnego „Na zawsze Melomani” zaprezentują film i opowiedzą o procesie jego powstawania. Gośćmi wydarzenia będą reżyser filmu, Rafał Mierzejewski, i scenograf, Igor Mertyn.
Podczas panelu dyskusyjnego, ilustrowanego slajdami z fotograficzną dokumentacją biografii artysty, poruszone zostaną tematy, dotyczące dziejów życia Jerzego Matuszkiewicza, jego udziału w najważniejszych etapach rozwoju jazzu w powojennej Polsce, oraz osiągnięć w dziedzinie muzyki filmowej i kompozycjach piosenkowych.
Zespół Take It Easy, cenionego saksofonisty jazzowego, Przemka Dyakowskiego, z wokalistką Joanną Knitter, wykonają utwory z muzyką autorstwa Jerzego Matuszkiewicza, które ukazały się na albumie „Ach, to był szał…”. Swing, feeling, czar i szyk, oldschoolowy rytm. Bazą do improwizowanej zabawy będą utwory Dudusia Matuszkiewicza, w przepięknej interpretacji muzyczno-wokalnej. To prawdziwy bal jazzowy!
Przed wydarzeniem, w przerwie, oraz po zakończeniu, można będzie obejrzeć wystawę „Jerzy Duduś Matuszkiewicz – Kalendarium życia”, ilustrującą najważniejsze wydarzenia z życia artysty. Autorem wystawy jest Andrzej Rumianowski, prezes Fundacji Muzeum Jazzu.
Dorobek Jerzego Dudusia Matuszkiewicza nie zginie tak długo, jak długo będą tacy, którzy zechcą jego twórczość przypominać. Dbać o dzieło życia tego wybitnego twórcy wypada i należy.
Z a p r a s z a m y!
Wstęp wolny!
Muzeum Jazzu składa serdeczne podziękowania dla Urzędu Miasta i Domu Kultury w Jaśle, oraz dyrekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, za pomoc przy realizacji wydarzenia.