Michał Barański – „Masovian Mantra” – w MOXO

Oprac. Radosław Czapski na podst. eBilet.pl

Michał Barański „Masovian Mantra” JAZZ & MORE MOXO WARSAW FESTIVAL

10 grudnia, 2023, niedziela, 20:00
MOXO Restaurant & Club (Fabryka Norblina)
Warszawa, Żelazna 51/53

Bilety od 130
Tu kup bilet

Michał Barański „Masovian Mantra” JAZZ & MORE MOXO WARSAW FESTIVAL

Michał Barański w autorskim projekcie „Masovian Mantra” na scenie Jazz & More MOXO Warsaw Festival.

Autorski projekt Michała Barańskiego łączącyelementy folkloru polskiego i indyjskiego, w towarzystwie uznanych muzyków światowego formatu. Płyta jest rezultatem zamiłowania artysty do polskiej muzyki ludowej oraz przeprowadzenia dogłębnej analizy indyjskich struktur rytmicznych. Materiał, który znalazł się na płycie jest udanym połączeniem rytmów mazurkowych z matematycznymi koncepcjami indyjskiej muzyki karnatyckiej. Nie bez znaczenia jest również skład zespołu muzyków pracujących przy nagraniu wszystkich kompozycji . Na skrzypcach zagrał Kacper Malisz, znany z mistrzowskich interpretacji polskich tańców w zespole Kapela Maliszów.

Obok niego wystąpił Shachar Elnatan, izraelski gitarzysta, łącznik pomiędzy polską a bliskowschodnią kulturą muzyczną. Kultura żydowska wywarła ogromny wpływ na muzykę polską na przestrzeni wieków. Skład osobowy umożliwił połączenie różnych elementów, które historycznie stanowiły część polskiej kultury.

Skład zespołu:

Michał Barański – kontrabas, gitara basowa, indyjska perkusja wokalna, beatbox,
Shachar Elnatan– gitara, śpiew
Michał Tokaj – fortepian, syntezatory
Łukasz Żyta perkusja

Michał Barański urodził się w 1984 roku w rodzinie z muzycznymi tradycjami. Już jako trzynastolatek został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Wraz z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem wszedł w skład kwartetu Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu.

Koncertował w słynnym klubie Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, Berklee Performance Center w Bostonie, Vail Jazz Festival w stanie Colorado, Portland Jazz Festival .Bardzo szybko, gdyż już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny, takimi jak: Bennie Maupin, Dayna Stephens, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, David Doruzka, Joel Holmes, Timucin Sahin, Vladislav Sendecki, Derrick McKenzie, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Kayah, Piotr Wojtasik, Bernard Maseli, Jarosław Śmietana, Piotr Wylezol, Michał Tokaj, Artur Dutkiewicz, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Piotr Baron, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Adam Bałdych, Andrzej Olejniczak, Anna Serafińska. W 2014 roku został nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategorii Artysta Roku Jazz. W latach 2008,2013,2014,2019 został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku. Jest doktorem adiunktem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie kontrabasu i gitary basowej.