3. 1952. Kraków, Podstawowa Szkoła Muzyczna dla Dzieci Niewidomych

Oprac. Andrzej Rumianowski, Fot.: Tomasz Lach, Arch. Krzysztofa Karpińskiego i Arch.Muzeum Jazzu.

Mieczysław Kosz, kalendarium życia

to opracowana przez Andrzeja Rumianowskiego wystawa oparta na wydanej przez Wydawnictwo Literackie książce: „TYLKO SMUTEK JEST PIĘKNY opowieść o MIECZYSŁAWIE KOSZU
autorstwa KRZYSZTOFA KARPIŃSKIEGO.

MIECZYSŁAW KOSZ (1944-1973)
Niewidomy od dziesiątego roku życia wybitny pianista i kompozytor jazzowy, którego niespodziewana śmierć przerwała rozwijającą się wspaniałą karierę.

Jego życie i twórczość stały się inspiracją do napisania książki i powstania dwóch filmów, dokumentalnego i fabularnego.

Kraków, ul. Józefińska 10, Podstawowa Szkoła Muzyczna dla Dzieci Niewidomych
Fot. Waldemar Król

W 1952 roku, w Krakowie przy ulicy Józefińskiej 10 utworzono, jako pierwszą w Polsce, Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną dla Dzieci Niewidomych

Państwowy Zakład Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Krakowie

Początkowo placówka nosiła nazwę: „Państwowy Zakład Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Krakowie

Mapa Polski, Laski, Kraków

We wrześniu 1952 roku, z przedszkola
w podwarszawskich Laskach ośmioletniego Miecia przywieziono do pierwszej klasy nowo powstałej szkoły w Krakowie.

Mieczysław Kosz, rok 1954.

Kiedy rozpoczął lekcje fortepianu nikt nie miał wątpliwości, że to wyjątkowo zdolny i utalentowany uczeń.

Przez pierwsze trzy lata uczyła go pani profesor Olga Axeull Łapicka, a następnie profesor Romana Witeszczakowa.

Płyta z I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956 roku
arch. Muzeum Jazzu

Na początku roku roku 1957 koledzy z Podstawowej Szkoły Muzycznej zdobyli dwie płyty z I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956 roku.

Płyta z I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956 roku
arch. Muzeum Jazzu

Miecio, mając zaledwie 13 lat i będąc uczniem 5 klasy Podstawowej Szkoły Muzycznej, zaczął interesować się muzyką rozrywkową i jazzem.
Po raz pierwszy, próbował grać utwory dixielandowe.

Świadectwo ukończenia Świadectwo w 1956 roku

20 czerwca 1959 roku Mieczysław Kosz otrzymał Świadectwo Ukończenia Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej dla Niewidomych w Krakowie.